آشنایی با واتر استاپ (water stop) و انواع آن

آشنایی با واتر استاپ (water stop) و انواع آن
Facebook Twitter LinkedIn

۱۸:۱۹ | ۱۳۹۸/۱۰/۰۷

واتر استاپ یا آب بند (water stop) به المانی گفته می شود که در سازه های بتنی مورد استفاده قرار گرفته و هدف از به کارگیری آن جلوگیری از نفوذ آب و سایر مایعات در بین مفاصل و درزها می باشد.
به گزارش اخبار ساختمان، واتر استاپ انواع مختلفی داشته و در ساخت آن ها از متریال متفاوتی استفاده می شود که هر یک از آن ها ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. آن چه که در انتخاب جنس واتر استاپ تاثیر گذار می باشد، نیاز سازه است. به طور کلی واتر استاپ ها به سه گروه واتر استاپ پی وی سی، هیدروفیل و بنتونیتی تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بیان جزئیات بیش تر در مورد هریک می پردازیم.

واتر استاپ PVC

واتر استاپ پی وی سی در شکل و اندازه های متفاوتی ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند. همان گونه که در ابتدا نیز اشاره شد، انتخاب واتر استاپ با توجه به نیاز سازه صورت می گیرد. از دیگر مواردی که می تواند در این زمینه موثر باشد، نوع مفصل می باشد. برای مثال متحرک یا غیر متحرک بودن مفصل می تواند تا اندازه زیادی در انتخاب واتر استاپ تاثیرگذار باشد. نحوه عملکرد واتر استاپ پی وی سی به گونه ای است که با قرار گرفتن در مفاصل بتنی به عنوان مانع در برابر نفوذ آب عمل کرده و از ورود آب و هرگونه مایعات دیگر به داخل بتن جلوگیری به عمل می آورد.

واتر استاپ های پی وی سی نمونه ای از پرکاربردترین انواع واتر استاپ ها می باشند. چرا که علاوه بر مقاومت و انعطاف پذیری بالا، نصب و جوشکاری آن ها نیز راحت تر می باشد. این نوع واتر استاپ در برابر مواد شیمیایی محلول در آب های زیر زمینی و محیط های قلیایی نیز از خود مقاومت نشان می دهند. واتر استاپ های پی وی سی در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت هم چون سرما نیز از مقاومت بالایی برخوردار می باشند.

واتر استاپ هیدروفیل

در ساخت واتر استاپ هیدروفیلی از پلیمرهای لاستیکی و پلیمرهایی با خاصیت ارتجاعی بالا استفاده شده است. استفاده از این المان در جهت رفع هرگونه نشتی در درزهای اجرایی و در مقاطع قطع بتن ریزی صورت می گیرد. استفاده از واتر استاپ های هیدروفیلی در درزهای ثابت و بدون حرکت صورت می پذیرد.

واتر استاپ بنتونیتی

واتر استاپ بنتونیتی نمونه ای از انواع آب بندهای کارآمد بوده و از ویژگی های آن می توان به خاصیت ارتجاعی بالای آن به همراه افزایش حجم اشاره کرد. آن چه که در تولید این گونه واتر استاپ ها حائز اهمیت است، استفاده از مواد خام با کیفیت بالا می باشد.

نحوه عملکرد واتر استاپ

کاربرد و عملکرد واتر استاپ ها به این گونه است که مسیر جریان حرکت آب و یا دیگر مایعات را طولانی می کنند. همین امر از نفوذ پذیری آب جلوگیری به عمل می آورد. از ویژگی های مشترک واتر استاپ ها می توان به آج دار بودن آن ها اشاره کرد. این ویژگی سبب می شود چسبندگی و طولانی شدن مسیر آب صورت پذیرد. آن چه که در تولید و ساخت واتر استاپ ها مورد توجه قرار می گیرد، انعطاف پذیر بودن نوارهای آب بندی آن ها می باشد. انعطاف پذیری آن ها سبب می شود در سازه های بتنی با ضخامت، پهنا و نوع آج های متفاوت، قابلیت استفاده از آن ها وجود داشته باشد. از دیگر ویژگی های آب بندها می توان به قابلیت افزایش طول، مقاومت کششی و سختی آن ها اشاره کرد.

آن چه که در ساخت آن ها حائز اهمیت می باشد، رعایت استانداردهای لازم و رعایت نکاتی است که به واسطه آن امکان ماندگاری واتر استاپ ها در شرایط مختلف محیطی هم چون محیط های قلیایی وجود داشته باشد. در صورت عدم رعایت استاندارهای لازم این امکان وجود دارد که واتر استاپ ها در محیط قلیایی بتن کیفیت خود را از دست داده و دچار تغییر حالت شوند. این تغییر حالت در نهایت باعث بروز مشکلاتی هم چون نشتی، ترک خوردگی و دیگر مشکلات می شود.

استفاده از واتر استاپ ها باید در محل هایی هم چون مفاصل که بیش ترین امکان نفوذ آب در آن ها وجود دارد، صورت پذیرد. از ویژگی هایی که یک آب بند استاندارد باید از آن برخوردار باشد، عدم وجود حباب، عدم وجود هر گونه ترک یا انقباض، عدم وجود هرگونه بریدگی، یکنواخت بودن رنگ و ضخامت آن ها در راستای طولی می باشد. در راستای آشنایی با عملکرد بهتر واتر استاپ ها بد نیست با مفاصل و درزهای سازه های بتنی نیز آشنا شویم.

به طور کلی درزها و مفاصل در سازه بتنی به دو نوع درزهای ثابت و درزهای حرکتی تقسیم بندی می شوند. درزهای ثابت نیز خود به دو دسته درزهایی که در اثر اجر به وجود می آیند و درزهایی که در اثر ترک خوردگی ایجاد می شوند، تقسیم بندی می شوند. درزهای حرکتی نیز در سه گروه درزهای انبساط حرارتی، انقباضی و ترکیبی جای می گیرند. عموما برای درزهای حرکتی از واتر استاپ های مکانیکی استفاده می شود.

محل قرار گیری واتر استاپ

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، از واتر استاپ ها در سازه های بتنی استفاده می شود. واتر استاپ ها بر اساس محل قرار گیری آن ها در سازه های بتنی به سه گروه واتر استاپ های میانی، واتر استاپ های کفی که معمولا از آن ها در کف استخر و حوض استفاده می شود و واتر استاپ های روکار تقسیم بندی می شوند.

ساختمانچی
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman