علت ایجاد شوره در بتن چیست؟

علت ایجاد شوره در بتن چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۵۱ | ۱۳۹۸/۱۲/۲۳

زمانی که آب از بتنی با تراکم ضعیف، ترک‌ها‌ یا درزهای اجرایی عبور می‌کند، آهک موجود در ترکیبات بتن شسته شده و باعث بوجود آمدن رسوب نمکی می‌شود که به شوره زدگی شناخته می‌شود.

به گزارش اخبار ساختمان، در ابتدا این امر توسط هیدروکسید کلسیم‌‌ (یکی از محصولات هیدراتاسیون) ایجاد شده و بطور ملایم محلول در آب و از طریق ترک‌ها و حفره‌های مویینه بتن به سطح آن منتقل می‌شود. پس از تبخیر آب، هیدروکسید کلسیم جامد با منواکسید کربن موجود در اتمسفر واکنش داده و کربنات کلسیم آهک (CaCO) را بوجود می‌آورد که رسوبات سفید رنگ روی سطح بتن است.

شوره زنی بتن

شوره زنی اولیه را می‌توان با استفاده از قلمو و آب زدود اما برای حذف رسوبات سنگین ممکن است به اسید شویی سطح بتن نیاز باشد. اسید مورد استفاده برای این کار هیدروکلرید اسید (HCl) با غلظت ۱:۱۰ یا ۱:۲۰ در هر دوره مصرف است. زمانی که اسید برای واکنش با آهک استفاده شد، عملکردش متوقف می‌شود. اما سطح بتن به منظور حذف نمک‌هایی که تشکیل شده‌ باید با آب شسته شود.

شوره زنی و شستگی (Leaching) برای بتن مضر است. چراکه علاوه بر لکه دار کردن و ایجاد ظاهری زشت، موجب تسریع در روند کربناسیون نیز می‌شود. در بتن مسلح احتمال خوردگی فولاد، بدلیل کربناسیون و نفوذپذیری افزایش می یابد. بنابراین لازم است مواد ساخت بتن، سنگدانه و افزودنی‌های شیمیایی از نوع مرغوب انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد. همچنین بایستی طرح اختلاط طراحی شده عینأ اعمال شده و بصورت صحیح اجرا و متراکم شود.

 

بیشتر بخوانید:

مواد ضروری که در سازه های بتنی باید استفاده کرد

بررسی مزایا و معایب اسکلت بتنی در ساخت و ساز


علت شوره زنی در بتن چیست؟

‌مشکل شوره زنی در بتن در نتیجه انتقال رطوبت از عناصر ساختمان است که پس از رسیدن به سطح بتن تبخیر می‌شود. مواد معدنی محلول و نمک آن بر روی بتن باقی می‌ماند و موجب بروز شوره بر روی بتن می‌شود.

‌‌ایجاد یک سطح ته نشین بر روی بتن ‌یا بنا که معمولاً دارای رنگ سفید است و گاها با رشد کپک‌ها بر روی بتن توسط افراد اشتباه گرفته می‌شود. به منظور جلوگیری از شوره زنی در بتن‌، استفاده از ضد آب مناسب و آب بندی اهمیت زیادی دارد.

تعمیرات امکان پذیر در بتن

ساختاری‌: در واقع هیچ نگرانی ساختاری در مورد ته نشین شدن به خودی خود نیست مگر اینکه ته نشین شدن نتیجه کلرید‌ها باشد که می‌تواند بیانگر آلودگی کلرید باشد. با گذشت زمان این کلرید ها به بتن تعرض می‌کنند و موجب زوال شدید بتن می‌شود. این عمل تا زمانی که نفوذ آب خاتمه پیدا کند ادامه خواهد داشت.

زیبایی: زمانی که علت شوره زنی بتن شناخته‌ و حذف شد، دیگر نگرانی در مورد بتن وجود نداشت. تعداد زیادی محصول رفع شوره در بازار وجود دارد. با تهیه این محصولات به راحتی می‌توانید این شوره‌ها را از سطح بتن از بین ببرید.

برچسب ها:

بتن ،شوره زنی بتن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman