طراحی اتصالاتی برای پایداری موقت سازه ها در روزهای اول بعد از زلزله

طراحی اتصالاتی برای پایداری موقت سازه ها در روزهای اول بعد از زلزله
Facebook Twitter LinkedIn

۱۳:۱۱ | ۱۴۰۱/۰۶/۱۷

گروهی از محققان پژوهشگاه بین المللی مهندسی زلزله و زلزله شناسی، اتصالاتی را طراحی کردند که می توان با استفاده از آن، سازه هایی که در زمان زلزله، آسیب دیده اند را به طور موقت پایدار کرد تا در زمان مقتضی نسبت به بازسازی آن اقدام شود.

به گزارش اخبار ساختمان، دکتر فریبرز ناطقی الهی، مجری این پروژه و عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: زمانی که زلزله ها به ویژه در شهرهای بزرگ رخ می دهند، به دلیل وجود ساختمان های متعدد، تعداد زیادی از آنها که شرایط ناپایداری دارند، فرو می ریزند. در حالی که بسیاری از این سازه ها برای بازسازی باید به طور کامل تخریب شوند، در مقابل، می توان یکسری از سازه ها را با تمهیدات ساده‌ مقاوم سازی کرد.

 

وی ادامه داد: در این میان در مورد سلامت تعدادی از ساختمان ها نیز نمی شود در کوتاه مدت تصمیم گیری کرد ولی با توجه به اینکه پس لرزه های دیگری، منجر به آسیب به این سازه ها می شود، ممکن است تبدیل به یک خطر بالقوه برای مردم شود. در خصوص این سازه ها به طور جدی بحث نشده است.

 

ناطقی الهی اظهار کرد: بر این اساس ما تحقیقاتی را در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با هدف مقاوم سازی این سازه ها در شهرهای بزرگ آغاز کردیم؛ چرا که در شهری مانند تهران در صورت رخداد زلزله‌ بزرگ، تعداد زیادی ساختمان بر اثر زلزله خسارت می بینند ولی تخریب نمی شوند و نیاز است با استفاده از روش های ساده و ارزان قیمت، این سازه ها به پایداری حداقلی برسند تا در پس لرزه های احتمالی تخریب نشوند.

 

مجری طرح، به جزئیات این پروژه اشاره کرد و ادامه داد: در این طرح اتصالاتی را با بهره گیری از فناوری میراگر ها طراحی کردیم و بخش هایی از ستونی که در زلزله ای تخریب شده بود را با استفاده از این اتصالات، مقاوم سازی کردیم که نتایج به دست آمده مطلوب بوده است.

 

پایداری موقت سازه ها پس از زلزله

 

ناطق الهی، خاطر نشان کرد: با استفاده از این روش می توان در روزهای اولیه بعد از زلزله با هزینه های کمتری، سازه های آسیب دیده در زلزله را پایدار کرد تا در زمان مناسب، درباره آنها تصمیم گیری شود.

 

به گفته وی، با استفاده از این روش می توان به صورت موقت عمر ساختمان های حساس مانند بیمارستان ها و مخابرات که بر اثر زلزله دچار آسیب می شوند را ارتقاء داد تا عملکرد آنها تا معرفی سازه جایگزین حفظ شود.

 

این عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله شناسی، جنس این اتصالات طراحی شده را از فولاد ویژه ای دانست و در طراحی آن از روش های میراگر فلزی استفاده شد و از این طریق جذب انرژی بالایی در این براکت ها ایجاد شده است.

 

وی در پایان با بیان اینکه ما در این پروژه از فلسفه میراگرها در طراحی براکت ها بهره بردیم، یادآور شد: مطالعات آزمایشگاهی این طرح به پایان رسیده و دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشته است.

 

ایسنا

 


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman