چرا بام سبز برای همه خانه‌ها ضروری است؟

چرا بام سبز برای همه خانه‌ها ضروری است؟
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۰۸ | ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

یکی از مزایای اصلی بام سبز یا روف گاردن، فراهم کردن ارتباط با طبیعت است. طبق تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه اگزتر، ارتباط با طبیعت و محیط سبز به حفظ سلامت روان کمک می‌کند و باعث افزایش شادی در افراد می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین اهداف طراحی بام سبز و دیوار سبز، برطرف کردن استرس انسان امروزی و ایجاد شادی بیشتر است.

به گزارش اخبار ساختمان، استفاده از بام سبز و دیوار سبز معماری نوین، یکی از بهترین هدایایی است که می‌توان به کره زمین در حال گرم شدن و شهرهای رو به زوال داد. شهرهای بزرگ امروزه بیش از هر زمان دیگری به طراوت و سرسبزی نیاز دارند تا حال ساکنان خسته و عصبی را بهتر کنند. اما فواید روف گاردن به این موارد محدود نمی‌شود و باید گفت که مزایای آن به مراتب بیشتر از معایب آن است. در این مقاله با ویژگی‌های عالی این پدیده نسبتاً جدید آشنا می‌شوید.


طبیعت در خانه شما


فرض کنید سر کار هستید و موقع ناهار تصمیم می‌گیرید به جای نشستن پشت میز یا رفتن به رستوران شلوغ، از اداره بیرون بزنید. اما به جای اینکه از در خارج شوید، سوار آسانسور می‌شوید و خودتان را به بالاترین طبقه می‌رسانید. در پشت بام را باز می‌کنید و به جای رو به رو شدن با سیمان‌های کسل‌کننده، چشمتان به منظره‌ای سرسبز و دلباز می‌افتد. این منظره همان چیزی است که وقتی کسی می‌پرسد روف گاردن چیست، باید در جوابش توصیف کرد.


ارتباط با طبیعت و فواید بی‌نظیر آن


یکی از مزایای اصلی بام سبز یا روف گاردن، فراهم کردن ارتباط با طبیعت است. طبق تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه اگزتر، ارتباط با طبیعت و محیط سبز به حفظ سلامت روان کمک می‌کند و باعث افزایش شادی در افراد می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین اهداف طراحی بام سبز و دیوار سبز، برطرف کردن استرس انسان امروزی و ایجاد شادی بیشتر است. اگر فکر می‌کنید اجرایی کردن بام سبز در محل کار به معنای پایین آمدن راندمان کاری است و برای شما نوعی عیب محسوب می‌شود، باید بدانید که این تصور اشتباه است. چرا که کاهش استرس و شادی بیشتر، بازدهی فعالیت‌های کارکنان را افزایش می‌دهد و به نفع راندمان کاری تمام خواهد شد. در عین حال اگر محیط کار پر تنشی دارید و معمولاً به کارمندانتان مرخصی بدهکار هستید، احتمالاً یک فضای سبز روف گاردنی هم به آن‌ها بدهکارید.


ریه‌های سالم‌تر، هوای پاک‌تر


بام سبز یا روف گاردن، علاوه بر اینکه می‌تواند روحیه افراد را بهبود بخشد، باعث بهبود کیفیت هوا هم می‌شود. آن هم در شرایطی که شهرهای بزرگ پر از روزهای هشدار برای آلودگی هوا هستند؛ چه بر اثر سوزاندن زباله‌ها، چه به دلیل حضور کارخانه‌ها یا اتومبیل‌های غیر استاندارد و آلاینده. در این شرایط بام سبز دست به کار می‌شود و با داشتن انواع و اقسام گیاهان و گل‌ها سعی در تصفیه هوای آلوده می‌کند. بنابراین می‌توان به نوعی انواع روف گاردن را روشی برای مقابله با آلودگی هوا و تاثیرات وحشتناک گازهای گلخانه‌ای دانست که کره زمین و ریه‌های ساکنانش را نشانه گرفته‌اند.


کاهش زباله، هدیه‌ای دیگر به زمین


سومین مزیت بام سبز، کاهش میزان زباله‌های تولیدی است. بام سبز در ایران و سایر کشورهای جهان طوری ساخته می‌شود که دوامی بسیار بالا داشته باشد. به همین دلیل هم مدت زمانی که روف گاردن شما به تعویض قطعات نیاز پیدا کند، بسیار طولانی است. این نکته به این معنی است که طبیعت برای مدتی بسیار طولانی از میزبانی بسیاری از پسماندهای شیمیایی و مصنوعی معاف می‌شود و وقت بیشتری برای بازسازی خود خواهد داشت.

 

چرا بام سبز برای همه خانه‌ها ضروری است؟

 

باران، دیگر هدر نمی‌رود


مجانی‌ترین آب دنیا، باران است، اما متاسفانه در اغلب مواقع به راحتی از دست می‌رود. اگر همیشه از هدر رفت آب باران ناراحت بوده‌اید و دنبال راهی برای بهبود وضعیت استفاده از باران می‌گشتید، خوب است بدانید بام سبز اقدامی مناسب برای جلوگیری از هدر رفتن آب باران است. گیاهانی که روی روف گاردن قرار دارند به سرعت آب باران را جذب می‌کنند و حتی می‌توانند مقداری از آن را ذخیره کنند تا بعداً مورد استفاده قرار دهند. در تابستان، انواع روف گاردن می‌تواند بیش از 80 درصد آب بارش‌ها را حفظ کند و در زمستان این میزان به 40 درصد می‌رسد.


بنابراین برای اجرای بام سبز می‌توانید با شرکت‌های مجربی که در این زمینه فعالیت دارند مشورت نمایید تا نه تنها در هزینه اجرای بام سبز صرفه‌جویی شود که به نسبت بودجه مورد نظر که برای اجرای روف گاردن در نظر گرفته‌اید آن را برای شما طراحی نمایند.


عایق صوتی ایده‌آل برای آرامش بیشتر


عایق بودن یکی از بارزترین خصایص بام سبز است. بام سبز علاوه بر اینکه نسبت به گرما و سرما مثل یک عایق عمل می‌کند، یک عایق صوتی مناسب نیز هست. اگر جزئیات اجرایی روف گاردن را مطالعه کرده باشید، احتمالا می‌دانید که علاوه بر گیاهان از خاک هم در این ترکیب استفاده می‌شود. ترکیب خاک و گیاهان باعث جذب امواج صدا می‌شود. به همین دلیل اگر از شلوغی ساختمان خسته شده‌اید یا دلتان نمی‌خواهد صدای بوق ماشین‌ها به گوشتان برسد، خوب است با یک متخصص طراحی بام سبز مشورت کنید و دست به کار شوید.


چوپکس، همراه شما در ساختن دنیایی سبزتر


شرکت چوپکس با سال‌ها تجربه در زمینه طراحی و اجرای بام سبز، آماده ارائه مشاوره و خدمات به شما عزیزان است. ما با استفاده از بهترین متریال و مجرب‌ترین متخصصان، روف گاردنی را برای شما طراحی و اجرا می‌کنیم که نه تنها زیبایی خانه شما را دوچندان کند، بلکه مزایای بی‌شماری از جمله ارتباط با طبیعت، تصفیه هوا، کاهش مصرف انرژی، عایق صوتی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها را به شما هدیه دهد.


برچسب ها:

بام سبز ،روف گاردن ،چوپکس 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman