ساخت 50 هزار مسکن ارزان قیمت برای فرهنگیان

ساخت 50 هزار مسکن ارزان قیمت برای فرهنگیان
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۰۲ | ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

رئیس صندوق ذخیره فرهنگیان از تشکیل قرارگاه ویژه تامین مسکن در صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، محسن احمدی طی سخنانی در جمع مدیران هلدینگ ساختمانی معلم، با اشاره به ماموریت های محوله به "قرارگاه ویژه تامین مسکن معلم" عنوان کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده در مرحله نخست، طرح احداث 50 هزار واحد مسکونی ارزان قیمت برای فرهنگیان هدف گذاری شده است.

وی یکی از اهداف تشکیل قرارگاه نهضت ملی مسکن را ایجاد چالاکی و سرعت عمل عنوان کرد و گفت: حفظ کرامت و منزلت این قشر فرهیخته از مهمترین رسالت ها و دغدغه های صندوق ذخیره فرهنگیان است.


28 هزار نفر از فرهنگیان واجد شرایط دریافت مسکن


احمدی با اعلام اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان با همکاری دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، آمار فرهنگیان متقاضی مسکن را استخراج کرده است، اظهار داشت: بر اساس آمارها حدود 189 هزار فرهنگی در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن ثبت نام کرده اند که 28 هزار و 833 نفر، واجد شرایط تشخیص داده شده و ثبت نام آنان قطعی شده است.

وی در همین زمینه افزود: مطابق قانون و آئین‌نامه، واجدان شرایط باید چهار شرط «تأهل و سرپرست خانوار بودن»، «حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا»، «فاقد مالکیت خصوصی» و در نهایت «عدم استفاده از امکانات دولتی» از اول انقلاب را در حوزه مسکن، داشته باشند. همچنین بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، تاکنون به 18 هزار و 148 نفر از 28 هزار و 833 فرهنگی متقاضی مسکن، پروژه ای تخصیص داده نشده است.


ساخت 15 هزار مسکن توسط هلدینگ ساختمانی معلم


مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: «هلدینگ ساختمانی معلّم» با تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی، برنامه ریزی برای ساخت 15 هزار و 539 واحد مسکونی برای فرهنگیان را آغاز خواهند کرد که این تعداد واحد مسکونی باتوجه به پراکندگی متقاضیان در 21 استان هدفگذاری شده است.

وی ادامه داد: منابع مالی مورد نیاز برای ساخت مسکن فرهنگیان از محل سرمایه گذاری تسهیلات «طرح نهضت ملی مسکن» و «آورده متقاضیان» و «تامین مالی های رایج و مشارکت با سازندگان مسکن» تأمین می شود.

احمدی گفت: هلدینگ ساختمانی معلم به‌عنوان هلدینگ تخصصی مسکن و ساختمان صندوق ذخیره فرهنگیان باتوجه ‌به سطح درآمد معلمان و قیمت های فعلی بازار مسکن به ویژه در شهرهای بزرگ، با طراحی مدل اقتصادی مناسب در تلاش است تا با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، نسبت به تعریف، ساخت و تحویل پروژه های مسکونی فرهنگیان در زمان مناسب اقدام کند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، سهم زمین در هزینه ساخت در کلانشهرها را بیش از 50 درصد و در سایر شهرها را بیش از 30 درصد کل بهای مسکن عنوان کرد و افزود: تأمین زمین با استفاده از ظرفیت های قانون جهش تولید مسکن و مصوبه مولدسازی دارایی های دولت، اهمیت زیادی در کاهش بهای تمام شده واحدهای مسکونی مورد نیاز فرهنگیان دارد.

وی یکی از چالش های نهضت ملی مسکن را تامین زمین مناسب ذکر و ابراز امیدواری کرد با توجه به امکانات موجود در حوزه زمین و ابنیه در آموزش و پرورش، این مسئله در اجرای برنامه تامین مسکن معلمان ایجاد مانع نخواهد کرد.

احمدی ادامه داد: انتظار می رود ادارات کل آموزش و پرورش استان ها همکاری لازم را در زمینه معرفی املاک و اراضی در اختیار خود داشته باشند تا بتوانیم هر چه زودتر شاهد تعریف پروژه های جدید در استان ها و آغاز عملیات اجرایی ساخت مسکن فرهنگیان در استان های هدف باشیم.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تاکید بر اینکه در دنیای جدید ساخت مسکن انبوه سازی با تحولات جدید در حال پیشرفت است، افزود اگر با این تغییرات شگرفت همراه نشویم متضرر خواهیم شد، ضمن اینکه باید با بهره گیری از ظرفیت های دانش بنیان همراه این تغییرات باشیم.

وی در همین زمینه افزود: در مسیر ارزان سازی و نهضت مسکن که باید اولویت هلدینگ معلم باشد می توان از ظرفیت آموزش و پرورش استفاده کرد. از طرفی دیگر با توجه به اعتماد بالایی که به جامعه فرهنگیان وجود دارد ظرفیت های سیستم بانکی و سایر ابزارهای تامین مالی دور از دسترس نخواهد بود.

تسنیم


نظرات کاربران
security code
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman