حومه تهران چگونه بهشت چند خانه ای ها شد؟

حومه تهران چگونه بهشت چند خانه ای ها شد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۵۳ | ۱۴۰۲/۰۹/۱۵

حومه تهران که بیش از دو دهه است به کانون تخصیص زمین رایگان (۹۹ ساله) برای ساخت مسکن حمایتی شهرت پیدا کرده، در حال حاضر با دو پدیده تامل برانگیز روبه‌رو است؛ تب اجاره بها از یکسو و انجماد حجم قابل توجهی آپارتمان از سوی دیگر.

به گزارش اخبار ساختمان، حومه تهران حدود 30 سال پیش، مکان مدنظر دولت برای افزایش ظرفیت مسکونی پایتخت قرار گرفت و از حدود 20 سال پیش، به کارخانه تولید مسکن دولتی تبدیل شد تا محصولات آن طی 10 سال اخیر در دو شهر جدید پرند و پردیس، در قالب مسکن ارزان به اقشار کم درآمد بی مسکن برسد؛ امروز اما اطراف تهران، برای ملاکان، بهشت و برای مستاجران، جهنم شده است.

نبض شهرهای جدید اطراف تهران، برای چند خانه ای ها، خوب می زند اما برای خانه اولی ها، تقریبا از کار افتاده است به طوری که، قیمت مسکن در فاصله نیمه دهه 90 تاکنون، در جایی مثل پرند 20 برابر شده در حالی که در شهر تهران به عنوان کانون جهش قیمت مسکن در این سال ها، بهای فروش آپارتمان ها حداکثر 18 برابر شده است.

در مقابل این رشد قیمت که به نفع سرمایه گذاران ملکی حومه تمام شده، بهای اجاره آپارتمان در پرند و پردیس، خارج از توان یک زوج تهرانی فاقد مسکن با درآمد متوسط رو به بالاست. رهن آپارتمان در حومه تهران، در حال حاضر بالای 300 میلیون تومان برآورد می شود که دست کمی از اجاره بها در مناطق پایین شهر تهران، ندارد با این تفاوت که هزینه های اقتصادی و اجتماعی زندگی یک زوج تهرانی در حومه ای که به لحاظ امکانات و خدمات فاصله خیلی زیادی با پایتخت دارد، بسیار بالاست.

سوال این است: چرا، مکان مخصوص تامین مسکن‌‌‌ کم درآمدها که در سال های اخیر به شکل فست‌‌‌فودی، حجم انبوهی ساختمان مسکونی در آن احداث شد، اکنون با بیشترین رشد قیمت مسکن روبه‌رو شده و آن کاربری مخصوص را به نوعی از دست داده است؟

بررسی ها از وضعیت بازار مسکن حومه تهران حاکی است، بخش قابل توجهی از واحدهای مسکونی که از اوایل دهه 80 به بعد، روی زمین های 99 ساله (اراضی دولتی) و برای فاقدین مسکن ساخته شد، به چهار دلیل –که ریشه همه آنها، اشکالات و نواقص سیاستگذاری اقتصادی است- در حال حاضر در مالکیت افرادی قرار دارد که به جای مصرف، واحدها را خالی گذاشته اند و این خانه های دولتی ساز را به قلک سرمایه گذاری تبدیل کرده اند تا محل مصرف.

نه تنها، نبض قیمت مسکن و اجاره بها در کنار روایت ساکنان مستاجر پرند و پردیس، ماجرای ضیافت ملاکان روی زمین های 99 ساله را تایید می کند که آمارهای رسمی مسوولان دولتی از تعداد خانه های خالی از سکنه نیز گواه این موضوع است.

در پرند طی دو دهه گذشته، نزدیک به 100‌ هزار واحد مسکونی دولتی –روی زمین 99 ساله- ساخته شد؛ در پردیس هم نزدیک به 70‌ هزار واحد و همه این خانه های دولتی ساز در طول این سال ها به تهرانی های فاقد مسکن تحویل داده شد.

با این حال، مجموعه ای از اتفاقات اقتصادی در اقتصاد ایران طی این مدت باعث شد صاحبان اصلی خانه های دولتی ساز به مالکان موقت تبدیل شوند و خانه هایی که با منابع دولتی و وام ارزان ساخته شده اند به چند خانه ای ها برسد.

طبق آمار اعلام شده از سوی مسوولان این دو شهر جدید، در پرند حدود 15‌ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه است و آمار خانه های خالی در پردیس و تعداد واحدهای مسکونی منجمدشده –بدون استفاده- 6‌ هزار واحد است. احتمالا بخشی از این خانه های خالی به خاطر نبود امکانات و خدمات زندگی، از سر اجبار خالی است اما وقتی معادله اجاره و قیمت را در کنار این موضوع قرار دهیم، مشخص می شود، از یک طرف، تب قیمت ها و از طرف دیگر انجماد خانه ها، حکایت از انحراف منابع عمومی، با انتقال مالکیت واحدهای دولتی از افراد کم درآمد به افراد چندخانه ای دارد.

نسبت خانه های خالی به واحدهای مسکونی موجود در این دو شهر حدود هشت درصد برای پردیس و حدود 15‌ درصد برای پرند برآورد می شود که به مراتب بیشتر از نرخ متعارف خانه بلااستفاده در یک مجموعه شهری است (گفته می شود موجودی متعارف بازار واحدهای مسکونی خالی برای برقراری تعادل بین تقاضای جابه‌جایی و واحدهای آماده سرویس دهی، حدود چهار تا 6 درصد کل واحدهای یک مجموعه شهری باید باشد).

این آمار اثبات می کند، در حال حاضر کسانی مالک بخشی از واحدهای مسکونی دولتی ساز در حومه هستند که همزمان، در جای دیگری از ایران نیز صاحب مسکن هستند. تحقیقات میدانی انجام شده مشخص می کند، عمده مستاجران تهرانی ساکن حومه در حال حاضر، مستاجر مالکان ساکن در استان های جنوبی و شرقی و البته دیگر استان های کشور هستند. در عین حال، از تهران هم طی سال های اخیر، افرادی به قصد خرید خانه دوم یا بیشتر، در حومه پایتخت سرمایه گذاری ملکی انجام دادند.


سیاستگذار کجا را اشتباه رفت؟


سیاستگذار اقتصادی و سیاستگذار بخش مسکن، کجا را اشتباه رفت که حومه مملو از خانه های دولتی ساز، بیشتر از آنچه در خدمت واجدین شرایط باشد در اختیار دیگران است؟ چهار جواب برای این پرسش وجود دارد که بخشی از آنها، متوجه ضعف سیاستگذار اقتصادی و بخشی دیگر مربوط به مسوولان بخش مسکن می شود.

علت اول که باعث شد منابع صرف شده برای ساخت خانه ارزان در حومه تهران، نصیب چند خانه ای ها شود، تورم بالای سبد مصرف خانوارهای کم درآمد و علت دوم در کنار آن، انتظارات تورمی بود که هر دو باعث شد از یکسو، واجدین شرایط مسکن دولتی –مسکن مهر، مسکن ملی و...- به محض دریافت امتیاز دولتی این خانه ها، برای پوشش هزینه های معیشت خود، قصد فروش واحدهای در حال ساخت در بازار آزاد را کنند و از سوی دیگر، متقاضیان سرمایه گذاری ملکی در بین دهک های بالا (تحت تاثیر انتظارات تورمی)، مشتری خرید امتیاز گروه اول شود.

طی همان سال های اوایل دهه 90 که مسکن مهر در پرند و پردیس در حال ساخت بود، بازار آزاد خرید و فروش مسکن مهر در کنار بازار دولتی خانه سازی در حومه شکل گرفت. در جریان تبادل بین این دو بازار، ستون اصلی ضیافت ملاکان روی زمین 99 ساله بنا شد.

در این میان، نابلدی سیاستگذار مسکن در تعریف سبد ملکی و اجاره ای از خانه های دولتی ساز به عنوان علت سوم، باعث شد 100 درصد این واحدها به صورت واگذاری مالکیت به جای اختصاص بخشی از خانه ها به مسکن اجاره ای ساخته شود که همین، به نوعی، پاس گل داد به کم درآمدها تا آخرین فرصت دسترسی به مسکن حمایتی را با فروش آن، از دست دهند.

این در حالی بود که الگوی مناسب برای چنین ساخت و سازهایی (خانه سازی به سفارش دولت و با منابع دولت و امکانات ارزان بانکی) در کشورهایی که دهه ها پیش آن را پیاده کرده اند، احداث مسکن استیجار با مدیریت و نگهداری توسط دولت های محلی است تا بدون وسوسه فروش خانه های حمایتی از سوی ساکنان واجد شرایط، تا زمانی که این گروه (کم درآمدها) توان لازم برای خرید مسکن را پیدا نکرده اند، بتوانند در این واحدها که به خاطر اجاره ای بودنش، از خرید و فروش سرمایه ای در امان است، ساکن بمانند.

در این سال ها، حومه مملو از خانه های دولتی بدون رعایت این موارد گفته شده، شکل گرفت اما در حالی که می توانست با همین وضعیت اقتصاد مریض و عرضه صفر مسکن استیجار، به کمک یک ابزار کارآمد، باز هم در خدمت مستاجرها باشد تا ملاکان، اما به خاطر نرفتن دولت سراغ این ابزار، از دسترس مستاجرها دور و دورتر شد. واحدهای مسکونی ساخته شده روی زمین های 99 ساله، با یارانه دولتی و بانکی، تولید شده اند؛ از یکسو، تخصیص زمین دولتی بدون دریافت بهای آن و از سوی دیگر، وام های 4 تا 9 درصدی برای مسکن مهر و تسهیلات با نرخ بهره کمتر از نرخ مصوب برای سایر واحدهای حمایتی که در این سال ها در حومه تهران احداث شد. علی‌‌‌القاعده با یارانه های اختصاص یافته به این واحدها، باید بازدارندگی لازم و موثر برای انحراف منابع لحاظ می شد.

یک ابزار برای این منظور، مالیات سالانه بر املاک متعلق به چند خانه ای ها، دست کم در حومه تهران است که اگر فعال شده بود، واحدهایی که روی زمین های 99 ساله، به مالکیت چند خانه ای ها درمی‌‌‌آمد، به خاطر هزینه‌‌‌ مالیاتی، بدون آنکه خالی از سکنه بماند، لااقل اجاره داده می شد.

مالیات سالانه بر چند خانه ای ها –و نه بر خانه اولی ها- در بازار مسکن خیلی از کشورها، ابزاری متعارف و در حال استفاده با نرخ های شناور برای تنظیم جریان عرضه و تقاضاست. اولین اثر فوری این مالیات آن است که واحدهای مسکونی که با نیت سرمایه گذاری ملکی، در اختیار افراد است، به بازار اجاره عرضه می شود تا با بخشی از درآمد اجاره، مالیات تعیین شده، پوشش داده شود.

اگر ابزار بازدارنده انجماد ملکی به نفع تقویت عرضه واحد اجاره ای آن هم از محل خانه های دولتی ساز در حومه تهران، فعال بود، بخشی از خانه های دولتی که در حال حاضر بلااستفاده است در اختیار مستاجرهای مهاجر از شهر تهران قرار می گرفت.

اجاره بها در تهران طی دو سال گذشته، سالانه حدودا 1.5 برابر شد که این تورم اجاره، رشد تاریخی هزینه اجاره نشینی در پایتخت محسوب می شود.

پیش تر، گزارش مرکز پژوهش های مجلس، سیاستگذاری نادرست در حوزه تامین مسکن حمایتی را با انتشار یک آمار تایید کرده بود. در آن گزارش آمده بود، منابع حمایتی در بخش مسکن، به جای آنکه باعث کاهش نرخ اجاره نشینی شود، باعث شد تعداد چند مالکی ها در کشور افزایش پیدا کند به طوری که در فاصله سال های 90 تا 95، در حالی که بیش از سه میلیون واحد مسکونی جدید در کشور ساخته شد، بیش از 2 میلیون مستاجر جدید هم به بازار اجاره اضافه شد.

دنیای اقتصاد


نظرات کاربران
security code
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman