بازار داغ خرید و فروش امتیاز مسکن ملی

بازار داغ خرید و فروش امتیاز مسکن ملی

13:56 | 1400/02/18

درحالی نماینده مجلس از معامله امتیاز طرح ملی مسکن به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان خبر داد که در برخی شهرهای جدید این امتیاز تا ۳۰۰ میلیون خرید و فروش می‌شود.
به گزارش اخبار ساختمان، اخیرا اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس درباره خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن گفته است: گلایه بسیار سنگینی از اتحادیه مشاوران املاک داریم؛‌ وزیر محترم راه و شهرسازی در یک برنامه زنده اعلام می‌کند که خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن غیرقانونی است.

وی ادامه داد: همان لحظه رئیس اتحادیه مشاوران املاک روی خط می‌آید و می‌گوید "خیلی هم قانونی است و ما انجام می‌دهیم و هیچ مشکلی هم وجود ندارد."، خیلی عجیب است وزیر مملکتی می‌گوید معامله امتیاز طرح ملی مسکن غیرقانونی است، اما در بنگاه‌ها این امتیاز 200 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، وزیر راه و شهرسازی باید بتواند بنگاه‌های املاک را سر خط بیاورد.

ماجرای خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن از همان زمانی آغاز شد که وزارت راه و شهرسازی در حال اعلام برنامه‌های ثبت‌نام این طرح اعلام و انجام قرعه‌کشی بین متقاضیان بود. دیماه سال 98 آگهی‌های خرید و فروش طرح ملی مسکن پردیس با قیمت 130 تا 150 میلیون تومان منتشر شد.

چند روز بعد از اطلاع‌رسانی، مدیرعامل شرکت عمران پردیس از توقف خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن با ورود جدی وزیر راه و شهرسازی، دادستان و فرماندار این شهر خبر داد.

مهدی هدایت افزود: خوشبختانه با ورود بسیار جدی وزیر راه و شهرسازی، دادستان و فرماندار پردیس، بحث خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن در مراحل اولیه متوقف شد.

وی با تاکید بر این‌که امروز هیچ خرید و فروشی در بحث امتیاز طرح ملی مسکن نداریم، افزود:‌ با یک برنامه‌ریزی مناسب هماهنگی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته که حتی یک واحد از طرح ملی مسکن به دست دلالان نخواهد افتاد.

یک اطلاعیه دیرهنگام

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز با یک تاخیر سه ماهه در فروردین سال 99 اعلام کرد:

«ثبت‌نام اولیه طرح ملی مسکن ارزش معاملاتی ندارد و خرید و فروش آن غیر قانونی است و ثبت نام در سامانه به معنای عضویت یا تخصیص واحد نیست و چه بسا پس از بررسی شرایط قانونی فرد ثبت‌نام کننده غیر واجد شرایط تشخیص داده شود و به این ترتیب مدارک آن از جمله کد رهگیری و ... فاقد هر گونه ارزش است. بنابراین، خرید و فروش آن فقط باعث از بین رفتن سرمایه خریدار است.

امتیاز این قبیل افراد باطل می‌شود، همچنین واگذاری و انتقال امتیاز مسکن ملی به غیر تحت هر یک از عناوین حقوقی، غیرمعتبر و ممنوع است و بر اساس مقررات پیگرد قانونی دارد. در صورت مبادرت به واگذاری امتیاز به غیر، علاوه بر اقدام قانونی علیه افراد متخلف، امتیاز آن‌ها باطل و افراد خریدار نیز از هیچ حقوقی بهره‌مند نخواهند شد. برگه پرینت ثبت‌نام اولیه طرح اقدام ملی مسکن ارزش معاملاتی ندارد و خرید و فروش آن غیر قانونی است.»

این در حالی بود که پاییز سال گذشته به‌واسطه افزایش قیمت‌های مکرر مسکن در کشور،‌ اقبال برای واحدهای طرح ملی مسکن به‌خصوص در شهرهای جدید اطراف تهران بیشتر شد. آبان 99 مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با تاکید بر اینکه خرید، فروش، واگذاری و انتقال به غیر امتیاز طرح ملی مسکن غیرقانونی است، گفته بود: قطعا در صورت خرید و فروش امتیاز مسکن ملی با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد. به همین دلیل و با این اعلام عواقب هرگونه اقدام برعهده شخص بوده و هیچ گونه وکالتی بلاعزل از مراجع ذ‌ی‌ربط به نام خریدار صادر نخواهد شد.

خلیل محبت‌خواه با تاکید بر اینکه در صورت مشاهده خرید و فروش، واحد مسکونی مورد معامله سلب امتیاز خواهد شد، گفت: به همین خاطر لازم است مردم عزیز با اطلاع از این موضوع، مراقب کلاهبرداری‌ها باشند.

وی افزود: چنانچه متقاضیان تاکنون هیچ گونه پیامکی جهت انجام سایر امور بعدی کاری دریافت نکرده اند، هرچه سریعتر از مراجع ذی‌ربط (محل ثبت نام طرح اقدام ملی تولید مسکن) پیگیر کارهای ادامه ثبت نام و واریز وجه باشند.

طی سال‌های اخیر متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به حدود 30 میلیون تومان افزایش یافته، اتفاق ناخوشایندی که باعث شده بسیاری از مردم به دلیل کاهش شدید قدرت خرید نتوانند وارد بازار مسکن شوند. گرانی سرسام‌آور مسکن در دولت روحانی شرایط را به‌وجود آورده تا یکبار دیگر بازار خریدو فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن داغ شود.

این بار اما دیگر خبری از درج آگهی نیست و امتیاز طرح ملی مسکن در بنگاه‌های املاک داد و ستد می‌شود، آنهم با قیمت 300 میلیون تومانی. البته فروش امتیاز طرح ملی مسکن با این قیمت یک شرط دارد و آن واریز مرحله دوم آورده.

بر این اساس امتیاز متقاضیان طرح ملی مسکن پردیس که آورده مرحله اول (40 میلیون تومان) را واریز کرده باشند 250 میلیون تومان و متقاضیانی که مرحله دوم (در مجموع) را نیز واریز کرده باشند 300 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

از دیماه 98 تا امروز امتیاز طرح ملی مسکن در شهر پردیس تقریبا 2 برابر شده است. این موضوع قیمت واحدهای مسکن این شهر به خصوص واحدهای مسکن مهر را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. گرچه در زمان حاضر بازار خرید و فروش واحدهای مسکن مهر پردیس مانند بازار مسکن کل کشور راکد است، اما با توجه به افزایش قیمت‌های لجام‌گسیخته مسکن در هشت سال اخیر (حدود 700 درصد) واحدهای مسکن مهر شهرهای جدید اطراف تهران یعنی هشتگرد، پرند و پردیس می‌توانند تا حدودی در خانه‌دار شدن مردم تاثیرگذار باشند.البته به این شرط که از دلال بازی و سوداگری در این شهرها جلوگیری به‌عمل آید.

در ابتدای اجرای طرح مسکن مهر،‌فروش امتیاز آن غیرقانونی بود که تا سال 93 نیز این ممنوعیت ادامه داشت. اما در نهایت نه تنها امتیاز آن بلکه واحدها نیز داد و ستد شد. به نظر می‌رسد سرنوشت طرح مسکن مهر برای واحدهای طرح ملی مسکن نیز تکرار می شود و به‌زودی شاهد فروش امتیاز این طرح نه تنها در بنگا‌ه‌های املاک بلکه از طریق سایت‌ها خواهیم بود.

مهرماه سال 93 مهدی هدایت مدیرکل وقت حقوقی و املاک شرکت عمران شهرهای جدید ایران با اعلام خبر فراهم بودن زیرساخت‌های نقل و انتقال مسکن مهر، گفته بود: با توجه به مهیا شدن سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، معامله مسکن مهر فقط در شرکت عمران انجام می‌شود.

وی افزود: سیستم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد نیاز برای خرید و فروش واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید فراهم و در بخشنامه جدید امکان نقل و انتقال مسکن مهر مهیا شده است.

وی با بیان این‌که بخشنامه جدید نقل‌و انتقال مسکن مهر سه مزیت دارد، بیان کرد: تا پیش از این خرید و فروش مسکن مهر به‌صورت غیرقانونی انجام می‌شد و این مسئله برای وزارت راه و شهرسازی و قوه قضائیه مشکلاتی را به‌وجود آورده بود. اما با بخشنامه جدید و همچنین فراهم شدن زیرساخت‌های لازم از این پس معاملات مسکن مهر به‌صورت شفاف انجام می‌شود که هم به نفع خریدار است و هم فروشنده.

مدیرکل حقوقی و املاک شرکت عمران شهرهای جدید ایران با بیان این که بعضا دیده شده که فروشنده، مسکن مهر را در آن واحد به پنج نفر فروخته است، گفت: با سیستم جدید دیگر کسی نمی‌تواند واحد خود را به چند نفر بفروشد و برای خریداران و وزارت راه و شهرسازی گرفتاری ایجاد کند.

تسنیم
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman