قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن افزایش می یابد؟

قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن افزایش می یابد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۳:۰۹ | ۱۴۰۱/۰۲/۱۰

وزارت راه و شهرسازی با هدف حفظ منافع مردم و ساخت مسکن با حداقل هزینه، قیمت ساخت نهضت ملی مسکن در هر مترمربع را معادل ۴.۵ میلیون تومان قرار داده است که در سال ۱۴۰۱ تعدیل های فصلی نیز به این مبلغ اضافه خواهد شد.

به گزارش اخبار ساختمان، فراخوان برای مشارکت سازندگان در طرح نهضت ملی مسکن با نرخ چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر مترمربع است که در سال گذشته اعلام و قرار شد تعدیل های فصلی نیز به این مبلغ اضافه شود.

 

نحوه محاسبه هزینه ساخت نهضت ملی مسکن در سال ۱۴۰۱، اعداد محاسبه شده از طریق فهرست بهای سازمان برنامه و بودجه است و تمام پروژه هایی که اکنون در مرحله اجرای عملیات ساخت قرار دارد از اقدام ملی تا نهضت ملی همه بر اساس همین فرمول در حال تکمیل است و برخلاف این ادعا که با این رقم ها نمی شود خانه ساخت، عملیات ساخت و ساز نیز متوقف نشده است.

 

تقاضای ساخت مسکن از سوی سازندگان با ارقامی بیش از ۴.۵ میلیون تومان در هر مترمربع است و برخی انبوه سازان معتقد هستند در شرایطی پیمانکاری ساخت واحدهای نهضت ملی را قبول خواهند کرد که تا سقف ۲ میلیون تومان در هر مترمربع افزایش قیمت ساخت لحاظ شود.

 

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که عملیات اجرایی در کل نظام عمرانی کشور بر اساس همین فرمول، قیمت گذاری می شود و تا با حداقل قیمت ممکن، مسکن ساخته شود، بنابراین بارها اعلام شده تا سازندگان در صورت آمادگی وارد عقد قرارداد شوند.

 

امکان تعدیل قیمت گذاری نهضت ملی مسکن وجود دارد

 

پیگیری ها حاکی از این است که برخی از سازندگان متقاضی هستند تا با اعداد و ارقام بیشتر وارد عقد قرارداد با وزارت راه و شهرسازی شوند. تمام فشارها نیز برای این است که تا هر مترمربع بیش از یک میلیون برای هر مترمربع افزایش قیمت ساخت ثبت شود؛ وزیر راه و شهرسازی بارها اعلام کرد که برای رعایت منافع مردم و به نفع گروه های کم درآمد مقابل این موضوع مقاومت دارد و تعداد واحدی که در حال ساخت است نیز با همین قیمت ها در حال انجام است.

 

بر اساس رویکرد دولت و مجلس، امکان ساخت مسکن با قیمت های اعلام شده وجود دارد و اینکه ساخت مسکن ملی متوقف نشده است. بزرگ ترین برهان این ادعا است. با این حال امکان تعدیل قیمت گذاری نیز وجود دارد.

 

آن طور که رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است امکان افتتاح پروژه هایی که عملیات اجرایی آن پیش تر شروع شده است در شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ وجود دارد.

 

وضعیت عملیات اجرایی واحدهای نهضت ملی در سراسر کشور

 

اکنون پیمانکار ساخت واحدهای نهضت ملی در شهرهای جدید مشخص شده است. درواقع طریقه ثبت نام در هر شهر جدید یا هر استان بدین صورت است که ابتدا زمین موردنظر، سپس ظرفیت تعداد واحد قابل ساخت مشخص می شود. پروژه ها نیز تعریف و در سامانه ثمن بارگذاری و سپس ثبت نام ها مطابق ظرفیت موجود انجام می شود.

 

با اتمام مهلت ثبت نام متقاضیان، حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در مرحله نخست تایید شدند و اکنون در مرحله تایید بررسی سکونت در استان‌ محل تقاضا هستند که باز هم ممکن است باعث حذف تعداد متقاضیان شود.

 

بر اساس اعلام معاونت مسکن وزارت راه اکنون ۹۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در مراحل خاکبرداری تا فنداسیون و سایر مراحل ساخت است.

 

وزیر راه و شهرسازی نیز فروردین امسال با بیان اینکه ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن تا مردادماه به ۲ میلیون واحد می رسد، عملیات اجرایی حدود یک میلیون واحد مسکونی که در مراحل مختلف از فنداسیون تا نازک کاری است را تایید کرد.

 

مجموع پروژه های حمایتی ساخت مسکن که اکنون عملیات ساخت آن در حال اجراست، ۵۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن و ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن است، همچنین ۱۰۸ هزار واحد طرح خودمالکی  برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده است.

 

وظیفه دولت ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال است که در مسکن شهری معادل سالی ۸۰۰ هزار واحد می شود و ۲۰۰ هزار واحد دیگر ساخت مسکن روستایی است؛ بر این اساس دولت همین حالا از سقف ساخت و ساز مسکن شهری هم جلوتر است.

 

در هفت ماه اخیر مهمترین کار اجرایی دولت در بخش مسکن «تامین زمین» بوده که انجام شده است و  ۷۰ درصد زمین ساخت چهار میلیون مسکن تامین شده است.

 

وضعیت تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن چگونه است؟

 

محمود محمود زاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی پیش تر درباره آخرین وضعیت تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن نیز گفته بود، حدود ۹۸۰ هزار واحد زمین با کاربری مسکونی طی شش ماه گذشته تامین قطعی شده است؛ علاوه بر آن معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، زمین شناسایی شده که نیازمند تعیین کاربری یا الحاق به محدوده  یا بررسی فنی در سطح شوراهای برنامه ریزی استان ها و شورای عالی معماری و شهرسازی دارد.

 

اکنون وزارت راه و شهرسازی در انتظار تعیین تکلیف نهایی این زمین ها است و در صورت تعیین تکلیف نهایی، زمین برای ساخت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تامین خواهد شد.

 

بر این اساس با احتساب تعیین تکلیف نهایی زمین برای ساخت دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی حدود ۷۰ درصد زمین برای ساخت مسکن تامین شده؛ این در حالی است تامین همه ۷۰ درصد اراضی مسکن سازی از محل اراضی وزارت راه و شهرسازی انجام شده کار بزرگی انجام محسوب می شود.

 

بنابراین گزارش، قانون جهش تولید و تامین مسکن (طرح نهضت ملی مسکن) مصوب ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ یکی از برنامه های کلان دولت سیزدهم محسوب می شود.

 

دولت با تلفیق طرح اقدام ملی مسکن در طرح نهضت ملی مسکن و افزایش تسهیلات ساخت تا رقم ۴۵۰ میلیون تومان قصد دارد چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال احداث کند. بانک ها نیز موظف شده اند سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهند.

 

بیشتر بخوانید: مبلغ اقساط وام نهضت ملی مسکن اعلام شد

 

همشهری آنلاین

 

سوالات متداول
  • وضعیت تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن چگونه است؟
    حدود ۹۸۰ هزار واحد زمین با کاربری مسکونی طی شش ماه گذشته تامین قطعی شده است؛ علاوه بر آن معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، زمین شناسایی شده که نیازمند تعیین کاربری یا الحاق به محدوده و یا بررسی فنی در سطح شوراهای برنامه‌ریزی استان‌ها و شورای عالی معماری و شهرسازی دارد.
نظرات کاربران
security code
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman