معاون راه و شهرسازی خراسان رضوی:

اجرای طرح مسکن ملی در خارج از مشهد

اجرای طرح مسکن ملی در خارج از مشهد
Facebook Twitter LinkedIn

۱۷:۱۹ | ۱۳۹۸/۰۹/۲۱

معاون بازآفرینی شهری اداره کل راه وشهرسازی خراسان رضوی گفت: طرح مسکن ملی درشهرهایی اجرا خواهد شد که دولت زمین داشته باشد، لذاچون دولت درمشهد زمینی ندارد این طرح درخارج شهر اجرا می‌شود.
به گزارش اخبار ساختمان، رضا نوروزی با بیان اینکه ثبت‌نام طرح مسکن ملی از ۱۹ آذرماه در خراسان رضوی آغاز شده است، اظهار کرد: ثبت‌نام در این طرح تا بامداد شنبه ادامه داد و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی به آدرس برای www.tem.mrud.ir روند تکمیلی ثبت‌نام در این طرح اقدام کنند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه سهمیه خراسان رضوی در طرح «مسکن ملی» ۳۹ هزار و ۸۰۴ واحد است، افزود: حدود پنج هزار و ۶۳۰ واحد نیز سهم مشهد در شهرهای جدید بینالود و گلبهار است.

وی با اشاره به شروط ثبت‌نام در این طرح، تصریح کرد: سه شرط اصلی توسط وزارت راه و شهرسازی برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن مطرح شده است که عبارت‌اند از: تأهل، سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا و عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی در خرید واحدهای مسکونی، طوری که متقاضی و افراد تحت تکفل او نباید در ۱۴ سال اخیر یعنی از سال ۸۴ به بعد مسکن ملکی داشته باشند. همچنین در صورتی که متقاضی و افراد تحت تکفل او از امکانات دولتی و نهادهای عمومی، زمین و تسهیلات وام مسکن و مسکن دریافت کرده باشند، نمی‌توانند در طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کنند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی شرط تأهل را از دیگر شروط ثبت‌نامی در طرح مسکن ملی دانست و عنوان کرد: متقاضی باید متأهل یا سرپرست خانواده باشد، البته زنان خودسرپرست در صورت داشتن سن بالای ۳۵ سال هم می‌توانند در طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کنند. همچنین در شرایط آمده که متقاضی باید حدوداً پنج سال در شهر مورد تقاضا سابقه سکونت داشته باشد.

وی داشتن کارنامه خوب در حساب‌های بانکی را از شروط لازم دیگر این طرح معرفی و ابراز کرد: نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی مانند چک برگشتی و تسهیلات معوقه، تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری ۳۰ میلیون تومان در بانک مسکن برای اطمینان از توانایی تأمین هزینه‌های ساخت مسکن را داشته باشد همچنین با این تفسیر دریافت وام طرح اقدام ملی مسکن نیاز به سپرده‌گذاری ۳۰ میلیون تومانی دارد که ۲۵ میلیون تومان آن همراه قسط اول وام بانک بعد از اجرای فنداسیون و پنج میلیون تومان دیگر همراه قسط دوم وام بانک در مرحله اجرای اسکلت به متقاضی بازگردانده می‌شود. در شرایط ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن آمده متقاضی باید توانایی پرداخت اقساط ماهانه تسهیلات به میزان حداقل یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه را داشته باشد.

نوروزی با بیان اینکه در حال حاضر مرحله پایش ثبت‌نام آغاز شده است، اظهار کرد: در حال حاضر ثبت‌نام‌ها آغاز شده است لذا با توجه به گرفتن پروانه و تسهیلات بانکی توسط بنیاد مسکن، احتمالاً از اوایل سال آینده شروع به ساخت این خانه‌ها آغاز خواهد شد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه ساخت این مساکن را بنیاد مسکن عهده‌دار شده است، اضافه کرد: از زمان تحویل زمین‌ها، بنیاد مسکن وظیفه دارد که در عرض دو سال این خانه‌ها را ساخته و تحویل متقاضیان بدهد.

وی با اشاره به اینکه هزینه ساخت این واحدها با تسهیلات بانکی و آورده نقدی متقاضیان واجد شرایط صورت خواهد پذیرفت، ابراز کرد: این طرح در شهرستان های مختلف استان انجام خواهد پذیرفت که تایباد، درگز، گناباد، خواف، دررود، خواف، قلندرآباد، بردسکن، رشتخوار و ...از جمله این شهرستان‌ها خواهند بود.

نوروزی ادامه داد: برای این طرح وامی ۷۵ میلیون تومان با نرخ کارمزد ۱۸ درصدی و دوره مشارکت حداکثر دو ساله، بازپرداخت ۱۰ ساله در نظر گرفته شده است، اقساط ماهانه برای بازپرداخت این وام حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود در سایت مسکن قید شده است.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در مرحله نخست ۳۰ درصد قیمت تمام شده مسکن باید توسط متقاضی پرداخت شود، ابراز کرد: امکان اینکه در آینده نیز ظرفیت‌های تکمیلی و اصلاحی طرح دوباره اعلام شود زیاد است لذا احتمال می‌رود که ظرفیت دیگری نیز وزارت راه و شهرسازی اعلام شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا ساخت واحدها در این طرح در شهرهای جدید گلبهار و بینالود اجرایی می‌شود، افزود: طرح مسکن ملی در شهرهایی اجرا خواهد شد که دولت در آنجا زمین داشته باشد، لذا چون دولت در مشهد زمین ندارد و بیشتر زمینه‌ها در این شهر در اختیار وارثین خصوصی، آستان قدس رضوی و یا موقوفه است، لذا این طرح در شهرهای جدید گلبهار و بینالود اجرا خواهد شد.

نوروزی با بیان اینکه ما پیشنهادهایی در خصوص خرید این زمین‌ها از آستان قدس رضوی، اداره اوقاف و وارثین خصوصی به دولت داده‌ایم، گفت: باید توافقی میان این مالکان با دولت صورت بگیرد تا آنان در صورت در اختیار قرار دادن زمین‌های خود به بنیاد مسکن تسهیلاتی را دریافت کنند.

مهر

برچسب ها:

طرح اقدام ملی ،مسکن ،مشهد 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman