کرونا تاثیری در کاهش قیمت مسکن نداشت

کرونا تاثیری در کاهش قیمت مسکن نداشت

11:49 | 1399/02/02

در روزها و ماه های گذشته به علت فراگیری ویروس کرونا، بنگاه‌های املاک از هفته‌های پایانی اسفندماه سال گذشته به‌صورت خودخواسته به یک دوره تعطیلی وارد شدند.همین موضوع باعث شد که حال و هوای بازار مسکن در شب عید و سال جاری متفاوت از سال‌های گذشته رقم بخورد.
به گزارش اخبار ساختمان، ادامه وضع قرنطینه و تعطیلی بخش زیادی از کسب و کارهای اقتصادی در آغاز سال جدید نیز باعث شد این وضع برای بنگاه‌های معاملات ملکی تداوم پیدا کند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دشواری تحلیل تحولات بازار مسکن در کنار بیماری که تمام دنیا را مبهوت خود کرده، ابهام بازار مسکن سال 99 را دو چندان می کند.

در شرایط کنونی فعالیت بسیاری از بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن به دلیل شیوع این بیماری عملا متوقف شده و این مسئله آثار گسترده ای را به دنبال داشته است. نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز در این باره می گوید: شیوع بیماری کرونا باعث شد که آمار خرید و فروش و معاملات مسکن در شیراز در سال 98 نسبت به سال های گذشته حدود 40 درصد کاهش یابد.

وی با بیان اینکه تمام مشاورین املاک شیراز فعالیت خود را بعد از شیوع بیماری کرونا در کشور و از 15 اسفند ماه سال گذشته متوقف کردند، می گوید: این مهم سبب شده که آمار معاملات مسکن در فروردین ماه 99 در شیراز صفر شود.

بخشش اجاره بهای مغازه در سه پاساژ شیراز

عقیل یزدان پناه ضمن قدردانی از مالکانی که برای حمایت از مغازه داران مبلغ اجاره بها مستاجرین را بخشیدند، می افزاید: اکثر مالکین پاساژها و مجتمع های تجاری مانند مجتمع زیتون، هامون تندیس و ... در شیراز در حمایت از مغازه داران، اجاره ماه فروردین را بخشیدند.

یزدان پناه با اشاره به اینکه کاهش یافتن و صفر شدن تقاضا در بخش مسکن در شیراز باعث شده قیمت مسکن و ملک در آینده کاهش یابد،می افزاید: در حال حاضر شیوع کرونا باعث شد که تورم در بخش ملک فعلا از بین برود.

یزدان پناه با اشاره به اینکه بازار مسکن در دوران پسا کرونا به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و به اوضاع اقتصادی کشور بازمی گردد، می افزاید: جهت پیش بینی و بررسی از بازار آینده مسکن در شیراز نیاز است تا واحدهای صنفی فعالیت شان را آغاز کنند.

وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که مشکلات مذکور سبب شد تا فعالیت و رونق بازار مسکن در شیراز با یک وقفه دو الی سه ماهه مواجه شود.

نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز می گوید: اگرچه حدود چند روز است که فعالیت مردم و مغازه ها مجددا آغاز شده است اما به هیچ وجه خرید و فروش مسکن در اولویت مردم نیست.

یزدان پناه با اشاره به اینکه در حال حاضر مالکان به هیچ وجه اجازه بازدید به مشتریان نمی‌دهند، ادامه می دهد: این در حالی است که در شرایط فعلی مالکان منازل به دلیل شیوع کرونا اجاره بها مستاجران را افزایش داده و قراردادشان را نیز برای یکبار دیگر تمدید کرده اند.

آینده مبهم بازار مسکن

رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز هم با بیان اینکه در حال حاضر هیچ چیزی از وضع بازار مسکن مشخص نیست، می گوید: فعالیت مشاورین املاک از روز شنبه آغاز شده است و با گذشت زمان و چند روزی از فعالیت مشخص می شود که مسکن در چه وضعی قرار دارد و برنامه های آینده این حوزه به چه سمتی هدایت می شود.

محمدکاظم تابنده ماه با اشاره به اینکه هیچ کاهشی در قیمت مسکن ایجاد نشده است، می افزاید: اگر رکود در بازار مسکن تداوم می یافت، کاهش قیمت در بخش مسکن اتفاق می افتاد اما فعالیت مجدد اصناف و به تبع آن بخش مسکن باعث شد که قیمت ها کاهش نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بعضی از افراد اقدام به بخشش قیمت اجاره بها کردند که این یک اقدام ستودنی بود، ادامه می دهد: اما افرادی هم هستند که به هیچ وجه اجاره بهای خود را نبخشیدند و مستاجرین باید اجاره ماهیانه خود را بپردازند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با اشاره به اینکه میزان معاملات مسکن در اسفند ماه سال گذشته به شدت کاهش یافت، می گوید: بازار مسکن در اسفند ماه سال گذشته در یک رکود شدید قرار گرفت.

تابنده ماه در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر شوق افراد برای دریافت پروانه و راه اندازی مشاور املاک در شیراز به شدت افزایش یافته است، می افزاید: با توجه به اینکه در حال حاضر افراد جهت پروانه کسب نیاز به مراجعه به اداره دارائی و آموزش ندارند، بنابراین این عوامل سبب شده که تب دریافت پروانه کسب در میان افراد در شیراز افزایش پیدا کند.

شیوع کرونا تاثیری در کاهش قیمت مسکن ندارد

عضو کمیسیون عمران مجلس هم با بیان اینکه بی شک موضوع مسکن با شاخه ها و مشاغل زیادی مانند شرکت های مشاور و کارگاه های تولیدی مصالح و ....در ارتباط است، گفت: متاسفانه تعطیلی حاصل از شیوع کرونا به شدت تاثیر زیادی در حوزه مسکن گذاشت؛ به‌طوری که این مهم باعث شد یک رکود بی سابقه در حوزه مسکن و ساختمان ایجاد شود.

سید حسین افضلی با بیان اینکه بررسی وضع و ریشه یابی و توجه به بخش مسکن در دوران پسا کرونا به مراتب بیشتر از این دوران مد نظر افراد قرار گیرد، می افزاید: در حال حاضر شیوع کرونا اقتصاد عمومی را تحت تاثیر خود در آورده است؛ بنابراین تاثیر این مهم در صنعت ساختمان به مراتب آشکار و مشخص است.

وی ادامه می دهد: باوجود اینکه فعالان بازار پیش بینی می کردند که رکود حوزه مسکن باعث می شود که قیمت ها کاهش یابد، اما شیوع کرونا سبب شد که این اتفاق در عمل رخ ندهد.

افضلی با اشاره به اینکه شیوع کرونا باید سبب کاهش و ثبات قیمت مسکن می شد، می گوید: اما متاسفانه در عمل این اتفاق رخ نداده است.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به اینکه اگر بخواهیم رکودی که کرونا ایجاد کرده است را در آینده و در دوران پسا کرونا جبران کنیم، باید به صورت اصولی در بخش مسکن اقدام کنیم، می گوید: در حال حاضر مسکن یک مشکل اجتماعی به شمار می رود بنابراین حل این بحران در دوران پسا کرونا نیازمند یک عزم ملی و اقدام کارشناسانه و بر پایه علم است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه قیمت های مسکن به هیچ وجه با وضع مالی و درآمدی مردم مطابقت ندارد، می گوید: بیش از 80 الی 85 درصد مردم درآمدشان با قیمت مسکن همخوانی ندارد چرا که این افراد به هیچ وجه نمی توانند با این درآمد خانه دار شوند.

وی با اشاره به اینکه فاصله دستمزدها با قیمت واقعی مسکن روز به روز گسترش پیدا می کند می گوید: اگرچه در گذشته مردم با شغل دوم الی سوم می توانستند خانه دار شوند اما در حال حاضر قیمت ها به گونه ای شده است که یک جوان اصلا به خانه دار شدن فکر هم نمی کند که این مهم به عنوان یک مشکل و چالش در آینده ای نه چندان دور به عنوان یک مشکل اجتماعی نمایان می شود.

به نظر می رسد که دوران پسا کرونا قیمت مسکن مجددا افزایش می یابد و در شرایطی که نهایتا حداقل حقوق کارگران به حدود دو میلیون و پانصد هزار تومان رسیده است خرید خانه برای این قشر و بسیاری از افراد جامعه حتی از رویا هم گذشته به طوری که خیلی از افراد و مستاجران فکر خرید خانه در ذهن‌شان هم خطور نمی کند.

ایلنا
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman