نکات کلیدی برای طراحی چیدمان مبلمان

نکات کلیدی برای طراحی چیدمان مبلمان

20:46 | 1398/06/27

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل سهولت و آسانی در استفاده از وسایل را در نظر بگیرید.
به گزارش اخبار ساختمان، چیدن وسایل و مبلمان منزل در عین این‌که یک کار ساده و راحت به نظر می‌رسد گاهی بسیار هم پیچیده است. با استفاده از ایده‌های نو و تازه هم حال و هوای خانه را عوض می‌کنید و هم می‌توانید یک دکوراسیون داخلی شیک و متفاوت داشته باشید. ۱۰ مدل چیدمان برای دکوراسیون داخلی منزل به شما معرفی می‌شود.

۱- دکوراسیون داخلی منزل باید کاربردی باشد

قبل از این‌ که در مورد چیدمان دکوراسیون منزل فکر کنید توجه داشته باشید که چند نفر قرار است از این خانه و امکانات آن استفاده کنند. در واقع در زمان چیدمان منزل باید حتما تعداد نفرات خانواده را در نظر بگیرید.

چگونگی استفاده از اتاق‌ها و تعداد افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند هم مهم است. به این ترتیب به این نتیجه هم می‌رسید که مبلمان یا میز ناهارخوری مناسب منزل شما کدام است .

۲- در مورد نقاط کانونی تصمیم‌گیری کنید

برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل نقاط کانونی خانه را مشخص کنید. برای مثال نقاطی که محل قرار گرفتن شومینه و تلویزیون هستند. اگر در اتاق نشیمن تلویزیون دارید فاصله استاندارد تلویزیون تا مبلمان باید سه برابر اندازه صفحه تلویزیون‌ باشد. برای مثال اگر تلویزیون شما ۴۰ اینچ است فاصله تلویزیون با مبلمان باید ۱۲۰ اینچ باشد.

۳- با وسایلی که الویت دارند شروع کنید

برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل ابتدا از وسایلی که الویت دارند شروع کنید. برای مثال ابتدا مبلمان را در اتاق نشیمن و تختخواب را در اتاق خواب بچینید. در بیشتر موارد این وسایل باید با نقطه کانونی منزل هماهنگ باشند. فاصله هر مبل از مبل دیگر نباید بیشتر از ۳۰ سانتی‌متر باشد تا افراد بتوانند به راحتی با هم گفتگو کنند. اگر اتاق نشیمن شما کوچک است تمام مبل‌ها را در مقابل دیوارها قرار ندهید.

۴- تقارن را در نظر بگیرید

برای اینکه بهترین مدل چیدمان مبلمان را بیابید، در اتاق‌های رسمی‌تر مثل اتاق نشیمن بهتر است تقارن رعایت شود. چیدمان نامتقارن باعث می‌شود فضای اتاق زیاد جدی و رسمی به نظر نرسد.

۵- راهی برای تردد ایجاد کنید

مسیر تردد خصوص در فاصله در های اتاق‌ها را در نظر بگیرید. در مسیر درها و راهروها نباید وسایلی قرار داده شود که برای رفت و آمد مانع ایجاد کنند. سعی کنید در راهروها و در مسیر اتاق‌ها مبلمان بزرگ و جاگیر قرار ندهید. برای راهروهای اصلی ۹۰ تا ۱۴۰ سانتی‌متر فاصله باشد. برای راهروهای کم اهمیت‌تر و کم رفت‌ و آمدتر هم ۷۰ سانتی‌متر فضای خالی کافی است.

سعی کنید مسیر تردد در اطراف مبلمان باشد نه از وسط آن‌ها. اگر می‌خواهید مسیر تردد را از وسط دو مبلمان یا دو صندلی ایجاد کنید بهتر است به جای یک مبلمان بزرگ از دو مبل یا دو صندلی کوچک‌تر استفاده کنید.

۶- وسایل را هدفمند بچینید

به اندازه وسایلی که می‌خواهید کنار هم بچینید دقت کنید به صورتی که وقتی به اطراف نگاه می‎کنید بتوانید آن‌ها را به راحتی تماشا کنید و خسته نشوید. در چیدمان دکوراسیون منزل به این نکته دقت کنید که وسایلی با ارتفاع یکسان را کنار هم قرار ندهید.

سعی کنید تعادل را با قرار دادن وسایلی که ارتفاع متفاوت با هم دارند رعایت کنید. برای مثال دو وسیله بلند مثال دو بوفه یا یک بوفه و یک وسیله دکوری بلند را کنار هم نگذارید.

۷- در مدل چیدمان مبلمان کنتراست ایجاد کنید

برای ایجاد کنتراست خطوط مستقیم و منحنی را با هم ترکیب کنید. اگر طرح مبلمان شما کشیده است برای ایجاد کنتراست از یک میز گرد استفاده کنید. اگر طرح مبلمان شما منحنی است از یک وسیله گوشه دار یا زاویه دار برای ایجاد کنتراست استفاده کنید.

از سوی دیگر بهتر است با لوازمی که طرح‌شان کاملا با هم متفاوت است کنتراست ایجاد کنید. برای مثال یک صندلی پایه‌دار را با یک میز سه بعدی یا بدون پایه کنار هم قرار دهید. ترکیب یک مبل بدون پایه با یک میز پایه‌دار هم ایده خوبی است.

۸- دکوراسیون منزل را با هدف سهولت استفاده از فضا طراحی کنید

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل سهولت و آسانی در استفاده از وسایل را در نظر بگیرید. برای مثال در کنار هر مبل یا صندلی حتما باید یک میز باشد. در فاصله ۳۰ سانتی‌متری میز قهوه باید مبل یا صندلی بگذارید تا بتوانید روی مبل به راحتی بنشینید.

۹- فاصله‌های استاندارد را رعایت کنید

در اتاق ناهارخوری یا در اطراف میز غذا باید فضای کافی برای رفت و آمد وجود داشته باشد. در حالت استاندارد فاصله میان میز ناهارخوری و نزدیک‌ترین دیوار یا وسیله‌ای که نزدیک میز است باید ۱۴۵ سانتی‌متر باشد.

اگر هم اتاق نشیمن یا اتاق ناهارخوری فضای کافی ندارد حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد. در اتاق خواب فاصله بین دیوار و تختخواب ۶۰ سانتی‌متر و فاصله تختخواب تا در اتاق باید ۹۰ سانتی‌متر باشد.

۱۰- طراحی را با سلیقه خود انجام دهید

کمی به عقب برگردیم. به زمانی که هنوز مبلمان را نچیده بودید. هر طرحی که برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل دارید را روی کاغذ ترسیم ابعاد اتاق را اندازه‌گیری و محل پنجره‌ها، درها، شوفاژ یا وسایل گرمایی و سرمایی و محل‌ پریزهای برق را مشخص کنید، سپس یک طرح روی کاغذ بکشید، طرحی شبیه نقشه معماری خانه و این‌که جای هر وسیله کجا باشد بهتر است.

با توجه به نقشه خانه طرح‌های مختلف چیدمان مبلمان را امتحان کنید. می‌توانید از برنامه دیجیتال طراحی دکوراسیون استفاده کنید. این کار هم سرگرم کننده است و هم باعث می‌شود در هنگام چیدمان کمتر وقت‌تان گرفته شود.

دلتا

برچسب ها:

مبلمان ،دکوراسیون 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman