بررسی وضعیت رهن مسکن در جنوب تهران

بررسی وضعیت رهن مسکن در جنوب تهران
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۱۰ | ۱۴۰۰/۰۸/۳۰

فایل رهن کامل آپارتمان در حالی در برخی از محلات جنوبی تهران بسیار کمیاب شده است که واحدهایی که در مناطق جنوبی با شرایط رهن کامل به بازار اجاره عرضه شده‌اند نیز عمدتا از استطاعت مستاجران برای تامین رهن پیشنهاد شده از سوی موجران خارج هستند.
به گزارش اخبار ساختمان، بررسی‌ها و تحقیقات میدانی درباره شرایط بازار اجاره مسکن در مناطق جنوبی پایتخت نشان می‌دهد در مناطق ۹ تا ۲۰ تعداد فایل‌های رهن کامل نسبت به ماه‌های قبل کمتر شده است. یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع کاهش معاملات خرید و فروش مسکن در این محلات است.

در سال‌های گذشته و در شرایط رونق بازار معاملات مسکن، مناطق جنوبی علاوه بر اینکه یکی از مقاصد خریدهای مصرفی برای خانه‌اولی‌ها و همچنین سایر ساکنان این مناطق بود، یک مقصد عمده برای خریدهای سرمایه‌ای از سوی برخی از افرادی که برای اولین بار قصد خرید مسکن داشتند نیز محسوب می‌شد.

در سال‌های رونق تعداد زیادی از خانه‌اولی‌ها که قادر به خرید مسکن در مناطق مصرفی نیمه شمالی شهر تهران نبودند به مناطق جنوبی آمده، اقدام به خرید آپارتمان کردند و این واحدها را به بازار اجاره عرضه کردند تا در فرصت مناسب بتوانند واحدها را فروخته و آن را تبدیل به احسن کنند. اما به دلیل استمرار جهش قیمت مسکن بسیاری از این افراد عملا تاکنون موفق به چنین اقدامی نشده‌اند.

از سوی دیگر افزایش شدید قیمت مسکن در این مناطق در سه سال اخیر هم خریدهای مصرفی و هم خریدهای سرمایه‌ای را کاهش داد که به ویژه کاهش خریدهای سرمایه‌ای منجر به کاهش عرضه فایل به بازار اجاره این مناطق به ویژه با شرایط رهن کامل شد. همین کاهش عرضه یکی از دلایل مهم افزایش شدید اجاره‌بها در این مناطق نسبت به سال‌های قبل محسوب می‌شود. از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش تعداد فایل رهن کامل در این مناطق نیز کاهش شدید خریدهای سرمایه‌ای است.

دنیای اقتصاد
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman