اراک، رکورددار افزایش قیمت مسکن در کشور شد

اراک، رکورددار افزایش قیمت مسکن در کشور شد
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۴۰ | ۱۴۰۱/۱۲/۰۱

افزایش قیمت مسکن در اراک این مرکز صنعتی را به هفتمین شهر گران کشور تبدیل کرده و با ادامه این وضعیت خانه دار شدن برای جوانان آرزوی دست نیافتنی شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، چند سالی است قیمت مسکن که یکی از نیازهای اساسی خانوار است سیر صعودی شتابنده و توقف ناپذیری را در پیش گرفته و حالا دیگر با شنیدن نام خانه، آه از نهاد بعضی از مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه و جوانان بلند می شود.

طی سال های اخیر اما انتظارات تورمی شامل سیاست های اقتصادی محرک رشد نقدینگی، ریسک پایین هزینه ملاکی و سفته بازی، رشد شدید قیمت زمین و افزایش محسوس هزینه ساخت از ناحیه تورم مصالح، منجر به شکل گیری جهش و تسریع رشد شدید قیمت ها در بازار ملک شد.

از طرفی نتیجه هجمه سیاسی دولت قبل به طرح مسکن مهر، عقب ماندگی عجیب کشور از لحاظ تولید مسکن بود، اتفاقی که روند عرضه و تقاضای مسکن را به هم زد و در نتیجه در دولت گذشته قیمت مسکن ۷۲۲ درصد افزایش یافت و به عبارتی بیش از هشت برابر شد تا بالاترین فشار تاریخی به اقشار مستأجر و کم درآمد جامعه وارد آید.

اگرچه قیمت مسکن در شهرهای مختلف کشور طی سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است اما در این میان برخی شهرهای کشور، رقم های عجیب و غریبی را در قیمت مسکن ثبت کرده اند و داده های رسمی نشان می دهد که در شدیدترین دوره تورمی مسکن در چند دهه گذشته قرار داریم.

گرانی مسکن در اراک اما این مرکز صنعتی را به هفتمین شهر گران کشور تبدیل کرده و حالا دیگر گرانی مسکن در این شهر حباب نیست بلکه غده بدخیمی است که هر روز متورم تر می شود.

آخرین داده های مرکز آمار نشان می دهد، میانگین قیمت مسکن در شهر اراک از سال ٨۴ تا بهار ١۴٠٠ افزایش ٣٩ برابری داشته و این شهر پس تهران و قم در رتبه سوم افزایش قیمت مسکن قرار دارد.

در کنار عوامل متعدد اقتصادی ولی کارشناسان یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در اراک را کمبود عرضه می دانند، چرا که میزان تولید مسکن در این شهر متناسب با میزان نیاز در بازار نیست و همین امر به افزایش قیمت های بازار دامن می زند، ریشه این معضل را اما باید در محصور شدن شهر اراک در حلقه ای که طرح جامع برای آن ترسیم کرده است دانست.


محدودیت زمین از عوامل مهم گرانی مسکن در اراک است


علیرضا کریمی شهردار اراک در خصوص علل گرانی مسکن در شهر اراک می گوید: به نظر می رسد یکی از علت های اصلی نبود زمین است، الان در شهر اراک به علت مشکلات طرح جامع آن زمین محدود است که این مسئله هم تابع شرایط جغرافیایی شهر و محصور بودن اراک در کوه است و هم در بخش هایی که محصور در کوه نیستیم طرح جامع اجازه پیشروی نمی دهد.

کریمی ادامه داد: گرانی مسکن در بخش دیگر تابع قیمت مصالح ساختمانی است چرا که در سال های اخیر به شدت شاهد افزایش قیمت مصالح هستیم.

وی اظهار داشت: مهم تر از همه بحث نقدینگی در جامعه است که منجر به ایجاد تورم شده، کسانی که قصد خرید مسکن دارند همیشه از تورم عقب هستند با این حال تنها راه جلوگیری از افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن افزایش ساخت است که صرفاً با حمایت دولت و در اختیار قرار دادن زمین به انبوه سازان اتفاق خواهد افتاد.


اراک شرایط توسعه افقی ندارد


حمید انعامی مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز می گوید: از ۱۰ سال پیش شهر اراک به لحاظ آمایش سرزمینی و مطالعات انجام شده شرایط توسعه افقی را ندارد برای همین شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر از سنوات قبل توسط صاحبنظران مباحث جغرافیایی دیده شد اما متأسفانه به هر دلیلی از جمله فاصله زیاد، عدم وجود زیرساخت های کافی حمل و نقل عمومی و شاید نداشتن سرانه های رفاهی و تفریحی مورد نیاز شهر جدید امیرکبیر تا این لحظه موفق به تأمین جذابیت لازم نشده است تا بتوانیم سرریز جمعیت اراک را در آن ساماندهی کنیم.


حلقه ای به دور شهر اراک زده شده که اجازه تولید مسکن نمی دهد


بهروز عسگری رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک نیز با تشریح آخرین وضعیت بازار مسکن می افزاید: خیلی از سازندگان ما در حال خروج از اراک و فعالیت در شهرهای همجوار مثل قم و همدان هستند چون در این شهرها شرایط مهیاتر است و متأسفانه شاهد خروج سرمایه گذاران از بخش ساخت و ساز مسکن در شهر اراک هستیم.

عسگری افزود: ما در اراک زمین داریم اما تصمیمی برای آن گرفته نمی شود در حالی که می توانیم با یک برنامه ریزی هدفمند سرمایه گذاری در بخش مسکن را افزایش دهیم اما متأسفانه حلقه ای به دور شهر اراک زده شده که اجازه تولید مسکن را نمی دهد.

وی با تأکید بر لزوم افزایش مشارکت های مردمی در حوزه مسکن گفت: راه اندازی تعاونی های مسکن و اولویت دادن به افراد فاقد مسکن خیلی از مشکلات را نه تنها در بخش مسکن حل کنیم بلکه بخشی از مسائل اقتصادی و بحث اشتغال را نیز مرتفع کنیم.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک خاطرنشان کرد: از زمانی که نقش تعاونی ها در بخش مسکن کم رنگ شد خیلی از مشکلات در این بخش بروز پیدا کرد و توجه به این مقوله می تواند کمک کننده باشد.

وی افزود: افزایش قیمت مصالح تأثیر خود را بر روی قیمت مسکن نشان داده چون وقتی هزینه تمام شده ساخت افزایش می یابد این افزایش بر روی متراژ بنا و قیمت مصرف کننده نیز اعمال می شود.


با چالش کمبود مسکن و افزایش اجاره بها مواجه خواهیم شد


عسگری ادامه داد: در ۶ ماهه نخست امسال نیز شاهد افزایش قیمت مسکن بودیم که این افزایش در سه ماهه اول سال با شیب تندتر و در سه ماهه دوم و سوم با شیب ملایم‌تری همراه بود اما در سه ماهه چهارم باز هم شاهد افزایش قیمت هستیم.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اظهار داشت: دستگاه های نظارتی در حوزه مسکن به ویژه کنترل نرخ مصالح بسیار ضعیف عمل می کنند و این در حالی است که قیمت مصالح بر مبنای افزایش نرخ دلار افزایش پیدا می کند اما زمانی که قیمت دلار روند نزولی به خود می گیرد قیمت مصالح با کاهش همراه نیست فلذا شاهد رشد پلکانی قیمت مصالح و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده مسکن هستیم.

وی مسکن را یکی از دغدغه های اصلی خانوارها عنوان کرد و افزود: ساخت و ساز مسکن و مجوزهای صادر شده در شهر اراک امسال بسیار کم بوده و به نظر می رسد در اردیبهشت ماه سال آینده چالش هایی را هم در بحث کمبود مسکن به ویژه برای افرادی که نیازمند واحدهای زیر ۱۰۰ متر هستند و هم افزایش اجاره بها داشته باشیم.


خرید مسکن در اراک، معضلی برای جوانان


با این حال در شرایطی که در بین آگهی های فروش ملک در اراک آپارتمان هایی با قیمت های نجومی به چشم می خورد می توان گفت که خرید مسکن در این شهر امروز به یک معضل به ویژه برای جوانان تبدیل شده و تاکنون نیز اقدام مؤثری در راستای جلوگیری از افزایش سرسام آور قیمت ها که حتی به مناطق حاشیه ای شهر هم کشیده شده صورت نگرفته است.

در این بین به نظر می رسید که اجرای طرح های مسکن ملی در اراک بتواند تا حدودی گره کور خانه دار شدن اراکی ها را باز کند کمااینکه نگاهی به آمار متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در اراک نشان می دهد خانواده های بسیاری برای اینکه سقفی بالای سرشان باشد به این طرح دل بسته اند هرچند در یک سال گذشته پروژه ۸۱۰۰ واحدی مسکن ملی اراک پیشرفتی مطلوبی نداشته که در گزارش های آتی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

خبرجو24


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman