طرح نهضت مسکن چقدر پیشرفت داشته است؟

طرح نهضت مسکن چقدر پیشرفت داشته است؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۵۶ | ۱۴۰۰/۱۱/۰۶

بیشتر از شش ماه از آغاز فعالیت دولت سیزدهم می‌گذرد و هنوز آمار دقیقی از ساخت واحدهای مسکونی پروژه نهضت ملی مسکن اعلام نشده است.

به گزارش اخبار ساختمان، دولت سیزدهم از زمان آغاز فعالیت خود وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را مطرح کرد. این طرح که با عنوان نهضت ملی مسکن یا همان مسکن ملی نهایی شد، کمی بعد با ثبت‌نام متقاضیان وارد مرحله بعد شد. دولت وعده داده که طبق این پروژه، سالی یک میلیون واحد مسکونی را تحویل دهد.

 

از همان زمان بود که پای انبوه سازان به عنوان یکی از ارکان اجرای این پروژه مطرح شد. وزیر راه و شهرسازی هم اعلام کرده بود که دولت از سرمایه‌گذارانی که قصد ورود به ساخت و ساز داشته باشند حمایت می‌کند. البته بزرگترین حمایت دولت از بخش خصوصی تامین زمین رایگان و در اختیار گذاشتن آن به بخش خصوصی و مکلف کردن بانک‌ها به پرداخت تسهیلات ساخت است.

 

تامین مالی مسکن و بحرانی که بیخ گوش دولت است

 

در عین حال، از انبوه سازان خواسته شده بود که با توجه به شکاف عرضه با تقاضای مسکن و همزمان افزایش تسهیلات ساخت و ساز با استفاده از وام ۴۵۰ میلیونی، عقب ماندگی در بخش ساخت مسکن را جبران کنند.

 

نکته مهم هزینه ای است که برای این پروژه می‌شود. طبق پژوهش صورت گرفته از سوی مرکز پژوهش های مجلس، فقط تامین آب و برق این واحدهای مسکونی، حدود ۲۵ میلیون تومان به ازای هر واحد هزینه دارد. یعنی برای یک میلیون مسکن در سال، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود که این رقم ۸۰ درصد بودجه عمرانی کل کشور است.

 

به همین خاطر است که نوع هزینه‌کرد و پیشرفت این پروژه از اهمیت بسیاری برخوردار است. برخی آمارها نشان می‌دهد که با اجرای این پروژه بعد از چهار سال بیشتر از ۴۰ درصد نقدینگی کل کشور درگیر تامین مالی مسکن می‌شود. این مساله به صورت مستقیم تاثیر خود را روی تورم می‌گذارد و اگر دولت حواس اش به اجرای درست چنین طرح بزرگی نباشد، جز تورم چیزی در دست نخواهد داشت.

 

عملکرد ۶ ماهه دولت در ساخت مسکن چه شد؟

 

طرح نهضت ملی مسکن و سوالات بی پاسخ آن در حالی ادامه دارد که هنوز مشخص نیست وضعیت پیشرفت این پروژه چگونه است و حالا که بیش از ۶ ماه از آغاز فعالیت دولت سیزدهم می‌گذرد، چه میزان واحد تحویل شده است؟

 

ایرج رهبر عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور در این رابطه گفت: این نهضت تازه پا گرفته و مقدمات کار توسط وزارت راه و شهرسازی در حال فراهم شدن است. به مرور باید زمین را تحویل بگیرند و کار سرعت بگیرد.

 

رهبر عنوان کرد: بخشی از قراردادها از قبل بسته شده و بخشی هم به تازگی نهایی شده است. باید از حالا به بعد تحویل زمین و عقد قرارداد تسریع شود.

 

صدور پروانه و مجوز برای طرح نهضت مسکن تسریع شود

 

وی در خصوص گله مطرح شده از سوی انبوهسازان گفت: گله‌ای از سوی انبوه ‌سازان مطرح نبوده است. اما باید این را توجه داشت که انجام این پروژه، نیاز به همکاری ارگان های مختلف مثل شهرداری ها دارد که برای صدور پروانه و مجوز همکاری کنند. در واقع باید صدور پروانه را از مسیر عمومی خارج کرد و شهرداری ها یک خط ویژه برای نهضت ملی مستقر کنند تا صدور پروانه زمانبر نباشد.

 

رهبر عنوان کرد: در حال حاضر آمار دقیقی از واحدهای نهایی یا تحویل شده نداریم چون هر روز اضافه می شود و قراردادهای جدید بسته می شود.

 

بعد از زمزمه نهایی شدن برجام، نگرانی انبوه سازان از احتمال ورود پای خارجی ها در مسکن ملی بیشتر شد و همین مساله باعث مطرح شدن گلایه‌هایی از سوی آنها شد. با این حال به اعتقاد کارشناسان هرچقدر که این پروژه فرای به نتیجه رسیدن یا نرسیدن برجام به سمت و سوی درست خود هدایت شود دولت کارنامه موفق تری را به نام خود ثبت خواهد کرد.

 

ایسکانیوز

سوالات متداول
  • وام نهضت ملی مسکن در تهران چقدر است؟
    خود مالکان می توانند برای استفاده از تسهیلات خودمالکی در طرح نهضت ملی مسکن برای هر واحد در تهران ۴۵۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman