برج سنت ماری یا برج خیارشور را بهتر بشناسید

برج سنت ماری یا برج خیارشور را بهتر بشناسید
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۰۴ | ۱۴۰۲/۰۳/۰۲

برج سنت ماری یک آسمان خراش آینده نگر در منطقه مالی لندن است که ساخت آن در دسامبر 2003 به پایان رسید و در آوریل 2004 افتتاح شد. این برج با 41 طبقه و 180 متر ارتفاع، در محل سابق بورس بالتیک و ساختمان ترابری، که در سال 1992 در طی انفجار بمب خراب شدند، ساخته شده است.

برج سنت ماری (30 St Mary Axe) یا برج خیارشور (Gherkin) اولین آسمان خراش محیطی لندن است که در قلب شهر لندن واقع شده است، این برج توسط نورمن فاستر و شرکا طراحی شده است و در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد و سپس به سرعت به یک نقطه عطف قابل تشخیص برای شهر لندن و همچنین معماری مدرن تبدیل شد. شکل متمایز آن فوراً قابل شناسایی است و در حال حاضر به یک نقطه عطف در مرکز مالی پیشرو اروپا تبدیل شده است.

این ساختمان، با ۱۸۰ متر ارتفاع و ۴۱ طبقه، از بلندترین ساختمان های لندن محسوب می شود. ساخت این برج، حدود ۱۷۰ میلیون دلار هزینه داشته است؛ به علاوه هزینه اضافی ۱۲۰ میلیون دلاری که برای زمین اختصاص یافته بود.

این برج با یک شکل آیرودینامیکی، حداکثر میزان نور طبیعی و تهویه را به منظور کاهش قابل توجه مصرف انرژی ساختمان نشان می دهد که یک استراتژی زیست محیطی بسیار پیشرو است. به همین اندازه محیط کار بهبود یافته با دید بهتر برای همه افراد وجود دارد.

این یک مداخله جسورانه در چشم انداز شهری است و ترکیبی پر جنب و جوش از زندگی شهری را با فروشگاه ها، کافه ها و رستوران ها نشان می کند.

 

برج سنت ماری و معماری سبز


برج سنت ماری و معماری سبز


برج سنت ماری یا برج خیارشور یک ساختمان سازگار با محیط زیست است. مدرنیته سازش ناپذیر آن نسبت به حساسیت به محیط طبیعی هم راستا است. طیف گسترده ای از برج سنت ماری 50 درصد انرژی کمتری نسبت به یک ساختمان اداری مطبوع و معتبر معمولی مصرف می کند. هوای تازه از طریق چاه های مارپیچی به منظور تهویه طبیعی فضای داخلی دفتر و به حداقل رساندن اعتماد به سرمایش و گرمایش مصنوعی، تهیه می شود.

این آسمان خراش بر اساس صرفه جویی در مصرف انرژی به صورت شیشه ای طراحی شده است و شکاف هایی در این ساختمان بکار رفته است که یک نوع سیستم تهویه طبیعی بوجود آورده است. این طراحی زیبا و فوق العاده و رعایت تمام اصول مهندسی فقط می تواند کار معمار معروفی به نام نورمن فاستر باشد.

تعدادی از مطالعات پیچیده دینامیک سیالات در مورد شرایط محیطی محلی، استراتژی یکپارچه سازی ساختمان با سایت آن و اجازه استفاده از نیروهای طبیعی تهویه را پیشنهاد داده است. پلان دایره ای شکل در قاعده و تاج آن مخروطی است تا اتصالات را به خیابان های اطراف بهبود بخشد و حداکثر میزان نور خورشید را به داخل برساند.


امکانات برج خیارشور

 

30 St Mary Axe


طرح مدور این امکان را می دهد که بیشتر قسمت های سایت به عنوان یک منظره عمومی، با درختان بالغ و دیوارهایی با سنگ هایی کوتاه که به طور نامحسوس مرز سایت را مشخص می کنند و محل نشستن را فراهم می کنند، استفاده شود.

نیمی از طبقه همکف برج مغازه ها و یک رستوران را در اختیار شما قرار می دهد که یک کافه در فضای باز را نیز شامل می شود.

فرم خارجی برج سنت ماری یا خیارشور (30 St Mary Axe) مجموعه ای از منحنی های پیشرونده را با کمک تکنیک های پارامتریک مدل سازی کامپیوتر نشان می دهد. شکل و هندسه با فرمهایی که در طبیعت وجود دارند قرابت دارد. به عنوان مثال، درخت مخروطی دارای مارپیچ هایی طبیعی است و مانند این ساختمان است که در پاسخ به تغییرات آب و هوایی باز و بسته می شود.

شکل صاف ساختمان همچنین حرکت هوا را به اطراف ساختمان هدایت می کند و میزان باد را در سطح پلازا برای به حداقل رساندن راحتی عابر پیاده به حداقل می رساند.

ساختار فولادی مورب خارجی به واسطه هندسه مثلثی آن، ذاتاً محکم و سبک است و فضای داخلی بدون ستون انعطاف پذیر را فراهم می کند.


خصوصیات برج خیارشور

 

برج سنت ماری


این ساختمان چندین جایزه برای طراحی منحصر به فرد خود دریافت کرده و تبدیل به یکی از نمادهای لندن و یکی از شناخته ترین معماری های معاصر این شهر تبدیل شده است و از بالاترین نقطه این آسمان خراش می توان یک نمای پانوراما از شهر لندن داشت.

روکش خارجی برج سنت ماری متشکل از ۵۵۰۰ صفحه شیشه ای مثلثی و الماسی شکل است که در هر سطح متفاوت است. شیشه های مخصوص قسمت های اداری از یک لایه بیرونی دو جداره و یک صفحه داخلی تک جداره تشکیل شده است که یک حفره تهویه مرکزی را شامل می شود و دارای پرده های کنترل خورشید است.

حفره ها به عنوان زون های حائل، برای کاهش نیاز به گرمایش و سرمایش اضافی عمل می کنند و توسط هوای خروجی که از دفاتر کار خارج می شود تهویه می شوند.

لعاب مخروطی های نوری که برج را به صورت مارپیچ بالا می برد، از پانل های دو جداره قابل باز شدن با یک شیشه ترکیبی رنگی خاکستری و یک پوشش با عملکرد بالا تشکیل شده است.

برج سنت مری یا برج خیارشور یک ساختمان بنیادی است: از نظر اجتماعی، زیست محیطی، تکنولوژیکی، مکانی و معماری. طراحی فاستر و شرکا برای دفتر مرکزی Swiss Re’s London یک نماد برجسته برای یکی از شرکت های برتر در جهان است و الگویی از عملکرد زیست محیطی مسئولانه که تلاش مشتری و معمار است.

 

برج سنت ماری


نظرات کاربران
security code
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman