معاون وزیر راه وشهرسازی خبر داد:

لزوم مدیریت مبادلات مصالح ساختمانی ازطریق تهاتر

لزوم مدیریت مبادلات مصالح ساختمانی ازطریق تهاتر
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۳۵ | ۱۳۹۸/۱۱/۱۷

معاون مسکن و ساختمان گفت: مدیریت مبادلات مصالح ساختمانی از طریق تهاتر می‌تواند نقش موثری در بهبود این بازار داشته باشد.
به گزارش اخبار ساختمان، همزمان با برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی ساخت و ساز، محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی، در حاشیه بازدید از بازار تهاتر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای برگزاری نشست مشترک با مدیرعامل بازار تهاتر آماده هستیم گفت: در بازار تهاتر از ظرفیت خوبی برای تبادل مصالح ساختمانی و سایر خدمات فنی در صنعت ساختمان برخورداراست.

او با اشاره به اینکه تهاتر به عنوان یک ساز و کار مالی مدرن می تواند بسیاری ازمشکلات کمبود نقدینگی فعالان صنعت ساختمان را حل کند، اظهار کرد: با پایه گذاری صنعت نوپای تهاتر به تولید کننده ها در بخش های مختلف اقتصادی و از جمله صنعت ساختمان کمک شایانی می شود و این پروسه سبب ایجاد توسعه و اشتغال در کشور می شود.

خطایی اظهار کرد: بر پایه اعلام متخصصان مذکور در سازوکار تهاتر مبادلات کالاها بدون مداخله وجوه نقدی صورت می‌گیرد و متعاملین جابه‌جایی خدمات خود را براساس مبادله مستقیم کالا به کالا انجام می‌دهند و شرکت‌هایی که تمایل داشته باشند می توانند از رهگذر این روش مراودات اقتصادی داشته باشند و با گشایش اعتبار که ارزش آن برابر کالاهای مورد مبادله است، برای تبادل کالا اقدام ‌کنند.

او گفت: اجرای روش نوین تهاتری، تمام فعالیت‌های اقتصادی و معاملات بازرگانی و غیره از طریق گردش اعتبار بین اعضای خود تحقق یافته و دیگر نیاز به عبور از تنگناهای محدود نقدینگی و مشکلات ناشی از آن نخواهد بود.

در ادامه محمود زاده معاون مسکن و ساختمان گفت: شرط بهره مندی ازاین شیوه نوین مالی آن است که تمهیداتی فراهم شود که توانایی مدیریت تمامی مصالح و خدمات فنی صنعت ساختمان ایجاد شود.

مدل جدید اقتصادی طراحی شده تحت عنوان تهاتر شامل بخش های بین المللی هم می شود که اخیرا از سوی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان راهی برای برون رفت از تحریم ها شناخته شده است.

گفتنی است پیش ازاین نیز همزمان با برگزاری نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلغارستان که با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و هیأت همراه در صوفیه، پایتخت بلغارستان برگزار شده بود، دکترعلاءالدین ختایی ضمن حضور در این اجلاس، به منظور ارایه راه حل های تهاتری در هیات مجزایی متشکل از نمایندگان دو کشور حضور یافت.

در این نشست مدیر عامل بازار تهاتر در تشریح دستاوردهای جلسه مشترک بازار تهاتر ایرانیان با نمایندگان کمیسیون اقتصادی کشوربلغارستان تاکید کرده بود با توجه به فضای مساعد همکاری تجاری بین کشورهای ایران و بلغارستان و با در نظر گرفتن قراردادهای قبلی و فعلی در زمینه‌های بندری و دریایی، پستی، فناوری اطلاعات، بازرگانی، هواشناسی، استاندارد، اقتصادی- فرصت بسیار مغتنمی برای مراودات تجاری با این کشور فراهم شده است.

در این میان، براساس وزارت راه وشهرسازی قدم مثبتی برای حمایت ازاین شیوه برداشته است و بر اساس پیش بینی ها و رایزینی های صورت گرفته قرار است که در بخشی از بدهی های وزارتخانه راه و شهرسازی به پیمانکاران، از طریق مکانیزم تهاتر تسویه شود.

گفتنی است در نخستین نمایشگاه بین اللمی ساخت و ساز تهران شرکت‌های مهندسی، طراحی، صنعتی و شرکت‌های سازنده، نوین‌ترین نقشه‌ها، طرح‌ها، فناوری‌های جدید ضدحریق، نمای مدرن، نماهای سنتی، ماشین آلات و تجهیزات پرس و دیگر صنایع مرتبط با ساخت و ساز را ارائه کردند.

در نخستین نمایشگاه بین المللی ساخت و ساز، جدیدترین و نوین ترین دستاوردها، تولیدات و فناوری‌های علمی و صنعتی در زمینه مصالح ساختمان پایه، ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی، آسانسور و .. در معرض دید عموم قرار گرفت.

باشگاه خبرنگاران
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman