تحویل زمین به هفت شرکت صنعتی برای تولید مسکن

تحویل زمین به هفت شرکت صنعتی برای تولید مسکن
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۳۵ | ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن از تصویب هفت شرکت صنعتی در دولت خبر داد که با دریافت زمین از سازمان ملی زمین و مسکن و بدون دریافت تسهیلات بانکی برای کارکنان خود به احداث مسکن اقدام خواهند کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، محمد مهدی بلوردی عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن در نشست تخصصی مدیران اجرایی طرح نهضت مای مسکن که صبح امروز به میزبانی سازمان ملی زمین و مسکن برگزار شد، ضمن تبریک حلول ماه رجب و گرامیداشت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به انجام بیش از ۴۰ سفر مدیران سازمان ملی زمین و مسکن به استان ها اشاره کرد و گفت: برخی تغییرات و تصمیمات بر سرعت پیشروی طرح نهضت ملی مسکن اضافه کرد.

وی در سخنان خود با موضوع سرمایه گذاری و مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن یکی از موضوعات مهم را تامین مالی پروژه ها دانست و افزود: روش ‌هایی از جمله اعطای وام و تسهیلات، مشارکت، تامین مالی پروژه ها از طریق بازار سرمایه (اوراق سلف موازی استاندارد) و تاسیس صندوق های زمین و مسکن در طرح نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: روش عرضه اوراق سلف موازی استاندارد در بازار سرمایه یا فروش متری زمین نیز در فرایند تصویب قرار دارد و به زودی اجرایی می شود.

بلوردی توضیح داد: در روش مشارکت، حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از واحدها سهم دولت می شود و در روش عرضه اوراق سلف حدود ۴۰ درصد از واحدها سهم دولت می شود و باقیمانده واحدها نیز عرضه عمومی خواهد شد و مردم به خرید آنها می پردازند.

وی در ادامه به برخی اقدامات مهم رخ داده در سازمان ملی زمین و مسکن اشاره کرد که بسیار کارگشا و مهم بود و گفت: از جمله آنها تدوین و ابلاغ شرح خدمات پیشنهادی و مطالعه پهنه بندی حرایم شهرها به ادارات کل استانی، ابلاغ شناسایی اراضی مستعد شهرک سازی است.

وی به موضوع تامین مسکن کارکنان شرکت های پیشران توسط خود شرکت ها اشاره کرد و توضیح داد: پیش نویس تفاهم نامه برای این روش آماده شده و اراضی در بسیاری از استان ها شناسایی شده تا با تحویل زمین به این شرکت ها و بدون وام و تسهیلات بانکی، به ساخت مسکن برای کارکنان خود بپردازند.

عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن افزود: در این روش حدود هفت شرکت صنعتی توسط دولت تصویب شده که از این روش استفاده کنند.

بلوردی در ادامه به عملکرد مسکن در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر پرداخت و گفت: بیش از ۲۰۹ هزار تفاهمنامه سه جانبه در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار شهر با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر منعقد شده که از این تعداد، ساخت حدود ۱۸۷ هزار واحد به اتمام رسیده است.

وی افزود: همچنین بیش از ۳۸۳ هزار واحد نیز با تعاونی ها قرارداد منعقد شده که حدود ۳۶۱ هزار واحد آنها در حال اتمام است.

همچنین بیش از ۵۹۰ هزار واحد به صورت خود مالکی منعقد شده که ساخت حدود ۵۷۰ هزار واحد آن در حال اتمام است.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman