رکود بازار مسکن غیرطبیعی نیست!

رکود بازار مسکن غیرطبیعی نیست!
Facebook Twitter LinkedIn

۱۱:۴۱ | ۱۴۰۰/۱۱/۰۷

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: به دلیل استمرار گرانی و شرایط سخت اقتصادی متقاضیان واقعی مسکن قید خرید را زده اند و خانه دار شدن را در حد و اندازه خود نمی‌دانند. همین موضوع رکود در بازار مسکن را به بحران جدی تبدیل کرده است.

 

به گزارش اخبار ساختمان، بازار مسکن از سال ۱۳۹۹ تا کنون شرایط سختی را برای خریداران واقعی ایجاد کرده است تا جایی که با کاهش قدرت خرید، مردم امیدی به خانه دار شدن ندارند. هرچند دولت سیزدهم مصمم به خانه دار کردن مردم است، اما به اعتقاد کارشناسان، اجرا و اعمال چنین سیاستی یک پروسه زمانی طولانی را می طلبد.

 

افزایش قیت زمین، مصالح ساختمانی و سایر هزینه‌ها بار سنگینی رابه بازار مسکن تحمیل کرده که در این چرخه خریدار واقعی باید تاوان تمام این افزایش‌ها را یک جا بپردازد.

 

مردم برای خرید مسکن هم تردید دارند هم بی پول شده اند. اما تامین مسکن برای مردم یکی از اساسی‌ترین برنامه هر دولتی است که باید بدون قید و شرط به آن توجه شود.

 

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران: رکود فعلی بازار مسکن طبیعی است

 

حسن محتشم عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: مسکن از ابتدای سال رکود به خود گرفته و این رکود غیر طبیعی نبوده و نخواهد بود. اصولا َ روش قیمت مسکن در بازار سینوسی است. پس از یکی دو سال افزایش قیمت دچار رکود دو سه ساله قیمت خواهد شد.

 

وی ادامه داد: گاهی رکود قیمت در بازار تجربه پنج ساله را داشته است و زیر نرخ تورم رشد می‌کند و یکباره رشد جدیدی را تجربه می‌کند.

 

به گفته محتشم این روال بازار در طول دوران متمادی بعد از انقلاب اسلامی به خود دیده است. در واقع این روال را متولیان بازار مسکن طی می‌کند و این مبنای برای افرادی است که در بازار مسکن نقش کلیدی دارند.

 

بازار مسکن تا پایان سال برنامه ای برای برای افزایش قیمت ندارد

 

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: به احتمال زیاد امسال با توجه به افزایش ۷۰۰ درصدی قیمت مسکن تا پایان سال ۱۳۹۹ و رکودی که از ابتدای سال ۱۴۰۰ آغاز شده همان افزایش خیزشی را تا پایان سال طی خواهد کرد.

 

وی ادامه داد: به احتمال زیاد بازار مسکن برای همین دو ماه آخر سال برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارد. به دلیل اینکه متقاضیان واقعی توان خرید مسکن ندارند. هنوز مشخص نیست برنامه دولت جهت کاهش قیمت ها در بازار مسکن چیست؟

 

محتشم گفت: افزایش قیمت مسکن تا جایی رسیده که با تورم صفر هر متقاضی واقعی مسکن باید ۵۰ سال درآمد مکفی خود را بدون هیچ خرجی پس انداز کند و در نهایت بتواند یک واحد کوچک در معمولی‌ترین منطقه تهران خریداری کند.

 

این کارشناس حوزه مسکن ادامه داد: مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای مورد توجه دلالان بوده است. بعید است همین واسطه گران به دلیل افزایش بی سابقه نرخ‌ها وارد بازار مسکن شوند.

 

وی ادامه داد: هرچند این سرنوشت برای تمام بازار‌ها تعیین شده تا حدی که سهامداران و فعالان در بازار بورس و سایر بازار‌های موازی نیز توان سرمایه گذاری را از دست داده اند و ریسک سرمایه گذاری را نمی‌پذیرند.

 

محتشم گفت: مسکن هم قرار نیست مسیری به جزء مسیری که بازار‌ها طی می‌کنند را بگذراند. چراکه اگر درچنین شرایطی وارد فاز جدیدی به غیر از رکود شود ناگزیر باید قیمت‌های بالاتر از نرخ‌های موجود در بازار را نشان دهد.

 

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: دولت هنوز راهکار مناسبی برای تثبیت بازار مسکن ندارد. مسکن به خواب غیر منتظره‌ای رفته و انتظار می‌رود دولت هرچه سریعتر برنامه‌ای جهت خروج بازار مسکن از رکود را اجرایی کند.

 

بیشتر بخوانید: بازار مسکن چگونه از رکود خارج می شود؟

 

اقتصاد 24

سوالات متداول
  • احیای برجام می تواند قیمت مسکن را کاهش دهد؟
    در صورتی که توافق هسته‌ای دوباره امضا شود، به تبع آن انتظارات تورمی کاهش خواهد یافت و این موضوع ترمز رشد قیمت مسکن را خواهد کشیده، بنابراین می‌توان انتظار داشت که قیمت مسکن با افت روبرو شود.

برچسب ها:

بازار مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman