خانه دار شدن در ترکیه و ایران چه تفاوت هایی دارد؟

خانه دار شدن در ترکیه و ایران چه تفاوت هایی دارد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۵۴ | ۱۴۰۱/۱۱/۱۰

با وجود آنکه ترکیه نیز مانند ایران در شرایط تورمی به سر می برد اما باز هم مسیر خانه دار شدن در ترکیه متفاوت از ایران است.

به گزارش اخبار ساختمان، به نظر می رسد این روز‌ها شرایط اقتصادی ایران و ترکیه به هم نزدیک تر شده است و دو کشور در نتیجه سیاست های غلط دولتمردان در گرداب تورمی افتاده اند.

اما با وجود آنکه ترکیه نیز مانند ایران در شرایط رکود اقتصادی و تورم به سر می برد، اما باز هم مسیر خانه دار شدن در ترکیه متفاوت از ایران است.

سیاست های اردوغان تمام ابعاد اقتصادی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. با وجود این شرایط بازار مسکن در این کشور در چه شرایطی به سر می برد و دولت چه تسهیلاتی برای خرید مسکن ارائه می دهد؟

گرانی را می توان پررنگ ترین تجربه ای دانست که اقتصاد ایران در سال های اخیر با آن دست و پنجه کرده است. این معضل که با تورم خود را نشان می دهد تمام حوزه های مربوط به معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده و حالا هر روز از حجم سفره آنها می کاهد.

گرانی و تورم بازار مسکن ایران را نیز در شرایطی بحرانی قرار داده و خرید خانه برای اقشار مختلف جامعه تقریبا تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده است.

این در حالی است که در چند ماه گذشته هزینه اخذ وام مسکن نیز افزایش پیدا کرده و شرایط دریافت آن سخت تر شده است. اما شرایط دریافت تسهیلات مسکن در کشوری مثل ترکیه که در همسایگی ایران است و سال های بحرانی اقتصادی را پشت سر می گذارد چگونه است؟


شرایط وام مسکن در ترکیه


سیاست های اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اقتصاد این کشور را امروز در وضعیت نابسامانی قرار داده است. نرخ تورم سالانه ترکیه در دسامبر ۲۰۲۲ با ثبت نرخ ۶۴.۲۷ درصد، به پایین ترین میزان خود در ۹ ماه اخیر رسیده است.

متوسط قیمت مسکن نیز در هر متر مربع در شهر استانبول که گران ترین شهر ترکیه محسوب می شود، حدود ۱۵ هزار لیر برآورد می شود.

با وجود این شرایط در سال ۲۰۲۲ حتی خارجی های مقیم این کشور توانایی گرفتن وام مسکن تا حدود ۷۰ درصد کل ملک خود را داشته اند. البته بانک ها در ترکیه کمتر از مبلغ ۶۵ تا ۷۰ هزار دلار به ویژه به خارجی هایی که قصد خرید خانه را دارند وام نمی دهند.

نرخ بهره وام در ترکیه در سال های گوناگون نرخ متفاوتی را تجربه کرده است، اما تسهیلات مسکن در سال ۲۰۲۲ و در کشور ترکیه ۱۲/۵ درصد ثبت شده و حداکثر زمان بازپرداخت نیز ۱۵ تا ۲۰ سال در نظر گرفته شده است. متقاضیان وام برای خرید خانه باید سنی کمتر از ۲۵ و بالای ۸۰ سال نداشته باشند.


شرایط وام مسکن در ایران


اما دریافت وام مسکن در ایران مستلزم این است که برای مدتی پول شخص در بانک سپرده گذاری شود و در ازای آن بتوان اوراق دریافت کرد. هزینه این اوراق در ماه های اخیر افزایش داشته و فراهم کردن آن به مانعی برای مردم تبدیل شده است.

مجرد‌های ساکن تهران می توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می شود. مجرد‌ها برای دریافت این وام در مجموع باید حدود ۷۰ میلیون تومان پرداخت کنند.

زوج های تهرانی نیز بر همین اساس می توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند. زوجین نیز در نهایت باید ۱۲۰ میلیون تومان بپردازند تا بتوانند این را اخذ کنند.

بر اساس آمار‌های بانک مرکزی که هر ماه از متوسط قیمت مسکن در شهر تهران منتشر می شود، میانگین هر متر خانه در این کلانشهر ۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان برآورد شده است؛ بنابراین این مبلغ مقدار قابل توجهی از هزینه مسکن را نمی تواند تامین کند.


مقایسه تورم در ترکیه و ایران


تورم ترکیه نیز چند سالی است مانند ایران روند افسارگسیخته ای را تجربه می کند و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی در ابعاد مختلف اقتصادی در این کشور شده است.

اما باید در نظر داشت بحرانی که در ترکیه سابقه ای کمتر از پنج سال دارد حالا در ایران عمری چند دهه ای پیدا کرده و همین مسئله آسیب زیادی به ابعاد مختلف اقتصادی وارد کرده است.

این موضوع تا آنجا گسترش پیدا کرده است که قشر قابل توجهی که دیروز جزو رده متوسط اقتصادی جامعه محسوب می شدند، امروز به دهک های پایین تری از جامعه هدایت شده اند، این در حالی است که جمعیت زیادی در ترکیه جزو دهک های اقتصادی متوسط محسوب می شوند و به همین تناسب توانایی بالاتری برای خرید دارند.

اگر در سال آینده که کمتر از دو ماه تا فرارسیدن آن باقی مانده تورم کنترل نشود و عرضه و تقاضا بهبود نیابد ایرانیان باید منتظر وضعیت بحرانی تری در بازار مسکن باشند، هرچند که عمده خانواده ها نیز به ویژه در کلانشهر‌ها همین حالا قید خرید مسکن را زده اند!

هرچند به دلیل کاهش قدرت پول ایران خرید ملک در ترکیه نیز برای ایرانیان سخت تر شده است اما همچنان بازار مسکن این کشور برای مردم ما گیرا است.

نبض بازار


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman