سیاست های دولت برای حمایت از مستاجران چیست؟

سیاست های دولت برای حمایت از مستاجران چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۶:۰۴ | ۱۴۰۰/۱۰/۲۹

دولت سیزدهم برای ایجاد تعادل در بازار مسکن و حمایت از مستاجران اقدام به اجرای طرح نهضت ملی مسکن، تمدید خودکار قراردادهای اماکن استیجاری، تدوین سازوکار نظام اجاره داری حرفه‌ای کرده است.
به گزارش اخبار ساختمان، شرایط کنونی بازار مسکن با توجه به گستردگی و اثرپذیری بخش مسکن از عوامل متعدد بیرونی و درونی، متاثر از عوامل مختلف از جمله شرایط اقتصاد کلان کشور، اثرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، فشارهای اقتصادی ناشی از افزایش تحریم‌‌های ظالمانه و همچنین کاهش عرضه مسکن در سال­های قبل در اثر عوامل مختلف از جمله برخی سیاست­های اتخاذ­شده بخش مسکن در دولت سابق است.

با وجود پررنگ شدن نقش عوامل بیرونی در بخش مسکن و محدودیت­‌های اقتصادی و بودجه‌­ای وزارت راه و شهرسازی برای اتخاد سیاست­‌های مناسب، این وزارتخانه به منظور ایجاد تعادل در بازار مسکن، نسبت به اتخاذ سیاست‌­هایی در جهت حمایت از عرضه مسکن و کمک به خانوارهای مستاجر‌ اقدام کرده است.

بخشی از این اقدامات شامل موارد زیر است:

- اجرای طرح نهضت ملی مسكن به عنوان برنامه حمایتی در راستای تحقق اهداف قانون جهش تولید مسکن و تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی برای اقشار فاقد مسكن.

- تمدید خودکار قراردادهای اماکن استیجاری با سقف­‌های مشخص از طریق اخذ مجوزهای مربوطه از ستاد ملی مبارزه با كرونا.

- پرداخت تسهیلات ارزان­‌قیمت ودیعه مسكن در راستای حمایت از مستاجرین طی دو سال اخیر.

- تدوین سازوکار استقرار نظام اجاره­‌داری حرفه­‌ای توسط بخش غیردولتی با هدف افزایش سرمایه­‌گذاری در تولید و عرضه واحدهای مسكونی اجاره‌­ای.

- برنامه‌ریزی و شروع عملیات اجرایی احداث و عرضه ۳۰۰ هزار واحد مسکن استیجاری در مناطق شهری.

- تسریع در تکمیل و تحویل پروژه­ های نیمه­ تمام مسکن مهر با هدف خروج بخشی از تقاضا از بازار اجاره مسکن.

- افزایش سقف پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن روستایی و شهری.

امید است با بهبود شرایط اقتصاد کلان کشور، کاهش ریسک‌های سیستماتیک سرمایه‌­گذاری، اهمیت و اولویت دولت سیزدهم به بخش مسکن و اجرایی­‌شدن سیاست­‌های بخشی تدوین­‌شده در جهت تعدیل بازار مسکن، ضمن جلوگیری از افزایش شدید قیمت مسکن، در میان­‌مدت تثبیت قیمت‌های مسکن در کشور ایجاد بشود.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
نظرات کاربران
security code
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman