جزئیات عملکرد وزارت راه درباره تسهیلات نهضت مسکن

جزئیات عملکرد وزارت راه درباره تسهیلات نهضت مسکن
Facebook Twitter LinkedIn

۱۱:۱۶ | ۱۴۰۰/۱۰/۲۹

بررسی عملکرد وزارت راه و شهرازی در یک ماه گذشته نشان می دهد که قرارداد تسهیلات سه هزار ۴۴۸ واحد مسکونی نهضت ملی مسکن با بانک مسکن منعقد و فرآیند ساخت این خانه‌ها شروع شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، بر اساس اطلاعات مستند از خلاصه وضعیت پروژه های ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن و ارائه تسهیلات ویژه برای سازندگان مسکن تا تاریخ ۲۵ دی ماه سال جاری، قرارداد تسهیلات برای ۲۹ هزار ۳۱۹ پروژه منعقد و ساخت این واحد‌های مسکونی آغاز شده است.

 

این در حالی است که یک ماه پیش در تاریخ ۲۰ آذرماه سال ۱۴۰۰، تعداد ۲۵ هزار ۸۷۱ قرارداد تسهیلات منعقد شده بود. بر این اساس طی یک ماه گذشته قرار داد تسهیلات سه هزار ۴۴۸ واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن منعقد شده و فرآیند ساخت این خانه‌های آغاز شده است.

 

ساخت واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن به کجا رسید؟

 

از مجموع قرارداد‌های منعقد شده تا تاریخ ۲۵ دی ماه سال ۱۴۰۰، فرآیند ساخت چهار هزار ۲۶۶ واحد مسکونی توسط اداره کل راه و شهرسازی آغاز شده است، همچنین کلنگ چهار هزار ۳۶۹ واحد مسکونی نیز توسط شرکت عمران شهر‌های جدید به زمین خورده و ۱۴ هزار ۵۱۰ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته می‌شود.

 

علاوه بر این، روند ساخت پنج هزار ۹۷۴ واحد مسکونی دیگر نیز در ستاد اجرایی فرمان امام پیگیری شده و ۲۰۰ واحد مسکونی دیگر نیز توسط سازمان همیاری‌های شهرداری تهران پیگیری می‌شود.

 

وضعیت پرداختی بانک مسکن به سازندگان نهضت ملی مسکن چگونه است؟

 

حدود یک هفته پیش آیین نامه تسهیلات نهضت ملی مسکن از سوی مدیرعامل بانک مسکن ابلاغ شد و مبالغ این وام برای شهرهای مختلف تشریح شد تا متقاضیان واجد شرایط بتوانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

 

بر اساس آمار وضعیت مبالغ پرداختی به حساب سازنده از محل آورده متقاضی به ۶ هزار و ۷۴ میلیارد تومان می‌رسد، در حالی که بانک مسکن تا این تاریخ ۸۶۴ میلیارد تومان به حساب سازندگان پرداخت کرده است. در این راستا میزان پرداخت بانک مسکن از محل آورده مردم هفت برابر پرداختی بانک از منابع خود در قالب تسهیلات است.

 

این در حالی است که یک ماه پیش میزان پرداختی به سازندگان از محل آورده مردمی معادل پنج هزار ۱۹۶ میلیارد تومان بوده و همچنین بانک مسکن ۵۸۹ میلیارد تومان از سهم‌الشرکه خود را به حساب سازندگان پرداخت کرده بود.

 

دانشجو

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman