فروش مسکن در انگلیس به پایین ترین سطح رسید

فروش مسکن در انگلیس به پایین ترین سطح رسید
Facebook Twitter LinkedIn

۱۱:۲۴ | ۱۴۰۲/۰۶/۱۳

شرکت املاک و مستغلات زوپلا Zoopla در گزارش اخیر خود اعلام کرد که فروش مسکن در بریتانیا به دلیل افزایش هزینه های وام مسکن به پایین ترین سطح در بیش از یک دهه اخیر رسیده است.

به گزارش اخبار ساختمان، شرکت املاک و مستغلات زوپلا Zoopla در گزارش شاخص قیمت مسکن خود که این هفته منتشر شد، اعلام کرد که فروش مسکن در بریتانیا به دلیل افزایش هزینه های وام مسکن به پایین ترین سطح در بیش از یک دهه اخیر رسیده است.

پیش بینی می شود تعداد خرید خانه در بریتانیا با 21 درصد کاهش سالانه به حدود یک میلیون مورد در سال جاری میلادی برسد. این رقم نسبت به 1.26 میلیون مورد خرید در سال گذشته و بالاترین رقم در 14 سال گذشته یعنی 1.48 میلیون مورد که در سال 2021 ثبت شده بود، کاهش نشان می دهد.

در سال 2021 معافیت های مالیاتی که برای خرید مسکن در دوران همه گیری کرونا اجرا شد، باعث افزایش خرید شد.

بر اساس این گزارش، تقاضا برای املاک مسکونی طی چهار هفته گذشته در مقایسه با میانگین پنج سال گذشته 34 درصد کاهش یافته است، زیرا افزایش نرخ وام مسکن و فشارهای هزینه زندگی بر بازار فشار وارد می کند.

ریچارد دانل، مدیر اجرایی شرکت زوپلا در این باره می گوید: این تعداد فروش است که از افزایش هزینه های استقراض، بیشترین آسیب را دیده است. این امر به ویژه در میان خریداران متکی به وام مسکن دیده می شود.

وی افزود: خریداران نقدی مصونیت بیشتری دارند و در تعداد آنها در مسیری است که از هر سه فروش بیش از یک نفر در سال 2023 خریدار نقدی هستند.

طبق گفته شرکت مانیفکتس Moneyfacts، نرخ سود بانکی یک وام مسکن ثابت دو ساله معمولی در روز سه شنبه 6.73 درصد است در حالی که نرخ سود میانگین برای قراردادهای ثابت پنج ساله 6.21 درصد است.

بر اساس گزارش زوپلا، پیش بینی می شود که تعداد فروش خانه هایی که از طریق وام مسکن تامین می شود در سال جاری 28 درصد کاهش یابد، در حالی که فروش نقدی نسبتا انعطاف پذیر باقی خواهد ماند و تنها یک درصد در سال 2023 کاهش خواهد یافت.

تسنیم


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman