توسط محققان ایرانی انجام شد:

افزایش عمر بتن با تولید سخت کننده لیتیومی

افزایش عمر بتن با تولید سخت کننده لیتیومی
Facebook Twitter LinkedIn

۱۶:۴۹ | ۱۳۹۹/۰۵/۰۷

محققان ایرانی در یک شرکت دانش بنیان موفق شدند با تولید سخت کننده های بتن پایه لیتیومی عمر بتن را طولانی تر کنند.
به گزارش اخبار ساختمان، بسیاری از سازه‌ها و ساختمان‌ها در کشور با استفاده از مصالح بتنی ساخته می‌شوند. بتن نقشی کلیدی در احداث سازه‌های صنعتی و مسکونی دارد. با این همه ممکن است، بتن به مرور زمان در اثر برخورد با عوامل مختلف دچار خوردگی شود. این مسئله موجب ایجاد گرد و خاک می‌شود تا منافذ سطح بتن به محلی برای رشد باکتری تبدیل شود.

محمد محققیان مدیر عامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: این شرکت تولیدکننده «سخت کننده های بتن پایه لیتیومی» است. این ماده باعث می‌شود تا سطح بتن سخت و صیقلی شود و عمر آن تا ۳۰ سال افزایش یابد. در واقع سطح بتن مستعد جذب مایع و مثلاً ممکن است در کف یک سوله صنعتی روی بتن مواد شیمیایی یا روغنی ریخته شود. همین مسئله باعث می‌شود تا سطح بتن به مرور تخریب شود.

وی ادامه داد: تخریب سطح بتن باعث می‌شود تا گرد و غبار ایجاد شود و منافذ ایجاد شده در سطح بتن به محیطی برای رشد باکتری‌ها تبدیل شود. این مسئله آلودگی در محیط را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که عمر مفید بتن کاهش یابد.

وی در ادامه افزود: «سخت کننده‌های بتن پایه لیتیومی» باعث می‌شود تا سطح بتن تمیز و بهداشتی باشد و عمر آن به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد. این ماده در انواع صنایع مانند صنایع غذایی، نفت و گاز و دیگر سازه‌های صنعتی کاربرد دارد. همچنین می‌توان از این ماده برای بتن به کار رفته در سطوح پارکینگ‌ها استفاده کرد.

محققیان همچنین بیان کرد: ما در شرکت، تلاش کرده‌ایم تا برای استفاده از محصول بومی ایرانی در میان مصرف‌کنندگان، فرهنگ‌سازی کنیم. در حال حاضر حدود ۱۵۰ تن از محصول مشابه از خارج از کشور وارد می‌شود، در این شرکت نیز در سال حدود ۱۰۰ تن از این محصول تولید می‌شود. البته این آمادگی وجود دارد تا تمام ۱۵۰ تن محصول وارداتی در داخل تولید شود.

به گفته وی، این شرکت توانسته است با اخذ تسهیلات از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توان مالی خود را تقویت کند، خوشبختانه پرداخت دومین وام نیز تصویب شده است و امیدواریم با جذب این تسهیلات بتوانیم، فعالیت‌های شرکت را توسعه بخشیم.

مهر

برچسب ها:

سخت کننده بتن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman