سیستم گرمایش از کف برقی چیست؟

سیستم گرمایش از کف برقی چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۶:۴۱ | ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

امروزه سیستم های گرمایشی که از آن برای گرم کردن خانه استفاده می شود، انواع مختلفی دارند. بخاری، شوفاژ و شومینه نمونه ای از وسایل گرمایشی است که استفاده از آن در میان افراد فراگیر می باشد.
به گزارش اخبار ساختمان، سیستم گرمایش از کف نسل جدیدی از سیستم های گرمایشی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و به دو دسته سیستم گرمایش از کف آبی و برقی تقسیم بندی می شوند.

سیستم گرمایش از کف برقی نمونه ای از سیستم های گرمایشی است که استفاده از آن در مکان هایی که دسترسی به گاز دشوار است، گزینه ای مناسب برای انتخاب می باشد. سیستم گرمایش از کف برقی یا سیستم های حرارتی_ الکتریکی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

* فیلم حرارتی
* کابل حرارتی

فیلم حرارتی

این نوع از سیستم حرارتی_الکتریکی نوعی فیلم حرارتی کربنی است که از آن در زیر پارکت و لمینت استفاده می شود و جنس آن پلی استر بسیار نازک می باشد.

این سیستم از ترموستات قابل برنامه ریزی برخوردار می باشد. از این رو این امکان وجود دارد تعداد ترموستات ها را افزایش داده و آن را به بخش های گوناگون تقسیم بندی کرد. هم چنین امکان خاموش و روشن کردن آن به صورت اتوماتیک نیز وجود دارد. این سیستم از استاندارد بالایی برخوردار بوده و از این رو امکان آتش سوزی و برق گرفتگی در صورت استفاده از آن وجود ندارد. این امکان وجود دارد که در زمان نصب پارکت نسبت به نصب و راه اندازی این سیستم گرمایشی اقدام کرد.

هزینه نصب این سیستم نسبتا بالا می باشد. اما در صورتی که برنامه ریزی و طراحی آن به صورت اصولی صورت گیرد، می توان در کاهش هزینه برق صرفه جویی به عمل آورد. این سیستم از طول عمر بالایی برخوردار بوده و امکان کنترل از راه دور آن نیز وجود دارد.

استفاده از این سیستم مزایای زیادی به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* فیلم های حرارتی ضخامت بسیار کمی دارند.
* نصب این گونه سیستم های حرارتی_الکتریکی آسان می باشد.
* سرعت گرم شدن آن ها بسیار بالا می باشد.
* امکان نصب پارکت بر روی آن ها بدون نیاز به هیچ گونه وسیله اضافه وجود دارد.
* این امکان وجود دارد که با استفاده از ترموستات دمای آن ها را تنظیم کرد.
* از فیلم های حرارتی با ضخامت کم تر از ۰.۵ میلیمتر می توان در پشت آینه های حمام استفاده کرده و از بخار گرفتن آن ها جلوگیری به عمل آورد.

کابل حرارتی

کابل حرارتی نمونه ای دیگر از سیستم های حرارتی_الکتریکی می باشد که استفاده از آن بیش تر در بخش مسکونی به چشم می خورد. استفاده از کابل های حرارتی به تنهایی می تواند فضای مورد نظر را گرم کند و نیازی به استفاده از وسال گرمایشی دیگر ندارد.

استفاده از کابل های حرارتی تنها در زیر کاشی و سرامیک امکان پذیر می باشد. هم چنین بر خلاف فیلم های حرارتی که بدون واسطه امکان نصب پارکت بر روی آن وجود دارد، در این مدل ابتدا باید از یک لایه سیمان بر روی آن استفاده کرده و سپس نسبت به نصب سرامیک بر روی آن اقدام کرد.

کاربرد سیستم گرمایش از کف برقی

از جمله کاربردهای سیستم گرمایش از کف برقی می توان به استفاده از آن در داخل ساختمان و کف منازل و مکان هایی که دسترسی به سوخت هایی هم چون گاز آسان نیست، اشاره کرد. هم چنین در برخی موارد از این سیستم برای ذوب برف نیز استفاده می شود. جلوگیری از یخ زدگی مخازن و لوله ها نیز از دیگر موارد استفاده از این سیستم گرمایشی می باشد.

مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف برقی

استفاده از سیستم گرمایش حرارتی_الکتریکی مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به نصب سریع و آسان، کف سازی کم تر و در دسترس بودن انرژی الکتریسیته اشاره کرد. استفاده از این سیستم گرمایشی راندمانی نزدیک به ۸۵ درصد داشته و از هدر رفت سوخت های فسیلی جلوگیری به عمل می آورد. این سیستم هوشمند بوده و قابلیت کنترل از راه دور را دارا می باشد.

معایب استفاده از سیستم گرمایش از کف برقی

در کنار مزایای نام برده، استفاده از این سیستم معایبی نیز به همرا دارد:

هزینه برق مصرفی این گونه سیستم های حرارتی تقریبا بالا می باشد. تجهیزات و راه اندازی این سیستم ها گران قیمت بوده و استهلاک آن ها نسبت به گرمایش از کف آبی بیش تر می باشد.

مقایسه سیستم گرمایش از کف برقی و سیستم گرمایش از کف آبی

اگر به دنبال اجرای سیستم گرمایش از کف هستید، بررسی مقایسه نمونه برقی و آبی می تواند به انتخاب بهتر شما کمک کند.

* سرعت گرم کردن فضای مورد نظر با استفاده از سیستم گرمایش از کف برقی بسیار بیش تر از گرمایش از کف آبی می باشد.
* در سیستم گرمایش از کف آبی امکان شکستگی و ترکیدگی لوله ها بر اثر سرد شدن ناگهانی هوا و خاموش شدن دستگاه وجود دارد. اما در سیستم برقی با این مشکل مواجه نخواهید شد.
* سرعت نصب سیستم های گرمایش از کف برقی بسیار بالاتر از نمونه آبی می باشد. هم چنین در سیستم های آبی نیاز به نگهداری و تعمیرات زیادی می باشد. اما سیستم های گرمایش از کف برقی نیاز به تعمیرات مدام نداشته و حتی امکان استفاده از آن در مکان دیگر نیز وجود دارد.
* امکان استفاده از سیستم گرمایشی آبی در مکان هایی که پستی بلندی دارد، وجود ندارد، اما از سیتم گرایش از کف برقی به راحتی می توان در این مکان ها استفاده کرد.
* هزینه نصب و راه اندازی سیستم گرمایش از کف برقی نسبت به گرمایش آبی کم تر می باشد.
* مقدار ملات به کار رفته در کف سازی سیستم گرمایش از کف آبی ۷ تا ۱۵ سانتیمتر می باشد. در حالی که سیستم گرمایش از کف برقی نیاز به ۰.۵ تا ۲ سانتیمتر کف سازی می باشد.

ساختمانچی
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman