عضو کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان اصفهان:

نظام مهندسی ساختمان باید از نظام شهرسازی جدا شود

نظام مهندسی ساختمان باید از نظام شهرسازی جدا شود
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۱۱ | ۱۳۹۸/۰۹/۱۳

عضو کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان اصفهان گفت: نظام مهندسی ساختمان باید از نظام شهرسازی جدا شود و نظامی مستقل تحت عنوان نظام مهندسی شهرسازی تشکیل شود.
به گزارش اخبار ساختمان، سیامک اسلامی در بزرگداشت روز جهانی شهرسازی، با اشاره به بحث اشتغال در رشته شهرسازی، گفت: حوزه‌هایی که شهرساز بعد از فارغ‌التحصیلی می‌تواند در آن حضور پیدا کند به چهار دسته تقسیم می‌شود از جمله؛ آموزش در دانشگاه‌ها، مهندسین مشاور، ادارات دولتی و سازمان‌های غیردولتی مانند شهرداری و مهمتر از آن استفاده از پتانسیل قانون نظام مهندسی ساختمان است که بتوانیم فعالیت‌های حرفه‌ای را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه در همه شهرها دو کمیسیون مهم در حوزه شهرسازی وجود دارد، تصریح کرد: کمیسیون ماده ۵ قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری، تصحیح طرح‌های تفصیلی و تغییرات بعدی آنها در شهرها مهمترین موضوعی شهری در این کمیسیون است و ترکیب اعضای آن شهرداری، دفترفنی استانداری و راه و شهرسازی که ارکان اصلی آن هستند.

وی با اشاره به اینکه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سال ۱۳۷۴ به تصویب رسید که هدف داشته است، ادامه داد: در این قانون بخش های هفتگانه کلی ساختمان تعریف شده که شامل عمران، معماری، شهرسازی، برق، مکانیک، ترافیک و نقشه برداری است.

عضو کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان اصفهان، با بیان اینکه 40 درصد ۱۰ اهداف قانون نظام مهندسی ساختمان مربوط به شهرسازی است، افزود: اهداف دیگر این قانون، اعم از توسعه فرهنگی اسلامی در شهرسازی، ترویج اصول معماری در شهرسازی و الزام به رعایت ضوابط شهرسازی در طرح و افزایش بهره‌وری، الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقررات شهرسازی و مفاد طرح‌های جامع و تفصیلی است.

اسلامی تصریح کرد: در شهر اصفهان حدود سی هزار نفر عضو نظام مهندسی ساختمان هستند که از این تعداد فقط ۲۷۰ نفر شهرساز عضویت دارند و مسلما این تعداد نمی‌توانند در مجموعه سی هزار نفری به اهداف خود برسند.

وی با اشاره به اینکه داشتن مدرک صلاحیت حرفه‌ای ضروری است، ادامه داد: اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی برای امور طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا و سایر خدمات فنی در بخش‌های مهندسی ساختمان است.

ایسنا
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman