تعمیرات جزئی ساختمان های مسکونی نیاز به کسب مجوز ندارد

تعمیرات جزئی ساختمان های مسکونی نیاز به کسب مجوز ندارد
Facebook Twitter LinkedIn

۱۱:۵۲ | ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

شهرداری تهران اعلام کرد: شهروندان تهرانی برای انجام تعمیرات جزئی و غیراساسی ساختمان های مسکونی، نیاز به کسب مجوز از شهرداری های مناطق و نواحی ندارند.

به گزارش اخبار ساختمان به نقل از معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، بر اساس بخشنامه های سال های ۷۰ و ۸۳ درخصوص عملیات ساختمانی، شهرداری تهران به منظور کاهش سفرهای درون شهری، تسریع و تسهیل امور شهروندان، امکان انجام برخی از تعمیرات جزئی ساختمان های مسکونی، بدون کسب مجوز از شهرداری های مناطق و نواحی را فراهم کرده است.

در این گزارش آمده است: این عملیات شامل مواردی همچون، مرمت بام از جمله تعویض قیرگونی و آسفالت، نصب موزائیک، تعویض و مرمت شیروانی، تعمیر و تعویض کفسازی زیرزمین و طبقات، نماسازی دیوارها و حیاط، محوطه سازی منازل و مجتمع های مسکونی اعم از احداث حوض یا استخر، حفر چاه فاضلاب و تخلیه آن، کفسازی و باغچه بندی مشروط به عدم حذف پارکینگ، نصب و تعمیر یا تعویض سرویس های بهداشتی و رفع نواقص بهداشتی ساختمان، تعویض درب یا پنجره مشروط به عدم تغییر نظام فنی، معماری و کاربری ساختمان، سفیدکاری، نصب کاشی، لوله کشی آب، فاضلاب، گاز و نصب شوفاژ مشروط به اینکه محل موتورخانه نیاز به احداث ساختمان جدیدی نداشته باشد، می شود.

این بخشنامه ها از سال های گذشته لازم الاجرا بوده است اما بسیاری از شهروندان، از تداوم اجرای آن بی اطلاع هستند بنابراین ضرورت دارد، جهت تسهیل امور شهروندان بر این موضوع که این بخشنامه ها کماکان در ضوابط و مقررات شهرداری تهران ملاک عمل هستند، تاکید شود.

براین اساس، مالکان بناهای غیرمسکونی برای انجام تعمیرات جزئی با ارائه مدارک معتبر درخصوص حقوق بنای موجود توسط مالک، منوط به عدم بدهی مالی و پرداخت مفاصا حساب و کلیه عوارض متعلقه، پس از تایید اداره شهرسازی ناحیه، می توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنین در مورد تعمیرات اساسی در ساختمان نیز مطابق ضوابط و مقررات جاری باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهر نسبت به ثبت درخواست پروانه تعمیرات در سامانه شهرسازی اقدام شود.

دنیای اقتصاد

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman