معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:

تولید مسکن در بافت های فرسوده بهترین و سریعترین روش است

تولید مسکن در بافت های فرسوده بهترین و سریعترین روش است
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۳۹ | ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: به دلیل هندسه متفاوتی که املاک فرسوده وجود دارد صنعتی سازی در این مناطق مشکل تر خواهد بود که برای حل این مساله نیز با شرکت های دانش بنیان مذاکراتی داشتیم که در حال بررسی و انجام است.
به گزارش اخبار ساختمان، محمد آئینی در پاسخ به دلیل کُندی نوسازی بافت های فرسوده و اینکه چرا مدت زمان صدور پروانه ساخت در این مناطق تا این حد بالا است؟ گفت: اعتقاد وزارت راه و شهرسازی بر این است که تولید مسکن در بافت های فرسوده بهترین و سریعترین روش است چرا که در این مناطق به علت مزایایی که در بر دارد و همچنین سرمایه بخش خصوصی و مالکان درگیر است و سازنده ها تمایل دارند هر چه سریعتر سرمایه خود را آزاد کنند و وارد پروژه بعدی شوند که باعث تحویل سریعتر پروژه می شود.

او ادامه داد: زمان صدور و پایان کار ساختمانی در بافت های فرسوده در تهران کمتر از ۲۴ ماه است چرا که تلاش بخش خصوصی بر این است که سریعتر سرمایه خود را به حرکت در بیاورد. اما در مدل های دولتی و ساخت مسکن در شهرهای جدید اینگونه نیست.

آئینی در ادامه گفت: پس اگر به دنبال رساندن بازار مسکن به تعادل هستیم و می خواهیم عرضه مسکن سریعتری داشته باشیم بافت فرسوده بهترین گزینه است، چرا که تولید مسکن در بافت های فرسوده به دلیل وجود خدمات زیر بنایی هزینه های کمتری بر مردم و دولت تحمیل می شود؛ بدین معنی که بر خلاف مناطق دیگر نیاز به الحاق زمین، احداث خدمات و ارائه تسهیلات کلان نیست و برای تولید مسکن در این مناطق به حداقل امکانات نیاز داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در جلسات شورای عالی، وزارت نیرو به صراحت اعلام می کند که در بافت فرسوده با توجه به وجود شبکه ها در این بافت ها راحت تر است و خدمات بهتری را می تواند ارئه کند، گفت: وزارت نیرو در مورد وجود خدمات زیربنایی اظهارات خوبی مطرح می کند و وزارت کشور تاکید ویژه ای دارد که سهم بافت فرسوده را بیشتر کنیم.

آئینی در پاسخ به خبرنگار اخبار ساختمان مبنی بر اینکه آیا نوسازی باعث افزایش تراکم جمعیت می شود یا خیر؟ گفت: ما در مجموع 5500 محله با بافت فرسوده داریم و فقط در تعداد کمی از این محله ها نظیر محله تهران نو تراکم جمعیتی بالایی وجود دارد که این محلات در تنظیم مجدد می تواند به کار گرفته شود و در ازای افزایش تراکم، فضای آزاد بیشتری برای خدمات شهری فراهم می شود. یعنی در طراحی شهرسازی می توان با بازتنظیم تراکم، فضای باز بیشتری برای خدمات فراهم کرد.

وی ادامه داد: باید بین افزایش تراکم ساختمانی و افزایش تراکم جمعیتی تفاوت گذاشت، چرا که در حال حاضر موضوعی که در پایتخت حائز اهمیت می باشد تراکم جمعیتی است. باید تاکید کرد که تراکم ساختمانی به منزله افزایش جمعیت نیست و در بافت های فرسوده تنها واحدهای مسکونی جدید ساخته می شود که خدمات جدیدی برای این بافت ها نیاز نیست و در حال حاضر ثابت شده است که اگر 50 درصد تراکم ساختمانی افزایش یابد، هفت درصد جمعیت بیشتر اضافه نخواهد شد.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه بافت فرسوده تبدیل به خانه دوم نمی شود، اضافه کرد: مسئله مهم تر این است که این مناطق دارای هویت است و مردم در این بافت ها از یکدیگر شناخت دارند و این مسئله باعث می شود تا بافت های فرسوده تبدیل خانه دوم نشوند.

وی با بیان اینکه بافت های فرسوده روی کاغذ دارای ظرفیت بالایی هستند، اضافه کرد: امروز حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در کشور وجود دارد که به عنوان مثال در تهران بر اساس پروانه های صادر شده، هر واحد فرسوده ویلایی یک و نیم طبقه تبدیل به پنج آپارتمان شده است.

آئینی تاکید کرد: با این اقدام یک و نیم واحد برای ساکنان قبلی، سه و نیم واحد اضافی در تهران تولید می شود، این در حالی است که متوسط تولید مسکن در کشور یک به سه است، پس می توانیم بگوییم که ما توانایی تولید بیش از چهار میلیون واحد اضافی در بافت فرسوده را داریم که بدون احتساب یک و نیم میلیون واحد حاضر در این بافت، حدود چهار میلیون واحد اضافه در بافت فرسوده بدون اینکه زمین شهری الحاق و یا خدمات زیربنایی دیگری را اضافه کنیم، می توان ساخت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دلایل عدم اجرایی شدن برنامه های نوسازی در بافت های فرسوده، گفت: عامل اصلی عدم تحقق این برنامه ها به دلیل ناتوانی ساکنان این مناطق در بخش مالی بوده و به تنهایی قادر به بازسازی نیستند.

آیینی ادامه داد: عامل دوم نیز مربوط به سازنده ها است و آنها رغبت به حضور در این مناطق ندارند، چرا که در این محدوده ها توجیه اقتصادی لازم وجود ندارد.

وی ادامه داد: سومین مورد نیاز به وجود یک حلقه واسط بین ساکنان و سرمایه گذاران است که در این بخش مشکل داریم با توجه به انتظاراتی که از بخش خصوصی برای حضور در این مناطق وجود دارد بایستی امتیازاتی به آنها داده شده تا سرمایه گذاری در بافت فرسوده برای آنها توجیه اقتصادی داشته باشد.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری تاکید کرد: یکی از انتظاراتی که سرمایه گذاران دارند این است که مدت زمان صدور پروانه ساختمانی از ۶ ماه در کشور و هشت ماه در تهران به یک ماه برسد یا تسریع در واگذاری انشعابات که باید بر اساس قانون باید این مساله را نیز لحاظ کرد.

آئینی گفت: بر اساس تصویب شورایعالی اداری، شهرداری ها حداکثر ظرف ۲ هفته نسبت به صدور پروانه ها اقدام کرده و ترتیباتی را اتخاذ کنند که به یک هفته کاهش یابد این در حالی است که متوسط زمان صدور پروانه ساخت در کشور ۶ ماه بوده و مواردی نیز مشاهده شده که این مدت زمانی به ۱۷ ماه از زمان درخواست تا صدور در بافت فرسوده رسیده بود که این نوع اقدامات سبب فراری دادن سرمایه گذاران می شود.

وی بیان داشت: بر همین اساس انتظار ما از شهرداری ها این است که روند این سازوکار را کاهش دهند، یا در نظام مهندسی زمان طولانی صرف می شود که اینها موضوعاتی است که شهرداری و نظام مهندسی با یکدیگر می توانند آنها را برطرف کنند؛ البته انتظار صدور دو هفته پروانه را نداریم و اگر این مدت زمان به دو ماه نیز برسد باز راضی هستیم.

آئینی افزود: قانون‌گذار تاکید کرده که انشعابات قبلی محفوظ است و برای انشعابات اضافی نیز در خارج از نوبت و در اسرع وقت در ظرف مدت دو ماه باید واگذار شود یا در خصوص اسناد در بافت فرسوده چاره‌ای جز تجمیع پلاک های ریزدانه وجود دارد که در این خصوص قانونگذار بیان کرده که باید ظرف دو ماه باید صورت بگیرد.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری در خصوص بسته ۱۹ بندی نوسازی بافت فرسوده توضیح داد: این بسته حاصل مذاکرات زیادی با سازنده ها است که به عنوان مثال در تهران تراکم تشویقی شاید بسیار مهمتر از تسهیلات بانکی برای سازنده ها باشد.

وی با اشاره به هم راستا کردن نوسازی در بافت فرسوده با نهضت ملی مسکن، تاکید کرد: کسانی که به جای اسکان در محدوده شهرها، اقدام به خرید در بافت فرسوده کنند به جای زمین و خدمات به آنها تسهیلات بانکی ارزان قیمت داده شود که وزارت راه و شهرسازی به دنبال اجرایی و نهایی کردن آن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا از صنعتی سازی در بافت فرسوده می توان استفاده بیشتری کرد؟ اظهار داشت: به دلیل هندسه متفاوتی که املاک فرسوده وجود دارد صنعتی سازی در این مناطق مشکل تر خواهد بود که برای حل این مساله نیز با شرکت های دانش بنیان مذاکراتی داشتیم که در حال بررسی و انجام است.

وی در پایان گفت: خوشبختانه از زمان حضور دکتر بذرپاش توجه ویژه ای به نوسازی بافت های فرسوده شده است چرا که بهترین و سریع ترین روش است و کلیت وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری تاکید ویژه ای بر نوسازی بافت های فرسوده دارند.

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman