سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن افزایش می یابد؟

سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن افزایش می یابد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۱۸ | ۱۴۰۱/۰۵/۰۵

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای کاهش فشار بر متقاضیان به دلیل افزایش هزینه های ساخت، وزارت راه و شهرسازی با همکاری بانک مرکزی، پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن داده شده است تا سهم آورده متقاضیان حتی با افزایش هزینه های ساخت، بدون تغییر باقی بماند.

به گزارش اخبار ساختمان، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی شامگاه دوشنبه سوم مرداد در یک برنامه زنده تلویزیونی با موضوع بررسی عملکرد وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در کشور، گفت: در قالب طرح نهضت ملی مسکن تاکنون بالغ بر ۴/ ۵‌ میلیون متقاضی ثبت نام کرده اند که از این تعداد متقاضی حدود ۵/ ۳‌ میلیون متقاضی حائز شرایط اولیه شده اند که این متقاضیان جهت پالایش، از طریق سامانه به ادارات کل راه و شهرسازی معرفی شده اند.

 

وی افزود: در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن، تاکنون یک میلیون و ۳۶۸‌ هزار واحد مسکونی تعریف شده است که از کل واحدهای تعریف شده، عملیات اجرایی بالغ بر ۹۲۸‌ هزار واحد مسکونی آغاز شده است که این پروژه ها در مراحل مختلف پیشرفت از فونداسیون تا نازک کاری هستند و بالغ بر ۴۳۹‌ هزار واحد مسکونی نیز کلنگ زنی شده اند که این واحدها در مراحل اخذ پروانه، تعیین پیمانکار و انعقاد قرارداد مشارکت مدنی با بانک هستند.

 

قاسمی ادامه داد: از پروژه های شروع شده حدود ۵۷۶‌ هزار واحد مسکونی مربوط به اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مناطق شهری، ۲۰۳‌ هزار واحد مسکونی مربوط به خودمالکان و ۱۵۸‌ هزار واحد مسکونی مربوط به نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی هستند.

 

وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره وضعیت تامین زمین برای واحدهای مسکونی برای ساخت، گفت: تاکنون بالغ بر یک میلیون و ۵۳۰‌ هزار واحد مسکونی به صورت قطعی، زمین تامین شده است. حدود ۴/ ۱‌ میلیون واحد مسکونی دیگر نیز زمین شناسایی شده است که این اراضی برای الحاق به محدوده شهرها، تغییر کاربری، ایجاد شهرک های جدید در دستور کار شورای برنامه ریزی استان ها و شورای عالی معماری و شهرسازی کشور است.

 

وی در مورد ساخت شهرهای جدید هم یادآور شد: در طرح نهضت ملی مسکن برای تامین زمین مورد نیاز متقاضیان در شهرها و مناطقی که امکان تامین زمین در محدوده شهرها و نواحی متصل و پیوسته شهرها وجود ندارد، از ظرفیت ایجاد شهرها و و شهرک های جدید استفاده می شود. در مقطع فعلی ۲۰ شهر جدید موجود است و ایجاد ۴۰ شهرک جدید دیگر در دستور کار است که از این تعداد چهار شهر جدید گلمان، تایناک، گلمان و نایبند در مراحل نهایی ایجاد هستند.

 

قاسمی گفت: ایجاد ۴۴ شهرک دولتی جدید در دستور است و در سامانه ستاد شهرک سازی ایجاد ۷۶ شهرک جدید دیگر نیز توسط بخش خصوصی درخواست شده است. از جمله مسائل و مشکلات شهرهای جدید ایجاد خدمات زیربنایی و روبنایی و ایجاد حمل و نقل و شبکه های ارتباطی بین شهرهای جدید با شهرهای مادر است. در ایجاد شهرها و شهرک های جدید سعی شده است تا این موارد مدنظر قرار گیرد تا شهرک های جدید احداثی قابلیت سکونت پذیری مطلوب تری داشته باشند.

 

قاسمی گفت: در طرح مسکن مهر قیمت ساخت ثابت لحاظ شده بود و با افزایش قیمت مصالح و دستمزد و هزینه ساخت، سازندگان کیفیت احداث واحدهای مسکونی را کاهش دادند ولی در این طرح هزینه ساخت با توجه به افزایش هزینه های ساخت تعدیل می شود تا سازندگان مجبور به کاهش کیفیت نشوند. جهت کاهش فشار بر متقاضیان به دلیل افزایش هزینه های ساخت، وزارت راه و شهرسازی با همکاری بانک مرکزی پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن داده شده است تا سهم آورده متقاضیان حتی با افزایش هزینه های ساخت بدون تغییر باقی بماند.

 

بیشتر بخوانید: طرح نهضت ملی مسکن در شهریورماه افتتاح خواهد شد

 

دنیای اقتصاد

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman