نهضت بهسازی معابر خاکی راه اندازی خواهد شد

نهضت بهسازی معابر خاکی راه اندازی خواهد شد
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۰۲ | ۱۴۰۱/۰۳/۳۱

غلامرضا شریعتی اندراتی نماینده شهرهای بهشهر، نکا و گلوگاهِ استان مازندران به همراه شهرداران این شهرها و رییس شورای شهر نکا با مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش اخبار ساختمان به نقل از شرکت بازآفرینی شهری، در این دیدار محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: در قانون بودجه سال جاری ظرفیت های خوبی برای نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی تعریف شده است.

 

آئینی با بیان این که بهسازی معابر و آسفالت محلات هدف در اولویت شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار دارد، اظهار کرد: از 643 شهر مطالعه شده در کشور بعضا شهرهایی دارای معابر خاکی در محدوده های هدف بازآفرینی شهری هستند و به دنبال این هستیم در این شهرها نهضت بهسازی معابر خاکی راه اندازی شود.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین تاکید کرد تا قبل از تیرماه اعتبارات باقی مانده در خصوص پروژه های بازآفرینی شهری در شهرهای بهشهر، نکا و گلوگاه جذب شود.

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به بند «د» تبصره 11 قانون بودجه کل کشور گفت: این بند از ظرفیت خوبی برای ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی برخوردار است. بر این اساس شورای توسعه و برنامه ریزی استان ها موظفند معادل سهم جمعیت ساکن در این مناطق از کل جمعیت هر استان را بر اساس آیین نامه اجرایی که به تصویب هیات وزیران می رسد، از محل عوارض ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده صرف محرومیت زدایی و بهسازی مناطق فوق الذکر در همان استان کند.

 

شریعتی نماینده شهرهای بهشهر، نکا و گلوگاهِ برخی پروژه های اجرایی بازآفرینی شهری از جمله بهسازی پیاده راه خیابان صفوی، تعریض خیابان امام و احداث خانه محله نکا را به عنوان محرک توسعه شهر برشمرد و گفت: برخی پروژه ها مانند ساماندهی حاشیه رودخانه نکارود از عناصر هویتی شهر محسوب می شوند

 

گفتنی است در بهشهر 79 هکتار سکونتگاه غیررسمی وجود دارد که 12 هزار و 650 نفر در این بافت ساکن اند. همچنین 115 هکتار بافت تاریخی این شهر 15 هزار و 781 نفر را در خود جای داده است. در 298 هکتار بافت فرسوده شهر نیز 63 هزار و 270 نفر سکونت دارند. در شهر نکا نیز هشت هکتار سکونتگاه غیررسمی وجود دارد که هزار و 700 نفر در آن ساکن اند و در116 هکتار بافت فرسوده این شهر 24 هزار و 330 نفر زندگی می کنند.

 

در شهر گلوگاه نیز 32 هکتار بافت فرسوده با جمعیت بالغ بر 11 هزار نفر وجود دارد.

 

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman