عرضه فولاد بورسی بر اساس میزان تولید

عرضه فولاد بورسی بر اساس میزان تولید
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۱۰ | ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

روز گذشته پس از تلاش برای رشد قیمت روز آهن، شاهد بازگشت ثبات در غالب مبادی فروش بودیم.

به گزارش اخبار ساختمان، روز گذشته پس از تلاش برای رشد قیمت روز آهن، شاهد بازگشت ثبات در غالب مبادی فروش بودیم؛ اگرچه برخی از کارخانه ها نوسانات متعددی داشتند و با کمی کاهش و افزایش قیمت محصولات خود را عرضه کردند.

بازار ارز نیز پس از نوسانات افزایشی و قرار گرفتن در کانال ۳۶ هزار تومانی، مجددا تا پایان روز اصلاح شد و قیمت هر دلار حدود ۲۰۰ تومان کاهش یافت؛ اما در نهایت هر دلار در بازار آزاد حدود ۳۵ هزار و ۹۰۰ تومان مبادله شد.


بررسی نوسانات بازار آهن
 

روز گذشته قیمت میلگرد آجدار در اکثر کارخانه ها ثابت اعلام شد اما نوسانات کاهشی ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومانی هم مشهود بود و تعدادی از کارخانه ها نیز افزایش ۱۵۰ تومانی داشتند به طوری که قیمت میلگرد در بازه ۱۵ هزار و ۵۰۰ الی ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان برآورد شد و نرخ متوسط آن نیز ۱۵ هزار و ۸۴۰ تومان اعلام شد.

قیمت نبشی و انواع ناودانی در کلیه شرکت ها ثابت بود، نرخ انواع لوله ها نیز بدون تغییر قیمت عرضه شدند؛ همچنین غیر از افزایش ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومانی در تعدادی از کارخانه ها، قیمت قوطی پروفیل در سایر مبادی فروش ثابت اعلام شد.

قیمت تیرآهن نیز در اکثر شرکت ها ثابت بود اما تیرآهن ذوب آهن اصفهان در بخش کیلوفروشی با کاهش ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی اعلام قیمت شد و قیمت تیر ذوبی شاخه ای نیز ثابت بود.

ورق سیاه و انواع آن در برخی کارخانه ها افزایش ۲۰۰ تومانی داشت درحالی که قیمت ورق گالوانیزه، ورق روغنی و رنگی در غالب شرکت ها ثابت اعلام شد.

هر بار که موج افزایشی در بازار ارز ایجاد می شود روی همه بازارهای مالی و موازی نیز اثر می گذارد، اثر آن در برخی بازارها از جمله بازار فولاد به سرعت نمایان می شود اما برخی بازارها از جمله بازار مسکن حدود ۶ ماه الی یک سال بعد تحت تأثیر قرار می گیرد که موجی از تقاضای واقعی در بازار ایجاد می کند.

هر ساله خرید و مصرف آهن و فولاد در ماه آبان و آذر به کمترین حالت خود می رسد و در این بازه زمانی شاهد اوج رکود در بازار هستیم و از اواسط دی ماه تا حدودی این روند تغییر می کند؛ اما نکته‌ قابل توجهی که وجود دارد شرایط فعلی کشور و اوضاع سیاسی اقتصادی جامعه است که سرمایه های مردم را به سوی دارایی هایی با نقدشوندگی بالا سوق می دهد و کمتر در بخش های دیربازده مانند مسکن سرمایه گذاری می کنند.

بررسی میزان اثر جهش نرخ ارز در بازار مسکن و فولاد و اینکه آیا امسال هم مانند سال های گذشته بازار آهن از دی ماه تغییر روند خواهد داد یا نه، قابل پیش بینی نیست اگرچه براساس آمار موجود تقاضا همچنان در کف قرار دارد و در بخش تولید هم مازاد عرضه وجود دارد.


بررسی بخشنامه عرضه فولاد در بورس


روز گذشته خبر ابلاغیه کف عرضه محصولات فولادی در بورس منتشر شد که درصد عرضه محصولات کل زنجیره مشخص شده بود. این ابلاغیه واکنش های متعددی داشت که در ادامه نظر بهرام سبحانی رئیس انجمن فولاد در این باره بیان می شود.

بهرام سبحانی رئیس هیأت مدیره انجمن فولاد ایران این بخشنامه منتشر شده توسط وزارت صمت را مثبت تلقی کرد و گفت: عبور از الزام عرضه کل محصولات فولادی در بورس کالا از نکات مثبت این بخشنامه است.

وی در ادامه بیان کرد: کاهش میزان عرضه شمش القایی مدتها درخواست تولیدکنندگان بود که کاهش کف عرضه این محصول به ۲۰ درصد در اوضاع فعلی بازار قدم مثبتی است.

سبحانی همچنین تصریح کرد: نظر انجمن بر این است که حجم عرضه در بورس ۸۰ درصد تقاضا در نظر گرفته شود تا بدین وسیله میزان رقابت های واقعی نیز افزایش بیابد. با این شیوه نه دچار کاهش عرضه خواهیم شد که به افزایش قیمت ها منجر شود و نه تولیدکنندگان ملزم به عرضه محصولات خود بیش از نیاز خواهند بود که نتیجه این امر نیز افت رقابت است.

رئیس انجمن فولاد در ادامه افزود: بر مبنای این بخشنامه کف عرضه‌ شمش قوسی براساس ضریب ۸۰ درصدی تولید است، این مورد به کار کارشناسی بیشتری نیاز دارد زیرا ممکن است ۸۰ درصد تولید، بیشتر از نیاز و تقاضای صد درصدی کارخانه های مصرف کننده شمش قوسی باشد.

سبحانی در پایان گفت: نکات دیگری نیز وجود دارد که پس از گفتگوی انجمن فولاد با وزارت صمت در این زمینه به اصلاح بیشتر این بخشنامه پرداخته خواهد شد.

همانطور که روز گذشته نیز بررسی کردیم براساس این بخشنامه عرضه برخی محصولات مانند آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله آهن همچنان صد درصد خواهد بود. شمش قوسی ۸۰ درصد تولید، شمش القایی ۲۰ درصد، میلگرد ۶۰ درصد، تیرآهن ۷۰ درصد، ورق گرم و سرد به طور ۱۰۰ درصدی عرضه خواهند شد.

گفتنی است امروز حدود ۳۷ هزار و ۹۶۸ تن نبشی و ناودانی و میلگرد در بورس عرضه می شود که از این میزان حدود ۳۶ هزار و ۷۶۸ تن به میلگرد اختصاص دارد که نرخ پایه آن ۱۴ هزار و ۷۹۵ تومان در نظر گرفته شده است. گویا حجم عرضه میلگرد در عرضه این هفته ۹۰/۷ کاهش داشته است.

بازار


نظرات کاربران
security code
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman