ساخت سه هزار مسکن در تهران آغاز خواهد شد

ساخت سه هزار مسکن در تهران آغاز خواهد شد
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۱۲ | ۱۴۰۱/۰۵/۰۱

عملیات اجرایی ساخت سه هزار واحد مسکونی جدید در شهر تهران از هفته جاری آغاز می شود و رئیس سازمان نوسازی شهرداری تهران می گوید پروژه های مسکن بیشتر در مناطق 18، 19، 21 و بافت فرسوده تهران است.

به گزارش اخبار ساختمان، افزایش نرخ مسکن طی سال های اخیر در کشور بسیاری از خانواده ها را با چالش های بزرگ اقتصادی همراه کرده و گران شدن اجاره بها و رشد نرخ مسکن سبب شده بخش اعظم درآمد خانواده ها به ویژه زوج های جوان به این موضوع اختصاص یابد.

 

برخی رشد مسکن را ناشی از تورم و برخی ناشی از قفل شدن ساخت و ساز در کلانشهرها می دانند مشکل هرچه هست دولت جدید تصمیم برای تغییر و تحول در این موضوع دارد. شهرداری تهران هم همسو با برنامه‌ دولت قرارگاه مسکن را راه اندازی کرد و اواخر سال پیش تفاهم نامه هایی هم در این راستا بین شهرداری، بنیاد و مسکن و ... منعقد شد تا گرهی از مشکل مسکن در پایتخت که جمعیت زیادی را در دل خود جای داده است، باز شود.

 

بخشنامه شهردار تهران خطاب به همه مدیران ستادی و شهرداران

 

شهردار تهران طی بخشنامه ای خطاب به همه مدیران ستادی و شهرداران مناطق، دستور تشکیل قرارگاه جهادی مسکن را در شهرداری تهران صادر کرد.

 

زاکانی در این نامه با اشاره به فرمایشات ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ رهبر انقلاب مبنی بر نارضایتی از میزان تولید مسکن در کشور، از مدیران شهرداری خواست نسبت به شناسایی گلوگاه های بروز وضعیت موجود اقدام کنند.

 

وی در این نامه از صنعت ساختمان به‌عنوان موتور محرک اقتصاد ایران نام برده و فاصله معنادار عرضه مسکن در بازار با نیاز مردم را مسبب ایجاد بسیاری از بحران های اجتماعی معرفی کرده است.

 

علیرضا زاکانی تاکید کرد: باید همه ظرفیت های بالقوه و بالفعل را برای رفع مشکلات موجود بسیج کرد. شهردار تهران همچنین در این نامه حمیدرضا صارمی معاون معماری و شهرسازی خود را به ریاست این قرارگاه منصوب کرد.

 

ساخت سالانه 180 هزار واحد مسکن برای تهرانی ها

 

شهردار تهران همچنین مدتی پیش بیان داشت: قرارگاه مسکن سالانه ۱۸۰ هزار مسکن را کارسازی می کند. برای ۱۲۰ هزار واحد بین ۲۲ منطقه تقسیم بندی صورت گرفته است. بنای جدی بر این است که برای این ۱۸۰ هزار واحد که عمدتا در بافت راکد و فرسوده است، بتوانیم کارسازی داشته باشیم که تکلیف قانونی ما به شمار می رود تا اجازه ندهیم مردم زیر چرخ دنده های گرانی رها شوند. ورود ما زمینه سازی است و میدان داری در این زمینه نداریم.

 

نیازی که در شهر مورد توجه قرار گرفته و مردم را تحت فشار قرار داده، مسکن است. ما یک میلیون مسکن برای خانوارهای موجود نیاز داریم. برای ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در تهران، سه میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن نیازمندیم که یک میلیون واحد کمبود شهر است. این افزایش تقاضا باعث سوداگری شده است.

 

۵۱ درصد جمعیت اجاره نشین هستند

 

وی با بیان اینکه در حوزه تملکی و استیجاری با موضوع گرانی مواجه هستیم، گفت: در این راستا اقدام کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را دنبال می کنیم که در کوتاه مدت به دولت در حوزه استیجاری و تمدید خودکار قراردادها کمک می کنیم و شرایط نظارت وزارت راه و شهرسازی را فراهم می کنیم.

 

۳۰۰ هزار واحد مسکن خالی در تهران به ویژه در شمال شهر داریم

 

۳۰۰ هزار واحد مسکن خالی در تهران به ویژه در شمال شهر داریم و حق و حقوق مردم را در این حوزه مورد صیانت قرار خواهیم داد و وارد چرخه استفاده خواهیم کرد. در حوزه تملک افزایش سقف تسهیلات را دنبال می کنیم و آنچه در سایر شهرها است به طور ویژه در تهران مورد توجه قرار می گیرد.

 

کاهش زمان صدور پروانه برای تسریع در ساخت نیز مورد توجه است. به طور میانگین مدت زمان صدور پروانه ۳۶۰ روز است که وعده داده بودیم به کمتر از دو ماه برسد و در برخی مناطق دو ماه و در برخی مناطق پنج ماه است.

 

حمیدرضا صارمی، رئیس قرارگاه مسکن در شهرداری تهران درباره ضرورت ورود شهرداری تهران به این موضوع، اظهار داشت: در بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، به صراحت عنوان شده است که شهرداری ها موظف به اتخاذ تدابیر لازم به منظور احداث خانه های ارزان قیمت برای افراد بی بضاعت ساکن شهر هستند؛ ضمن اینکه شهردار تهران به عنوان بالاترین مقام اجرایی شهر برای اقدام در این خصوص دستور داده اند و رئیس شورای اسلامی شهر نیز بر آن تأکید کرده اند.

 

وی تصریح کرد: براساس گزارش های رسمی، حدود نیمی از خانواده های ساکن تهران اجاره نشین هستند و سهم اجاره در سبد خانوارهای تهرانی به طور میانگین به ۶۵ درصد رسیده است؛ بدیهی است که افزایش سهم مسکن در سبد هزینه خانوار موجب کاهش سهم سایر مایحتاج زندگی می شود.

 

بحران مسکن در شهر تهران

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه بحران مسکن مهمترین بحرانی است که ما امسال و سال آینده با آن مواجه هستیم، ادامه داد: در حال حاضر اتفاقات بدی در حوزه اجاره در حال وقوع است و به طور میانگین، شاخص دسترسی به مسکن برای خانوارها به ۶۴ سال رسیده است.

 

نیاز تهران به سالیانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی

 

وی اضافه کرد: شهر تهران فقط برای اینکه بتواند نیازهای فعلی خود را در حوزه مسکن تأمین کند، به سالیانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی نیاز دارد؛ این در حالی است که از سال ۹۳ تاکنون، تولید مسکن به طور میانگین ۶۰ هزار واحد بوده و این، یعنی یک اختلاف سالیانه ۹۰ هزار واحدی بین آنچه که مورد نیاز است و آنچه تولید می شود، وجود دارد. ضمن اینکه با نگاهی به قیمت ها در می یابیم که از سال ۹۰ تاکنون، میانگین قیمت یک مترمربع مسکن، از یک میلیون و هشتصد هزار تومان به ۳۲ میلیون تومان رسیده است. وقتی این وضعیت را در کنار افزایش میانگین مساحت واحد مسکونی که از ۸۰ مترمربع به حدود ۱۰۵ مترمربع و در بافت های فرسوده از ۵۵ مترمربع به ۸۰ مترمربع رسیده است، قرار می دهیم، مشخص می شود نه تنها مسکن به اندازه مورد نیاز تأمین نمی شود، بلکه کاملاً از استطاعت دهک های پایین و متوسط خارج شده و استیجار به ۵۰ درصد رسیده است.

 

صارمی ادامه داد: ما برای کمک به رفع این مشکل، باید دو اتفاق را رقم بزنیم؛ نخست، پوشش شکاف ۹۰ هزار واحدی با توجه به عقب ماندگی های سال های گذشته و حرکت به سمت تولید سالانه بیشتر از ۱۵۰ هزار واحد مسکونی برای رسیدن به کف نیاز شهر و دوم حرکت به سمت احداث مسکن استطاعت پذیر برای تأمین مسکن گروه های کم درآمد.

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در خصوص تشکیل قرارگاه جهادی مسکن گفت: پس از دستور شهردار تهران، ما اقدامات لازم را آغاز کردیم و جلساتی را با وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، بانک پارسیان و تعداد دیگری از سرمایه گذاران داشتیم و به زودی تفاهم نامه هایی نیز در این راستا امضاء خواهد شد.

 

استفاده از زمین های ذخیره شهری برای احداث مسکن استطاعت پذیر

 

صارمی با اشاره به جلسه ای هم که با حضور تعدادی از شهرداران و معاونان شهرسازی مناطق برگزار شد، بیان کرد: در این جلسه درخصوص استفاده از زمین های ذخیره شهری، ظرفیت بافت فرسوده و زمین های متعلق به سازمان ها و نهادهای دولتی و شهرداری تهران، برای بهره گیری در احداث مسکن استطاعت پذیر، گفتگو و تصمیم گیری شد. شهر تهران ۴۵۰۰ هکتار بافت فرسوده و ۴۵۰۰ هکتار عرصه های ناکارآمد و رها شده و متروکه دارد که به دلیل نگاه انقباضی برنامه های توسعه شهری، نتوانسته اند در خدمت توسعه شهر قرار بگیرند و اینها مهمترین فرصت های تأمین مسکن در شهر تهران هستند.

 

معاون شهردار تهران در خصوص برنامه ای که برای احداث مسکن توسط سازمان نوسازی تهیه شده است، گفت: طی ماه های گذشته، مذاکراتی با تولیدکنندگان بزرگ مقیاس مسکن در شهر تهران انجام و فرصت ها و موانع اجرای مسکن استطاعت پذیر شناسایی شده است.

 

وی همچنین گفت: مکاتباتی هم با شهرداری های مناطق صورت گرفته تا هر منطقه ظرفیت های تأمین مسکن خود را شناسایی و به ما اعلام کند. باید بدانیم در هر منطقه چه اراضی وجود دارد تا از طریق تهیه طرح توجیهی یا برنامه شهری و اخذ مصوبه از کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی و معماری برای تأمین مسکن اقدام کنیم.

 

حمیدرضا صارمی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در راستای تأمین مسکن استطاعت پذیر اظهار داشت: در تلاشیم از شهردار تهران مجوز بگیریم تا در پروژه هایی که دارای حداقل زیربنای پنج هزار مترمربع هستند، شهرداری به جای دریافت همه عوارض به صورت نقدی، بخشی از عوارض را به صورت قدرالسهم از پروژه بگیرد و آن را در راستای تحقق بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری برای تأمین مسکن استطاعت پذیر استفاده کند. اکنون دستورالعمل آن تدوین شده و بعد از گرفتن مجوز از شهردار تهران و شورای اسلامی شهر، ابلاغ خواهد شد.

 

وی افزود: ظرفیت مهم دیگری که در مناطق وجود دارد، پروژه هایی هستند که نیمه تمام رها شده اند و عمدتاً متعلق به تعاونی ها هستند. شهرداران مناطق باید این پروژه ها را شناسایی کنند، عوامل توقف آنها را بررسی کرده و برای حل و فصل موانع ادامه پروژه از تمام ظرفیت خود استفاده کنند تا این واحدهای مسکونی نیز در چرخه بهره برداری قرار گیرند. همچنین در نظر داریم برای پیشبرد این مهم، مدت زمان صدور مجوزها را برای پروژه هایی که به این فرآیند وارد می شوند، به حداکثر ۲ ماه برسانیم.

 

آغاز عملیات اجرایی ساخت سه هزار واحد مسکونی در شهر تهران از هفته جاری

 

مهدی هدایت رئیس سازمان نوسازی شهرداری تهران با اعلام خبر ساخت سه هزار واحد مسکونی جدید گفت: بخشی از این ساختمان ها از طریق سازمان نوسازی به صورت پیمانکاری و مشارکتی خواهد بود و بخشی هم از طریق تسهیل گری و ایجاد زیرساخت ها در نظر گرفته شده است.

 

پروژه های مسکن بیشتر در کدام مناطق تهران ساخته می شود

 

وی درباره اینکه پروژه های مسکن بیشتر در کدام مناطق تهران ساخته می شود، گفت: بیشتر این پروژه ها در منطقه ۱۸ و ۱۹ و ۲۱ که دارای عرصه های رها شده است مدنظر قرار گرفته البته بخشی از این پروژه ها نیز در بافت فرسوده و ناپایدار اجرایی خواهد شد. در برخی از مناطق پادگان و فرودگاه ها امکان انتقال آنها فراهم بوده و مکان یابی پروژه ها نیز در این محل ها پیش بینی شده است.

 

مهرداد قدسی مجری طرح قرارگاه مسکن در منطقه ۱۸ نیز در این زمینه گفت: در منطقه ۱۸ محله عمرانی منطقه ۱۸ چهار و نیم هکتار برای فاز نخست در نظر گرفته شده و این پروژه همه ارکان های اداری تجاری رفاهی و مسکونی در آن پیش بینی شده است.

 

وضعیت مسکن در تهران بهبود می یابد؟

 

اجرای برنامه ها و راه اندازی قرارگاه جهادی مسکن حکایت از جزم شدن عزم ها جهت بهبود وضعیت مسکن در تهران دارد گام های اولیه توسط شهرداری تهران و باهمکاری دستگاه های مرتبط برداشته شده و حالا باید منتظر ماند و دید وضعیت مسکن در تهران چگونه بهبود می یابد.

 

بیشتر بخوانید: بازار مسکن ایران در سال های اخیر چه تغییراتی داشته است؟

 

فارس

 

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman