بررسی جزئیات شرایط، مدارک، مبلغ و اقساط تسهیلات ودیعه مسکن

بررسی جزئیات شرایط، مدارک، مبلغ و اقساط تسهیلات ودیعه مسکن
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۰۶ | ۱۴۰۳/۰۴/۱۱

با افزایش میزان ودیعه در بازار اجاره مسکن، مستاجران به دنبال دریافت وام ودیعه مسکن هستند تا بتوانند ودیعه درخواستی از سوی موجران را تامین کنند از اینرو اگر به دنبال دریافت وام ودیعه مسکن هستید می توانید با مطالعه این مقاله برای دریافت آن اقدام نمایید.

به گزارش اخبار ساختمان، دریافت وام ودیعه مسکن مستأجران در سال ۱۴۰۳؛ اگر از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند، می توانند با مطالعه شرایط وام ودیعه مسکن، برای دریافت وام مستاجران اقدام کنند. هدف اصلی این تسهیلات، زنان سرپرست خانوار، حقوق بگیران، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان هستند و در اولویت پرداخت وام ودیعه مسکن قرار دارند. خانواده های پنج نفره، خانه اولی ها و کسانی که امسال ازدواج کرده اند، هم می توانند برای وام ودیعه مسکن اقدام کنند. البته بهتر است در اندیشه معاصر ابتدا شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران را بخوانید.


سقف وام اجاره مسکن در تهران و شهرستان ها


بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار،‌ وام ودیعه مسکن مستاجران در سال ۱۴۰۳ از منابع بانکی تا سقف ۸۰ هزار میلیارد تومان اعطا می شود و بر اساس آخرین تغییرات، وام اجاره مسکن یا ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۳ از این قرار است؛

- کلانشهر تهران: ۲۰۰ میلیون تومان
- سایر کلانشهرها (مراکز استان ها: ۱۵۰ میلیون تومان
- سایر شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر: ۱۰۰ میلیون تومان


کدام بانک ها وام ودیعه مسکن پرداخت می کنند؟


۲۰ بانک مسکن، ملی، سپه، پست بانک، صادرات، تجارت، ملت، رفاه، کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، سینا، آینده، شهر، گردشگری، ایران زمین، خاورمیانه و مؤسسه اعتباری ملل ملزم به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به اجاره نشین های واجد شرایط هستند.


مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن


از همین الان که این مطلب را می خوانید، اگر مشمول دریافت وام ودیعه مسکن هستید، تا پایان سال ۱۴۰۳ فرصت دارید در این طرح ثبت نام و با مراجعه به سایت طرح اقدام ملی مسکن، فرم های مشخص شده را پر کنید.


مراحل ثبت نام وام ودیعه مسکن چگونه است؟


متقاضیان دریافت این تسهیلات باید به سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن مراجعه کنند.

اما برای انجام ثبت نام کامل این وام، مراحل زیر را در سامانه به آدرس «saman.mrud.ir» انجام دهید.

1. در صفحه اول سایت وارد قسمت ثبت نام کمک ودیعه مسکن شوید.
2. با وارد کردن شماره تلفن همراه و کد امنیتی، رمز عبور یکبار مصرف به گوشی همراه شما ارسال می شود.
3. در این بخش قوانین و شرایط گرفتن تسهیلات به شما نمایش داده می شود. با زدن روی گزینه «متن بالا را مطالعه کرده‌ و می پذیرم» به مرحله بعد بروید.
4. در این مرحله، مشخصات فردی خودتان را در سامانه وارد کنید و به مرحله بعد بروید.
5. در این مرحله، با زدن روی دکمه یه علاوه سبز، افراد تحت تکفل سرپرست خانوار را اضافه کنید.
6. در آخر یک کد تایید برایتان پیامک می شود. با وارد کردن کد پیامک شده و انتخاب گزینه «تایید» ثبت نام شما تکمیل خواهد شد.


مدارک و شرایط وام ودیعه مسکن


برای همه خدمات بانکی به چه مدارکی نیاز دارید؟ همان ها را هم برای وام ودیعه مسکن همراه داشته باشید ولی برای تأکید بیشتر:

* اصل کارت ملی جدید (یا کارت ملی قدیم با برگه ثبت نام کارت ملی جدید)
* اصل شناسنامه
* متاهل یا سرپرست خانوار بودن
* حداقل پنج سال سکونت در شهر تقاضا شده
* اجاره نامه رسمی به تاریخ ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۳، همراه با کد رهگیری
* برای متقاضیان مجرد شرط سنی وجود دارد. (زنان بالای ۳۵ سال و مردان بالای ۴۵ سال)
* عدم دارا بودن تسهیلات جاری در بخش مسکن شامل تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و ودیعه مسکن برای متقاضی و همسر ایشان
* صاحب ملک نبودن از سال ۸۴ به بعد
* واحدهای مسکونی کوچکتر از ۷۵ متر در تهران / خانه های استیجاری کمتر از ۹۰ متر در بقیه شهرها

نکته یک: برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، ضمانت توسط این نهادها صورت می گیرد و نیازی به مدارک بالا نیست. باید به خود نهاد حمایت کننده مراجعه کنند.

نکته ۲: اگر متقاضی تا حداکثر ۲ هفته از تاریخ معرفی به شعبه بانک، مدارک خود و ضامن ها را تحویل ندهد، به معنی رد درخواست تلقی می شود.


آیا دریافت وام ودیعه مسکن به کارت پایان خدمت نیاز دارد؟


طبق بخشنامه بانک مرکزی در مدارک لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن نیازی به داشتن کارت پایان خدمت نیست.

اما متقاضیانی که در سامانه ثبت نام کرده اند، وقتی برای تکمیل مدارک و مراحل اداری به بانک مراجعه کرده اند، بانک از آنها کارت پایان خدمت خواسته است.

قانونی که ضمات اجرایی هم نداشته باشد، یعنی هیچ. پس تا اطلاع ثانوی یادتان باشد اگر کارت پایان خدمت ندارید، گرفتن وام ودیعه مسکن کارتان را دچار مشکل می کند.

نه تنها برای دریافت این وام، بلکه برای گرفتن وام فرزندآوری و وام ازدواج هم بانک ها شرط داشتن کارت پایان خدمت گذاشته اند که با قانون بانک مرکزی مغایرت دارد و تا این لحظه بانک مرکزی تصمیمی هم برای برطرف کردن این تناقض قانونی ندارد.


بازپرداخت و اقساط وام مستاجران چگونه است؟


بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار کارمزد وام ودیعه مسکن ۱۸ درصد شده است. در نتیجه هر مبلغ اختصاص داده شده، در حداکثر پنج سال باید به شبکه بانکی بازگردانده شود.

بنابراین، قسط های وام -حدودا و با احتساب سود ۱۸ درصد- این مبلغ ها می شود؛

- قسط وام ۱۰۰ میلیون تومانی: حدود ۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۳۴۳ تومان در ماه
- قسط وام ۱۵۰ میلیون تومانی: حدود سه و ۸۰۷ هزار تومان در ماه
- قسط وام ۲۰۰ میلیون تومانی: حدود پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در ماه

با یک حساب سرانگشتی، جمع سود وام ودیعه مسکن در پنج سال پرداخت ماهانه، از این قرار است؛

- سود وام ۱۰۰ میلیون تومانی: حدود ۵۲ میلیون و ۳۶۰ هزار و ۵۶۵ تومان
- سود وام ۱۵۰ میلیون تومانی: حدود ۷۸ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۸۴۷ تومان
- سود وام ۲۰۰ میلیون تومانی: حدود ۱۰۴ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۱۲۹ تومان


آیا برای دریافت وام ودیعه مسکن سپرده مسدود می شود؟


طبق دستور بانک مرکزی در اواخر سال ۱۴۰۰ هرگونه مسدودی سپرده و مسدودی بخشی از وام نزد بانک ممنوع است و با بانک های متخلف برخورد صورت می ‌گیرد.


اگر شخصی در یک شهر خانه دار و در شهری دیگر مستاجر باشد مشمول وام ودیعه مسکن می شود؟


اگر شخصی دارای منزلی با سند به نام خودش باشد و این مورد در استعلام بانک محرز شود، مشمول وام ودیعه نمی شود. همچنین با توجه به روند اداری بانک ها، انتقال وام ودیعه مسکن از شهری به شهر دیگر، تنها در صورتی میسر است که شخص صاحب حساب بتواند مجوز بانک مبدا و مقصد را بگیرد.


مشمولان تسهیلات کمک ودیعه مسکن ۱۴۰۳ چه کسانی هستند؟


جالب است بدانید که تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۳ به مردان مجرد تعلق نمی گیرد و تنها به کسانی اعطا می شود که شرایط زیر را داشته باشند؛

* دارای طلاقنامه رسمی و فرزند
* نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور
* معلولان جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور

وام کمک ودیعه مسکن به زنان مجرد هم فقط مشمول این شرط ها می شود؛

* دارای طلاقنامه رسمی و فرزند
* زن مجرد خودسرپرست بالای ۳۵ سال
* نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور
* معلولان جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور


کدام اجاره نامه ها مشمول وام ودیعه مسکن می شوند؟


قبل از هر چیز ویژگی های وام ودیعه مسکن را بررسی می کنیم. این تسهیلات برای کسانی که در تهران زندگی می کنند، ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. ساکنان کلانشهرهای دیگر ۱۵۰ میلیون تومان و متقاضیان باقی شهرها هم ۱۰۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

بازپرداخت این تسهیلات پنج ساله خواهد بود و سود ۱۸ درصد هم برای آن محاسبه می شود.

متقاضیان برای برای ثبت نام هم باید به سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس saman.mrud.ir بروند. بعد از تکمیل مراحل ثبت نام هم نزدیکترین شعبه بانک را به محل سکونت یا کار انتخاب می کند. در آخرین مرحله هم به بانک مراجعه می کنید و مدارک لازم بانک را تحویل می دهید.

مهمترین مدرک لازم گرفتن این تسهیلات، ارائه اجاره نامه مشمول وام ودیعه مسکن است. جور کردن باقی مدارک مورد نیاز بانک کار سختی نیست و تنها کافی است اجاره نامه معتبر به بانک بدهید. اما اجاره نامه وام ودیعه مسکن باید چه مشخصاتی داشته باشد:

- اجاره نامه باید در سامانه املاک ثبت شده و دارای کد رهگیری باشد.
- متقاضی گرفتن وام ودیعه مسکن و امضاکننده پای قرارداد اجاره نامه باید یک نفر باشند.
- فراموش نکنید اجاره نامه شما در هر شهری که باشد، باید سابقه سکونت چندساله در همان شهر را به بانک ارائه کنید.
- مبلغ ودیعه مسکن داخل اجاره نامه، نباید از مبلغ وام ودیعه مسکن که از بانک می گیرید، کمتر باشد.


وام ودیعه مسکن دانشجویی چقدر است؟


رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد که وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. او در خرداد ۱۴۰۳ سقف وام ودیعه مسکن دانشجویی را اینگونه اعلام کرد: برای ساکنین شهر تهران ۲۰۰ میلیون تومان، شهرهای بزرگ ۱۵۰ میلیون تومان و شهرهای کوچک ۱۰۰ میلیون تومان.

علاوه بر مبلغ وام، شرایط ضامن ها هم تغییر کرده است. دانشجویانی که بر اساس مبالغ قدیم درخواست وام ودیعه مسکن دانشجویان را تهیه کرده بودند حالا باید به اداره رفاه دانشگاه مراجعه و درخواست قبلی را رد کنند و درخواست جدیدی به ثبت برسانند. کارشناس حاضر در اداره رفاه آنان را در این زمینه یاری خواهد کرد.


آیا وام ودیعه مسکن مشکل فقهی دارد؟


آنطور که عضو شورای فقهی بانک مرکزی به خبرگزاری ها گفته، تصمیم اولیه درباره نوع قرارداد وام ودیعه مسکن اصلاح شد تا مشکل فقهی و ابهامی که درباره حرام و حلال بودن این وام مطرح شده بود، برطرف شود. به همین دلیل، وام ودیعه مسکن مستأجران در قالب عقد مرابحه ارائه خواهد شد.

پیش از این در شبکه های اجتماعی این شبهه مطرح شده بود که وقتی این وام -در واقع- به عنوان قرض دولت به مستاجران برای پرداخت به موجران (صاحبخانه ها) پرداخت می شود و وقتی قرار است با سود مشخص شده پس داده شود، تفاوتی با امر حرام ربا ندارد.

به این ترتیب نحوه پرداخت تسهیلات به مستاجران به صورت ودیعه مسکن منتفی شده و در واقع با تغییر عنوان و نوع قرارداد با نام عقد مرابحه خرید کالا و خدمات -که زیرمجموعه قرض تلقی نمی شود- به مستاجران داده می شود. مستاجران پس از دریافت تسهیلات می توانند نسبت به خرید کالا و خدمات اقدام کنند که یکی از این خدمات، مسکن و محل سکونت است.


مزایا و معایب این وام چیست؟


دریافت کنندگان این نوع وام از فهرست طرح ملی مسکن خط می خورند! این را مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته و توضیح داده که تمامی متقاضیان از زمان اعلام مصوبه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ملزم به دریافت کد رهگیری هستند و در صورتی که کد رهگیری دریافت نکرده باشند، نمی توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

به این ترتیب، دریافت تسهیلات ودیعه مسکن باعث قرمز شدن فرم جیم افراد متقاضی در اقدام ملی مسکن می شود. چراکه این طرح ملی در زیرمجموعه مصوبه قانون ساماندهی بازار مسکن می گنجد. سبز بودن فرم ج یا فرم جیم یعنی متقاضی و افراد تحت تکفل قبلاً از امکانات دولتی و نهادهای عمومی، زمین و تسهیلات وام مسکن و مسکن دریافت نکرده اند و با این ثبت نام در تسیهلات ودیعه، فرم ج قرمز می شود. چون تسهیلات دولتی می گیرند.

همه این اقدامات و تهدیدها به این دلیل است که افراد کمتری برای دریافت این تسهیلات ثبت نام کنند تا منابع محدود این وام، جواب مستاجران نیازمند را بدهد.

اندیشه معاصر


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman