آینده صنعت ساختمان در دست پروفیل کامپوزیتی

آینده صنعت ساختمان در دست پروفیل کامپوزیتی
Facebook Twitter LinkedIn

۱۱:۱۶ | ۱۳۹۸/۰۵/۱۹

تنوع انواع پروفیل هر روزه با گسترش صنعت ساختمان‌سازی و پیدایش ابر سازه‌ها، گستردگی وسیعی پیدا کرده است.
به گزارش اخبار ساختمان، بسیاری از ما بعد از شنیدن نام پروفیل، محصولات فلزی مانند تیرآهن، نبشی و انواع پروفیل‌های فولادی را به یاد می‌آوریم؛ اما نکته مهمی که لازم است در همین ابتدا به آن اشاره شود:

تیرآهن یکی از مهم‌ترین پروفیل‌ها در صنعت ساختمان شناخته می‌شود. حجم استفاده از این محصول به‌اندازه‌ای بالا است که حتی کوچک‌ترین تغییر در قیمت تیرآهن موجب اختلاف زیاد در هزینه اجرا خواهد شد. انتخاب مناسب چنین کالای مهمی تأثیر بسیاری در تعیین موفقیت و شکست پروژه خواهد داشت.

پروفیل کامپوزیتی چیست؟

کامپوزیت (FRP/GRP) نوعی پلاستیک تقویت‌شده با الیاف شیشه به‌حساب می‌آید که نوع و کمیت الیاف به‌کاررفته در آن کیفیت محصول را تعیین می‌کند.

پروفیل‌های کامپوزیتی در حال حاضر در جهان سهم بالایی از بازار مصالح را به خود اختصاص داده‌اند، اما متأسفانه به دلیل محدودیت‌هایی مانند کمبود مواد اولیه، آشنا نبودن بازار با این مصالح و محدود بودن تعداد تولیدکنندگان باعث محدود شدن بازار این نوع پروفیل در ایران شده است.

از این محصول در تولید انواع میلگرد، قوطی، ناودانی، نبشی و بسیاری از مصالح دیگر استفاده می‌شود. نکته‌ای که باید در مورد ناودانی بدانید اینکه:

«ناودانی به دلیلی شکل هندسی خاصی که دارد به‌طور گسترده در ایجاد قاب و پایه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای پروژه‌های ساختمانی، ساختار ایده‌آلی را فراهم می‌کند. به دلیل کاربرد گسترده‌ این پروفیل در اجرای خرپاها و بادبندها، انتخاب پروفیل مناسب اهمیت بالایی در طراحی سازه‌ها دارد.»

روش تولید محصولات کامپوزیتی چگونه است؟

پروفیل‌های کامپوزیتی از طریق فرآیند پالتروژن تولید می‌شوند. در یک فرآیند پیوسته، الیاف تقویت کننده بعد از عبور از رزین به داخل غالب هدایت‌شده و بعد از شکل‌دهی موردنظر توسط یک سیستم کشش به بیرون هدایت می‌شوند و در نهایت قطعات خارج‌ شده، در اندازه‌های مورد نظر برش زده خواهند شد.

تأثیر پروفیل کامپوزیتی با بازار مسکن

مواد اولیه تولید پروفیل کامپوزیتی در حال حاضر وارداتی است و به همین دلیل تقریبا قیمت بالایی دارد؛ اما در آینده نه‌چندان دور، با توجه تولید بیشتر این محصول، قیمت آن در بازار افت خواهد کرد. این مساله را اضافه کنید به اینکه احتمالا عرضه و تقاضای این محصول بیشتر خواهد شد و درنتیجه بازار گرم‌تر و رقابتی‌ای را خواهد داشت.

مجموع این موارد در آینده‌ تأثیر مثبتی در بازار مسکن خواهد داشت و بازار را به سمت کاهش قیمت‌ها سوق خواهد داد.

مزیت پروفیل‌های کامپوزیتی چیست؟

پروفیل کامپوزیتی دارای خصوصیاتی است که آن را از دیگر انواع پروفیل متمایز می‌کند. این مصالح در برابر خوردگی مقاومت بالایی نشان می‌دهند و همچنین خطر زنگ‌زدگی در سازه را برطرف می‌کنند.

این پروفیل‌ها به نسبت فولاد از وزن پایین‌تری برخوردارند که یک مزیت مهم برای آن‌ها به‌حساب می‌آید و درنهایت مهم‌ترین خصوصیت این محصولات که استفاده از آن‌ها را بسیار رایج کرده است.

تولید از طریق فنّاوری پالتروژن سرعت بسیار بالایی دارد و به دلیل ساده بودن ابزارآلات و وابستگی کم به نیروی انسانی هزینه تمام‌شده پایین‌تری نسبت به محصولات مشابه دارد.

پروفیل‌های کامپوزیتی نیز معایب خاص خود را دارند.

برخی از خصوصیات مربوط به تولید و خواص فیزیکی کامپوزیت‌ها باعث نامناسب بودن این مواد در برخی از کاربردها می‌شود. محدودیت در شکل قالب باعث کاهش تنوع در سطح مقطع تولیدی می‌شود و همچنین ضعف این مواد در مقابل سوراخ‌کاری را می‌توان یکی از کاستی‌های این محصولات دانست.

کاربرد این قطعات از ساخت کوچک‌ترین پروفیل‌ها مانند ناودانی و نبشی مورد استفاده در نرده‌ها و پنجره‌ها شروع می‌شود و به ساخت ابر سازه‌ها مانند پل‌ها می‌رسد. در بازار آهن در مورد نبشی این‌گونه گفته می‌شود که:

«کاهش هزینه ساخت سازه‌ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های طراحان دانست. کاربرد گسترده انواع نبشی در ساخت سازه‌ها، اهمیت انتخاب نبشی مناسب با توجه به کاربردی که در طرح دارد را دو چندان می‌کند. انتخاب درست نبشی با ضخامت و طول مناسب در بهینه‌سازی هزینه‌های اجرای طرح نقش مهمی را ایفا می‌کند.»

اما شاید مهم‌ترین کاربرد کامپوزیت‌ها را بتوان در سازه‌های دریایی دانست.

ایسنا

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman