بازار آهن همچنان با ثبات است

بازار آهن همچنان با ثبات است
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۱۷ | ۱۴۰۱/۰۸/۰۹

دومین هفته از آبان ماه با ثبات قیمت روز آهن آلات در غالب حوزه‌های بازار آهن آغاز شد.

به گزارش اخبار ساختمان، دومین هفته از آبان ماه با ثبات قیمت روز آهن آلات در غالب حوزه های بازار آهن آغاز شد؛ اما همچنان تقاضا ضعیف بود و بییشتر جمع آوری نقدینگی تاجران از کف بازار با نقد کردن LC مشهود بود.

دلار نیز پس از ورود به کانال ۳۳ هزار تومانی روز شنبه نیز با کمی افزایش در همان کانال باقی ماند، به طوری که هر دلار در بازار آزاد حدود ۳۳ هزار و ۱۱۰ تومان مبادله شد.


بازار آهن آلات در چه شرایطی به سر می برد؟


فضای غالب بازار آهن و فولاد عمدتا در قیمت میلگرد آجدار مشهود بود به این صورت که اکثر کارخانه ها تغییر قیمت نداشتند اما کاهش ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی در کارخانه میلگرد ذوب آهن اصفهان، فایکو و میلگرد بافق یزد مشاهده شد همچنین کارخانه میلگرد راد همدان و قائم اصفهان افزایش قیمت جزئی داشتند.

انواع ورق ها نوسانات متعددی داشتند به این صورت که قیمت ورق گالوانیزه، ورق رنگی و روغنی عمدتا ثابت اعلام شد؛ قیمت روز ورق آهن و انواع آن در برخی کارخانه ها تغییری نداشت اما چند کارخانه از جمله ورق سیاه فولاد مبارکه ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش داشت و در برخی ضخامت های کاویان نیز افزایش ۳۰۰ تومانی مشاهده شد.

قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد اما افزایش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی در نبشی ناب تبریز و جاوید بناب مشاهده شد. قیمت قوطی و پروفیل روز گذشته در اکثر کارخانه ها افزایش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی داشت و نرخ لوله مبلی، مانیسمان و ... نیز با افزایش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی اعلام قیمت شد.

قیمت تیرآهن کیلویی و شاخه ای در عمده شرکت ها ثبات داشت اما سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۴ با کاهش ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی اعلام قیمت شد و برخی سایزهای ۱۲، ۲۲، ۲۷ و ۳۰ با افزایش ۲۰ الی ۲۰۰ هزار تومانی همراه بود.

گزارش ها از بورس کالای روز گذشته حاکی است که حدود ۵۲/۶ درصد رقمی معادل یک میلیون و ۹۹ هزار و ۳۸۷ تن محصول فولادی از ۲ میلیون و ۸۹ هزار و ۶۸۳ تن در بورس عرضه شد.

از این میزان ۵۷ هزار و ۷۳۰ تن به شمش بلوم اختصاص داشت که به نرخ پایه ۱۵ هزار و ۱۳۶ تومان عرضه شد اما تنها ۲ هزار تن معادل ۳/۴ درصد از شمش عرضه شده به فروش رسید.

امروز نیز حدود ۴۰ هزار تن آهن اسفنجی بریکت با قیمت ۹ هزار و ۱۵۲ تومان عرضه می شود، عرضه این دوره در مقایسه با عرضه هفته گذشته با کاهش حجم ۴/۷ درصدی دارد.

محمد صادق چیت ساز یکی از فعالان صنعتی در بازار آهن و فولاد اظهار داشت: در شرایط فعلی، بازار آهن در داخل کشور تحت تاثیر کاهش ساخت و سازهاست چرا که در شرایط فعلی غالب فعالیت های عمرانی متوقف شده اند و از سوی دیگر بازار جهانی نیز در رکود به سر می برد و نرخ آهن آلات در بازار جهانی نیز غالبا ثابت و کاهشی است که بازار داخل نیز تحت تاثیر این شرایط نیز خواهد بود.

شایان ذکر است محدودیت های انرژی گاز در زمستان نیز رفع شده است و در همین زمان صادرات انواع محصولات فولادی بر اساس مصوبه وزارت صمت نیز آزاد شده است که این مهم به عنوان نقطه عطفی در حوزه تولید می تواند باشد.


مدیریت گاز صنایع


رئیس سازمان سازمان بورس در مورد شرایط فعلی بازار بورس اظهار داشت: در شرایط فعلی بازار بورس روزهای سختی را پشت سر می گذارد و این مساله یکی از عوامل اثرگذار بر روند بازار و همچنین رفتار سرمایه گذاران در بازار بورس خواهد بود و ممکن است منجر به خروج پول از بازار سرمایه شود.

در حال حاضر وزارت نفت در جهت مدیریت قطعی گاز صنایع، برنامه ریزی کرده است تا بدینوسیله حتی الامکان میزان تولیدات کاهش نیابد.

بازار

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman