سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد؛

ضرورت تشکیل کارگروه اجرای طرح آب خاکستری در پروژه صنعت شهرها

ضرورت تشکیل کارگروه اجرای طرح آب خاکستری در پروژه صنعت شهرها
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۵۴ | ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از ضرورت تسریع برای تشکیل کارگروه اجرای طرح آب خاکستری در پروژه صنعت شهرها خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، با هدف اجرایی شدن پروژه صنعت شهرها و استفاده از طرح آب خاکستری در ابرپروژه نهضت ملی مسکن و صرفه جویی در مصرف آب، جلسه ای با حضور سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و نمایندگان وزارت نیرو، شرکت توانیر، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به دعوت دبیرخانه صنعتی سازی و فناوری های نوین این مرکز، برگزار شد.

در این نشست، محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه استفاده از تکنولوژی های نوین در ساخت و ساز اکنون در اولویت های اجرایی و تحقیقاتی وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، افزود: در زمینه انرژی مشکلاتی در مسیر هوشمندسازی و استفاده از فناوری های نوین وجود دارد که با کمک و همیاری و تلاش متخصصان و صاحبان علم و تجربه برطرف خواهد شد.

وی گفت: در حوزه صنعتی سازی تکلیفی مبنی بر افزایش وام داریم که با شاخص های مشخصی انجام می شود که با توجه به مبحث ۱۱ مقررات ملی ساختمان و همچنین کتاب فناوری های نوین ساخت و ساز صورت می گیرد که در قالب ۶ جدول اکنون به صورت نرم افزاری در استان های مختلف عملیاتی می شود و بر اساس آن که هم مبحث تسهیلات این پروژه مدیریت می شود و هم آماری از صنعتی سازی در کشور به دست می آید.

حیدری خاطر نشان کرد: همواره تلاش متخصصان مرکز بر این بوده است که سیستم های جدید و فناوری های نوین با کمترین مشکل به مردم پیشنهاد شود. بر آن هستیم که در حوزه صنعت شهرها و نهضت ملی مسکن، سیستم های فاضلاب بهینه ای را پیاده سازی کنیم.

وی توضیح داد: در خصوص آب خاکستری در مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان، مشکلی وجود ندارد. لیکن آب خاکستری به صورت اجبار قید نشده است و به صورت اختیاری است. در این راستا تشکیل کارگروهی متشکل از صاحب نظران و مسئولان این حوزه الزامی است و استفاده از تجارب موفق کشورهای پیشرو، بررسی مشکلات اجرایی در ساختمان های پایلوت که با اجرای طرح آب خاکستری ساخته شده اند و استفاده از فرصت ایجاد شده در زمان اجرایی شدن پروژه صنعت شهرها برای استفاده درست و بهینه از این طرح راهگشاست.

گفتنی است تشکیل کارگروه اجرایی مشخص، تشکیل جلسات مستمر، تهیه و ارایه لیست صنعت شهرها، ایجاد فرهنگ سازی در رابطه با اجرای طرح آب خاکستری در ساختمان ها در جهت صرفه جویی مصرف آب در بین عموم هموطنان و توجه به سند ملی آمایش سرزمین در خصوص ساخت صنعت شهرها از مهمترین مواردی بود که از سوی اعضای این جلسه تخصصی مورد تاکید قرار گرفت.

استفاده مجدد از آب خاکستری یکی از ایده هایی است که در ساخت و سازهای جدید مورد استقبال قرار گرفته است و در زمینه صرفه جویی در مصرف آب استفاده بهینه از آب مصرفی ساختمان، کاهش هزینه تامین منابع آب‌، استفاده در مصارفی چون آبیاری گیاهان در مناطق کم آبی و زمان خشکسالی کاهش مواد آلاینده در آبراه ها موثر است.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman