معرفی محصول؛

بررسی کاربرد حباب سازها در افزایش مقاومت بتن

بررسی کاربرد حباب سازها در افزایش مقاومت بتن
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۴۹ | ۱۴۰۰/۰۱/۲۷

بتن سنگ پرکاربردترین ماده در جهان است که شما هر روز قدم روی آن گذاشته‌اید، بر روی آن رانندگی کرده‌اید، به احتمال زیاد از بتن برای مکان‌های مختلفی استفاده کردید، و صراحتا روزانه زندگی خود را به میلیون‌ها تن از این ماده واگذار کرده‌اید.

به گزارش اخبار ساختمان، مواد اساسی بتن، سنگدانه، سیمان و آب است. اما یک مورد دیگر نیز وجود دارد که به همان اندازه مهم است. آیا می‌توانید تصور کنید چه چیزی؟ حباب ها!

آبی که به طور طبیعی ساختارهای بتنی در فضای باز را اشغال می‌کند با یخ زدن منبسط می‌شود. در ادامه، افزودن آب باعث ایجاد استرس در ماتریس سیمان می‌شود و چرخه‌های یخ زدگی مکرر باعث خرد شدن و خرد شدن بتن در طی یک دوره از سال می‌شود.

برای جلوگیری از این استرس و افزایش استحکام سازه، مهندسان هنگام مخلوط کردن بتن، میلیون‌ها حباب ریز (در حجم هشت درصد) را با نوعی افزودنی بتن به دقت مهار می‌کنند و باعث می‌شوند تا حفره‌هایی در مواد ایجاد شود که فضای کافی برای ورود آب را فراهم کند.

افزودنی‌های بتن حباب ساز تگ

این مواد افزودنی در بتن، حباب بسیار ریز غیر مرتبط هوا ایجاد می‌کنند. (قطر حباب‌ها کمتر از نیم میلیمتر)

این حباب‌ها مقاومت بتن را در برابر رطوبت و یخ زدن‌ها و آب شدن‌های مکرر و مواد شیمیایی یخ زا بهبود می‌بخشند. کارآیی بتن تازه و نفوذ ناپذیری بتن سخت شده به میزان قابل توجهی بیشتر می‌شود، این ماده افزودنی بتن باعث افزایش مقاومت بتن در برابر پوسته شدن می‌شود.

بهبود کارائی و کاهش جداشدگی دانه‌ها و آب انداختن بتن تازه از دیگر مزایای استفاده از این افزودنی بتن است. این افزودنی بتن با بهبود مقاومت بتن در برابر سولفات‌ها (نسبت آب به سیمان کم، مقدار کافی سیمان مناسب، افزودنی حباب هوا) بهترین مقاومت را دربرابر حمله آب های سولفات‌دار را دارند.

مواد افزودنی بتن برای کاهش مصرف آب (روان‌کننده‌ها و فوق روان کننده‌ها)

این ماده افزودنی بتن (روان کننده ها و فوق روان کننده ها) بی‌نظیر برای کاهش مقدار آب مصرفی در شرایط یکسان روانی بتن، یا افزایش روانی بتن در شرایط یکسان میزان آب مصرفی به کار می رود که مزایای زیر را به دنبال دارند:

* کاهش مقدار آب اختلاط به ازای کارایی ثابت بتن و ملات

* کاهنده‌های معمولی یا همان روان کننده های بتن حداقل پنج درصد و کاهنده‌های قوی یا فوق روان کننده ها و ابر روان کننده های بتن حداقل ۱۲ درصد آب اختلاط بتن را کاهش می‌دهند.

* معمولا ایجاد حباب هوا در بتن می کنند. (حداکثر حباب هوای مجاز قابل قبول هفت درصد بتن حباب دار و سه درصد بتن معمولی)

* چنانچه افزودنی بتن به منظور کاهش نسبت آب به سیمان در بتن با اسلامپ ثابت مصرف شوند ، موجب افزایش مقاومت فشاری، کاهش جمع شدگی و کاهش نسبی نفوذپذیری بتن می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید:

بتن خودمتراکم (SCC) چیست؟

 


ایسنا

برچسب ها:

بتن ،روان کننده ها ،سیمان 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman