رشد قیمت مسکن در کشورها چگونه متوقف شده است؟

رشد قیمت مسکن در کشورها چگونه متوقف شده است؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۱۱ | ۱۴۰۱/۰۳/۱۹

بازارهای جهانی مسکن در حال حاضر آرام شده است و این از علائم مهم برای اقتصاد کشورهای روبه‌رو شده با این رویداد محسوب می شود که دولت ها باید مراقب آن باشند.

به گزارش اخبار ساختمان، در سراسر جهان، روند بازارها در حال تغییر است و از بازار فروشندگان، یعنی جایی که به نظر می رسد قیمت ها مدام در حال افزایش هستند، به بازار خریداران، جایی که قیمت ها شروع به کاهش می کنند، در حال تغییر مسیر است. شما می توانید این را کاملا به صورت چشمگیر در قیمت شرکت های غول پیکر فناوری پیشرفته ایالات متحده نیز مشاهده کنید.

 

از ابتدای سال جاری، قیمت سهام تسلا تقریبا به نصف کاهش یافته است، بنابراین درحالی که ایلان ماسک، مدیر اجرایی آن، همچنان ثروتمندترین فرد در جهان است و بر اساس آمار میلیاردرهای جهان که بلومبرگ منتشر کرده است، او اکنون 193 میلیارد دلار ثروت دارد، از ابتدای ژانویه تاکنون، حدود 80 میلیارد دلار ثروت او کاهش یافته است.

 

قیمت سهام برخی دیگر از شرکت های با فناوری پیشرفته، مانند نتفلیکس، حتی بیشتر هم کاهش یافته‌‌ است. سوال مهم اکنون این نیست که چه اتفاقی ممکن است برای سهام تسلا یا اپل یا آمازون بیفتد. چیزی که مهم است این است که آیا نوعی تغییر مشابه ممکن است در بازار مسکن هم رخ دهد یا خیر؟

 

بازارهای داغ در سراسر جهان ناگهان آرام شدند

 

با نگاهی به سراسر جهان، با تصویری کاملا متفاوت مواجه خواهیم ‌‌شد، زیرا چند بازار داغ مسکن، ناگهان بسیار آرام شده اند.

 

کانادا کشوری است که با تحولاتی در بازار مسکن همراه بود، قیمت مسکن در ماه آوریل در این کشور 6 درصد کاهش ‌‌یافت که دومین کاهش ماهانه متوالی در قیمت مسکن آن محسوب می شود.

 

در استرالیا تمایلات خریداران خانه برای خرید به پایین ترین سطح خود از سال 2008 سقوط کرده است، زیرا وستپک، بانک استرالیایی، اعلام کرد: «رکود مسکن که در گزارش های قبلی پیش بینی شده بود، اکنون در جریان است، این روند با سیاست های انقباضی در ارتباط با نرخ بهره شتاب هم گرفته است.»

 

ولی در آمریکا این وضع چگونه است؟ در حالی که هنوز رکود کلی وجود ندارد و قیمت ها همچنان در سطوح بی سابقه خود قرار دارند، فروش خانه های جدید به پایین ترین حد در دو سال گذشته کاهش یافته است. زیرا بازار با افزایش نرخ بهره مواجه ‌‌است.

 

پاییز گذشته نرخ بهره وام مسکن 30 ساله در این کشور حدود 75/ 2 درصد بود. اکنون این نرخ 25/ 5 درصد است. تعجب آور نیست که مجموعه ای از تفسیرها، مانند مجله آتلانتیک، اعلام می کند که نرخ بهره در این کشور به بالاترین حد خود رسیده است.

 

جستجوهای گوگل برای خرید خانه در آمریکا در حال حاضر تقریبا 10 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که نشانه دیگری از تغییر در بازار مسکن در این کشور است.

 

در انگلستان هم این نگرانی وجود دارد که افزایش نرخ های بهره در این کشور ممکن است به کاهش قیمت‌‌ مسکن منجر شود.

 

هفته گذشته هشداری در این باره از سوی انجمن ملی مسکن انگلیس بیان شد. سه دلیل وجود دارد که نشان می دهد بازار ممکن است به بازاری «عادی تر» تبدیل ‌‌شود و قیمت ها کم و بیش ثبات ‌‌یابد.

 

نخستین دلیل این است که قوانین اساسی عرضه و تقاضا همچنان اعمال می شود. عرضه محدود است، این اتفاق تا حدی به دلیل کنترل برنامه ریزی شده و تا حدی هم به این دلیل است که سطح سالانه خانه سازی در مقایسه با موجودی خانه ها پایین است. در انگلستان سالانه حدود 160 هزار خانه ساخته می‌شود در حالی که در مجموع حدود 29 میلیون خانه وجود دارد. درباره تقاضا، دولت پیش بینی می کند که جمعیت بریتانیا از 1/ 67 میلیون در اواسط سال 2020، به 2/ 69 میلیون تا اواسط سال 2030 و به 71 میلیون تا سال 2045 افزایش یابد.

 

دوم، نرخ بهره افزایش خواهد یافت اما هیچ نشانه ای وجود ندارد دال بر اینکه آنها به سطحی برسند که در دهه های 1970 و 1980 رسیده بودند.

 

و سوم، دستمزدها در حال حاضر به سرعت در حال افزایش هستند، چرا که دستمزدها باید برای کمک به کارگران افزایش یابد. کل دستمزد در سال گذشته 4/ 5 درصد افزایش یافته است و تقریبا به طور قطع بیشتر هم افزایش خواهد یافت. افزایش درآمد، میزان استطاعت مردم را با قیمت املاک مطابقت می دهد. سه یا چهار سال ثبات قیمت ها، خرید خانه را ممکن می کند.

 

بازار مسکن در نقاط مختلف جهان در حال تغییر است

 

از طرفی در نقاط دیگر جهان نیز شاهد تغییراتی در بازار مسکن هستیم. نظرسنجی رویترز نشان داد که قیمت مسکن در آلمان امسال سریعتر از آنچه سه ماه پیش تصور می شد، افزایش می یابد. زیرا کمبود عرضه مهم تر از هزینه زندگی و چشم انداز نرخ های بهره بالاتر است.

 

با این حال، انتظار می رود فشار درآمد، افزایش قیمت ملک را در دو سال آینده تحت کنترل نگه دارد. بر اساس نظرات 13 تحلیلگر که در 11 تا 25 مه مورد نظرسنجی قرار گرفتند، انتظار می رود قیمت مسکن در آلمان، امسال هفت درصد افزایش یابد و با کاهش سرعت رشد به سه درصد در سال 2023 و 2 درصد در سال 2024 برسد.

 

کارستن برزسکی، رئیس تحقیقات کلان جهانی ING گفت: قیمت مسکن در آلمان، هرچند با سرعت کمتر و همزمان با نرخ های بهره بالاتر، افزایش قیمت ها و کاهش درآمد و توان مالی، همچنان به افزایش خود ادامه خواهد داد.

 

انتظار می رود بانک مرکزی اروپا برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته نرخ های خود را در ماه جولای افزایش دهد. این در حالی است که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، افزایش حداقل یک واحدی نرخ بهره را تا پایان سپتامبر اعلام کرد.

 

مانند بسیاری از نقاط جهان، آلمان نیز شاهد افزایش قیمت ها بوده است و تورم در آوریل به بالاترین حد خود در بیش از چهار دهه گذشته رسیده است که ناشی از افزایش هزینه های سوخت و انرژی در پی تهاجم روسیه به اوکراین بوده است.

 

تیمو کلاین کارشناس اس‌اند‌پی گلوبال گفت: «این بدترین شرایط در دنیاست: جهش قیمت مسکن در دنیا ادامه دارد و قیمت مسکن همچنان در حال افزایش است، نرخ بهره به سرعت در حال افزایش است، ساخت و‌ ساز به دلیل کمبود نیروی کار ماهر کاهش یافته است، قدرت خرید به دلیل تورم بالا کاهش یافته است.»

 

کلاین تاکید کرد که انتظار می رود اجاره ها به دلیل کاهش ساخت و ساز، تصمیم گیری مالکان بر اساس تورم و تقاضای بیشتر از سوی پناهندگان اوکراینی افزایش یابد. در پاسخ به این پرسش که نرخ سپرده بانک مرکزی اروپا، که در حال حاضر 5/ 0 درصد است، چگونه می تواند به آرام کردن بازار مسکن منجر شود، پاسخ متوسط 00/ 1 درصد بود، سطحی که براساس نظرسنجی دیگر رویترز پیش از سال 2024 انتظار وقوع آن وجود ندارد.

 

مارکو واگنر، اقتصاددان ارشد معتقد است: اساسا، هر افزایش نرخی که انجام خواهد شد به کاهش سرعت افزایش قیمت ها کمک می کند.

 

خطر رکود بازار مسکن انگلیس را تهدید می کند

 

«فایننشال تایمز» هم در گزارشی به بازار مسکن در انگلستان پرداخت و نوشت: اقتصاددانان هشدار دادند که با افزایش نرخ بهره توسط بانک انگلستان، تهدید رکود و تورم فزاینده علیه منابع مالی خانوارها، خطر رکود در بازار مسکن بریتانیا در حال افزایش است.

 

بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره اصلی خود را در روز پنجشنبه یک چهارم واحد افزایش داد و به یک درصد رساند تا از افزایش قیمت ها جلوگیری کند. این سازمان هشدار داد که احتمالا تورم تا سه ماه چهارم به 2/ 10 درصد افزایش خواهد یافت و اقتصاد بریتانیا وارد رکود خواهد شد و درآمدهای واقعی کاهش می یابد و بیکاری افزایش می یابد.

 

اقتصاددانان و متخصصان بازار مسکن می گویند افزایش صورت حساب های انرژی، کالاها و خدمات و همچنین فشار ناشی از افزایش نرخ بهره بانک انگلیس و نرخ هایی که توسط وام دهندگان وام مسکن دریافت می شود، ترمز رشد قیمت در بازار مسکن را خواهد کشید. تهدیدات بازار مسکن در حال افزایش است.

 

بحران هزینه های زندگی، دارایی های مالی خانوار را تحت فشار قرار می دهد، به ویژه برای کسانی که در قسمت های پایین جدول توزیع درآمد قرار دارند و معمولا اجاره نشین ها هستند.

 

فروشندگان و خریداران در ماه های اخیر چشم انداز تیره اقتصاد را مخدوش کرده اند و خریداران برای انجام معاملات مسکن عجله دارند در حالی که وام های مسکن ارزش نسبتا خوبی دارند. فروشندگان و خریداران در ماه های اخیر چشم انداز تیره اقتصاد را نادیده گرفته اند و برای انجام معاملات مسکن عجله دارند در حالی که وام های مسکن بهره نسبتا بالایی دارند.

 

شرکت هالیفاکس روز جمعه گفت: «قیمت ها در آوریل سالانه 8/ 10 درصد افزایش یافته است و رشد قیمت در دو سال گذشته شتاب گرفته است. در طول همه گیری پس از اینکه دولت حق تمبر معاملات ملک را کاهش داد، نرخ های بهره وام مسکن به پایین ترین حد خود کاهش یافت و تغییرات سبک زندگی باعث جابه‌‌جایی خانه ها شد، قیمت مسکن افزایش یافت. اما اقتصاددانان می گویند فشارها بر بازار مسکن اکنون در حال افزایش است.»

 

بانک مرکزی انگلیس روز پنج‌شنبه اعلام کرد به افزایش نرخ بهره به سطوحی که قبلا پیش بینی کرده بود، نیازی نخواهد داشت، زیرا کاهش رشد اقتصادی بیشتر کار کاهش تورم را انجام می دهد.

 

اما اندرو ویشارت عضو شرکت مشاوره کپیتال اکونومیکس گفت: «‌بانک مرکزی ممکن است هنوز مجبور باشد نرخ بهره را در سال آینده به سه درصد افزایش دهد که این امر باعث افزایش نرخ وام مسکن، کاهش تقاضای خریداران و کاهش قیمت مسکن در مجموع پنج درصد در سال های 2023 و 2024 می شود.»

 

وی گفت: «‌رشد قیمت مسکن اواخر امسال به شدت کاهش خواهد یافت. در حالی که نرخ بهره وام مسکن از نظر تاریخی پایین است، در روزهای اخیر افزایش یافته است.»

 

آنتونی کادلینگ، مدیر اجرایی پلتفرم املاک تویندیگ گفت: «‌از آنجا که قبوض انرژی و تورم، استانداردهای زندگی را تحت فشار قرار می دهند، افزایش ریسک و کاهش درآمد واقعی می تواند قیمت مسکن را بیشتر کاهش دهد.»

 

وی افزود: «خرید ملک در زمان تورم بالا، زمانی که ارزش پول نقد با سرعت بیشتری کاهش می یابد، سرمایه گذاری جذابی بوده است. چون نسبت به سابقه تاریخی، نرخ بهره وام مسکن هنوز در واقع بسیار پایین است.»

 

پیش بینی آرامش در مسکن جهان

 

بیزینس ویک هم در گزارشی از تغییرات بازار مسکن طی هفته های گذشته نوشته و پیش بینی کرده است که احتمالا شاهد آرام شدن این بازار خواهیم بود. بر این اساس تصمیم منطقی این است که منتظر بمانیم تا ببینیم بازار چقدر تغییر می کند، اکنون به جای اینکه با مشاهده نخستین نشانه های بهبود در بازار برای خرید عجله کنیم، بهتر این است کمی صبر کنیم چرا که به نظر می رسد بازار در هفته های آینده شرایط مطلوب تری را تجربه کند.

 

بازار مسکن در چند هفته گذشته تغییر کرده است و احتمالا با آرام شدن بازار مواجه خواهیم‌‌ شد. به نظر می رسد این نرخ های وام مسکن بود که بالاخره تب این بازار را فرونشاند. افزایش بی امان نرخ مسکن به سطحی رسید که رفتار خریداران را تغییر داد. در اوایل این ماه، نرخ وام مسکن 30 ساله به بالاترین سطح خود از سال 2009 رسید. از طرفی هم درخواست های خرید وام مسکن به پایین‌‌ترین سطح خود از سال 2018 کاهش یافته است.

 

برای افرادی که به دنبال خرید خانه هستند، سه دلیل خوب برای صبر کردن در این بازار وجود دارد. نخستین مورد این است که ما در حال خروج از قوی ترین دوره فصلی سال هستیم. حتی در یک بازار عادی مسکن، شما انتظار دارید که در چند ماه آینده عرضه خانه ها افزایش و قیمت ها کاهش یابد. بنابراین در این شرایط دلیلی وجود ندارد که برای خرید خانه عجله کنید.

 

دومین دلیل این است که برای نخستین بار از زمان همه گیری، بازار در حال آرام شدن است. قرار است یک ماه آینده خانه های بیشتری نسبت به امروز برای فروش وجود داشته باشد. درصد خانه هایی که کاهش قیمت دارند، گرچه تعداد آنها هنوز پایین تر از حد نرمال هستند، به سرعت در حال افزایش است.

 

دلیل سوم این است که با مشاهده نشانه هایی از ضعیف شدن اقتصاد، نرخ های بهره بلندمدت در هفته های اخیر واقعا کاهش یافته است، که این موضوع در نرخ های وام مسکن هم قابل مشاهده است.

 

نرخ های وام مسکن در این هفته به پایین‌‌ترین حد طی یک ماه اخیر رسید. اگر اقتصاد به روند ضعیف شدن خود ادامه دهد، نرخ های وام مسکن می‌تواند از 6 درصد به پایین تر از پنج درصد تغییر کند. اما هنوز منطقی است که خریداران خانه منتظر بمانند تا چشم انداز این بازار واضح تر شود. در سه ماه گذشته چیزهای زیادی تغییر کرده است و یکی دو ماه دیگر می تواند تفاوت بیشتری هم ظاهر شود.

 

بیشتر بخوانید: بازار مسکن در سال 2022 چه تغییراتی خواهد داشت؟

 

دنیای اقتصاد

برچسب ها:

بازار مسکن ،قیمت مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman