بازار مسکن برنامه های اورژانسی می خواهد

بازار مسکن برنامه های اورژانسی می خواهد
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۱۰ | ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه‌ بازار مسکن برنامه های اورژانسی می خواهد گفت:۶۰ درصد درآمد خانوارها صرف هزینه تامین مسکن می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، رحیم زارع یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در بیاناتشان به اهمیت مسئله معیشت مردم اشاره کرده و حتی تاکید کردند اقدامات مثبت دولت تحت‌الشعاع مشکلات معیشتی مثل گرانی مسکن و اجاره بها قرار می گیرد؛ این نکته بسیار مهم و درستی است و تا زمانی که مشکلات معیشت مردم حل نشود اقدامات دولت در حوزه دیپلماسی بین المللی و اقدامات داخل کشور دیده نمی شود.

وی با اشاره به افزایش سرسام آور هزینه های مرتبط با تامین مسکن افزود: بیش از 60 درصد سبد درآمدی خانواده ها صرف هزینه های مرتبط با مسکن اعم از اجاره بها و یا اقساط تسهیلات خرید مسکن می شود.

وی با اشاره به تلاش ها دولت برای جبران کمبودها در حوزه مسکن تصریح کرد: در سال های اخیر دولت تلاش های بسیار خوبی برای تامین زمین مورد نیاز جهت ساخت مسکن و اجرای برنامه های ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی داشته است اما حل ریشه ای مشکلات مسکن، در گروی بهبود شاخص های اقتصاد کلان و افزایش ساخت مسکن و برقراری تعادل در عرضه و تقاضا بوده که البته امری زمان بر است.

زارع با بیان اینکه دولت برای حل مشکلات مسکن و جلوگیری از گرانی های سرسام آور در حوزه اجاره مسکن باید برنامه های اورژانسی و زود بازده ای هم را تدوین و اجرایی کند، اضافه کرد: بسیاری از مردم با مراجعه به نمایندگان از افزایش اجاره بهای بیش از 60 درصدی در سال جاری گلایه مند بوده و معتقدند، تعیین سقف افزایش اجاره بها توسط دولت در بنگاه ها رعایت نمی شود.

وی اقدام دولت برای نظارت بر دفاتر مشاور املاک و برخورد با متخلفان این حوزه را گامی مثبت و ارزشمند در جهت ساماندهی صنف مشاره املاک ارزیابی کرد و گفت: در کنار برخورد با متخلفان، باید ساز و کاری جهت رصد تمامی قراردادها داشته باشیم، تا با نظارت دقیق و استفاده از ابزارهای تشویقی و تنبیهی مانع عقد قراردهای اجاره، خارج از عرف شویم. البته که در طرح ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی مجلس به این مهم اشاره شده است و امیدواریم با اجرایی شدن آن تا حد زیادی اجاره بها مسکن قابل کنترل و مدیریت شود.

ایسکانیوز


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman