آشنایی با اصول شاسی‌کشی نما در ساختمان

آشنایی با اصول شاسی‌کشی نما در ساختمان
Facebook Twitter LinkedIn

۱۸:۴۶ | ۱۳۹۸/۱۰/۰۸

نمای ساختمان مهم‌ترین قسمت یک ساختمان است. علاوه بر اینکه یک نمای بی‌کیفیت می‌تواند به ظاهر آن خدشه وارد کند یا حتی با کوچک‌ترین لرزه، فشار و یا بارندگی تخریب شده و یا ریزش کند؛ می‌تواند رطوبت را به داخل ساختمان راه دهد و از این طریق نیز به آن صدمه وارد آورد.
به گزارش اخبار ساختمان، نمای ساختمان مهم‌ترین قسمت یک ساختمان است. علاوه بر اینکه یک نمای بی‌کیفیت می‌تواند به ظاهر آن خدشه وارد کند یا حتی با کوچک‌ترین لرزه، فشار و یا بارندگی تخریب شده و یا ریزش کند؛ می‌تواند رطوبت را به داخل ساختمان راه دهد و از این طریق نیز به آن صدمه وارد آورد. در واقع یک ساختمان بدون زیرسازی و شاسی کشی نما نه تنها می‌تواند جان عابران پیاده را به خطر بیندازد، بلکه حتی هزینه و سرمایه مالکان ساختمان را نیز تلف خواهد کرد.

امروزه معماران حتی پا را از کیفیت فراتر نهاده و به زیبایی بصری نماها نیز توجه ویژه‌ای دارند. به طوری که طراحی ساختمان‌هایی با نماهای منحنی، ترکیبی از جنس‌های مختلف، سبک‌های متنوع و با برجستگی‌های خاص باعث تنوع گسترده‌ای در صنعت معماری شده و نمای ساختمان را به یکی از معیارهای مهم برای قیمت‌گذاری و حتی انتخاب خریداران تبدیل کرده است. ازاین‌رو، سازندگان ساختمان‌ها باید تمرکز ویژه‌ای بر این بخش از کارشان و شاسی کشی نمای ساختمان داشته باشند تا با ارائه یک ساختمان زیبا و در عین حال باکیفیت، نظر مشتریان را جلب نموده و ارزش واقعی کارشان را به رخ خریداران بکشند.

در این مطلب در مورد اصول، مراحل و در نهایت شاسی‌کشی یا نبشی‌کشی نمای ساختمان توضیحاتی را ارائه داده‌ایم. با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم چطور در این راه موفق باشید.

اصول شاسی‌کشی نما در ساختمان

برای اجرای یک شاسی‌کشی (نبشی کشی) اصولی باید مراحل زیر را انجام داد:

1.انتخاب نوع پروفیل

در انتخاب نوع پروفیل باید به نوع نمای ساختمان توجه شود. برای مثال یک ساختمان با نمای سنگ، زیرسازی مخصوص به خود را دارد که متفاوت از ساختمانی با نمای آجر است.

2. تهیه نقشه

مرحله بعدی نبشی‌کشی نما، تهیه نقشه آن است. در این مرحله باید ابعاد پروفیل‌های مورد استفاده با توجه به طرح نمای ساختمان، برجستگی‌های مدنظر، محل جوش‌ها و اتصالات و نیاز به میلگرد مشخص شود.

برای مثال اگر یک نما منحنی خاصی داشت، باید قبل از عملیات، زیر سازی را با دقت بالا به صورت خمیده انجام داد و این خم‌کاری‌ها باید در نقشه لحاظ شوند. در نماهای دارای منحنی معمولاً از پروفیل‌های آهنی استفاده می‌شود. در این زیر سازی‌ها که دارای پیچیدگی‌های خاصی هستند دقت نقشه از اهمیت بالایی برخوردار است.

3. اجرای نبشی‌کشی نمای ساختمان

در این مرحله باید طبق نقشه و به وسیله پروفیل مشخص شده، زیرسازی نما انجام شود.

جنس پروفیلی که در مرحله زیرسازی استفاده می‌شود به جنس نما و نوع طراحی نمای ساختمان بستگی دارد. با این حال مهم‌ترین پروفیلی که برای شاسی‌کشی استفاده می‌شود پروفیل نبشی است و به همین دلیل به این روش، نبشی‌کشی نیز گفته می‌شود.

در زیر سازی نما به وسیله ریسمان‌کشی، نمای ساختمان بر اساس نقشه و طرح مورد نظر تراز می‌شود. پروفیل نبشی به بنا متصل می‌شود و نهایتاً یک بستر صاف برای نازک‌کاری فراهم می‌کند.

4. سایر نکات مهم

آن‌چه تا اینجا گفته شد، تنها اصول مهم این روش کارآمد در ساخت نمای ساختمان بود. البته که خرده‌کاری‌ها و ریزه‌کاری‌های زیادی در نبشی‌کشی نمای ساختمان باید رعایت شود که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از ضدزنگ در پروفیل‌های آهنی، استفاده از آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی، توجه به استحکام اتصالات، تراز زیرسازی نما و... اشاره کرد.

تاثیر قیمت نبشی بر هزینه شاسی کشی

همان‌طور که قبلا هم بیان کردیم، مهم‌ترین پروفیل مورد استفاده در زیرسازی نمای ساختمان، پروفیل نبشی است. بنابراین قیمت این محصول بر هزینه ساختمان تاثیر به سزایی دارد. از نکات مهمی که می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد، کیفیت پروفیل‌ها نسبت به قیمت آن‌هاست. قیمت نبشی با توجه به طول، ضخامت و برند می‌تواند متفاوت باشد. خوشبختانه امروزه امکان خرید آنلاین انواع مصالح ساختمانی فراهم شده و شما می‌توانید به راحتی با مقایسه قیمت‌ها و برندهای مختلف، بهترین گزینه را بر اساس شرایط خود انتخاب نمایید.

مراحل اجرای نمای ساختمان

در ساختمان‌سازی، بعد از اتمام سفت‌زنی، نمای ساختمان می‌تواند اجرا شود. برای اجرای نمای ساختمان، به طور کلی سه مرحله را می‌توان در نظر گرفت که عبارت‌اند از:

* طراحی نمای ساختمان
* زیرسازی یا شاسی‌کشی
* اجرای نمای ساختمان

از بین این مراحل، مهم‌ترین مرحله که باید بیشترین تمرکز و دقت را بر روی آن قرار داد، مرحله زیرسازی یا شاسی‌کشی است؛ چراکه در این مرحله بستر زیرین نما آماده می‌شود و نما بر روی این سازه سوار می‌شود. به عبارت دیگر پیاده سازی اشتباه این روش مساوی است با کج شدن و خراب شدن نمای ساختمان. هم‌چنین یک شاسی‌کشی خوب می‌تواند نمای ساختمان را در زمان زلزله از تخریب حفظ کند.

از طرف دیگر چنانچه قصد داشته باشید بعضی قسمت‌های نما، نسبت به قسمت‌های دیگر، برجسته‌تر باشند، این امر باید در نبشی‌کشی در نظر گرفته شود.

نقش میلگرد در اجرای زیرسازی نما

میلگرد یکی از پرکاربردترین پروفیل‌های مورد استفاده در ساختمان سازی است و در بخش‌های مختلف سازه به کار گرفته می‌شود. ستون‌ها به دلیل پایین بودن مقاومت کششی بتنریا، مهمترین مصرف‌کننده میلگرد هستند که مسلح ساختن آنها با این مقطع فولادی، موجب بالا رفتن مقاومت سازه در برابر زلزله و دیگر حوادث طبیعی می‌شود.

کاربرد دیگر این محصول در شاسی کشی نمای ساختمان است که البته حجم مصرف کمتری نسبت به دیگر بخش‌ها دارد. در نظر داشته باشید این محصول نقش مکمل در این سازه‌ها را دارد با این حال قیمت میلگرد یکی از فاکتورهای مهم در محصول در بین انواع این پروفیل پرکاربرد است.

خوشبختانه در ایران، کارخانه‌های میلگردسازی فعالیت خوبی دارند و ساختمان‌سازان می‌توانند از محصولات وطنی برای سازه‌های خود استفاده نمایند. از جمله کارخانه‌های میلگردسازی مطرح ایران می‌توان به کارخانه‌های میلگردسازی اهواز، میانه، نیشابور، شاهرود، ذوب‌آهن، ابهر، نطنز، کاشان، راد همدان، بافق یزد، نورد گرم سمنان، ظفر بناب و آناهیتا گیلان اشاره کرد که از بین همه آن‌ها میلگرد بناب از کیفیت بهتر و قیمت پائین‌تری برخوردار است.

قیمت میلگرد بناب (کارخانه فولاد بناب) در بین میلگردهای موجود رایج‌ترین و ارزان‌ترین نوع میلگرد و به تبع آن، مرسوم‌ترین میلگرد در بین میلگرد‌های دیگر محسوب می‌شود. این میلگرد دارای مقاومت در برابر خوردگی بوده که نتیجه آن یک سازه بتنی با عمر 15 تا 30 سال است.

به دلایل مختلف و نوسانات موجود در بازار قیمت میلگرد بناب ثابت نبوده و افت و خیر می‌شود؛ اما امروزه با گسترش اینترنت، شرایطی فراهم شده است تا مدیران پروژه‌ها بتوانند به صورت آنلاین در هر زمان قیمت‌ها را جویا شده و در صورت تمایل سفارش دهند.

اجرای نبشی‌کشی نما

بعد از طراحی و زیرسازی نمای ساختمان، نوبت به اجرای آن می‌رسد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های اجرای نمای ساختمان که در کیفیت و ماندگاری آن نیز تأثیر دارد، همین مرحله است. شاید دیده باشید در بسیاری از ساختمان‌های با نمای سنگ، سنگ‌ها ترک خورده و یا سقوط کرده‌اند که درصد زیادی از آن ناشی از نصب ناصحیح و اهمال در نبشی‌کاری و اتصالات سنگ‌ها است و درصد کمتری نیز به کیفیت نامطلوب سنگ‌ها مربوط می‌شود.

اکنون که از اهمیت اجرای صحیح نبشی‌کشی نمای ساختمان مطلع شدید، مراحل زیر را به دقت دنبال کنید:

ریسمان‌کشی

برای اجرای نبشی‌کاری نما، بر اساس نقشه‌ای که تهیه شده، ریسمان‌کشی انجام می‌شود. سپس بر اساس آن، پروفیل‌ها را به صورت افقی نصب و جوشکاری می‌کنند.

2. میلگرد

بعد از این مرحله، همان‌طور که گفته شد، ممکن است نیاز به میلگرد باشد که در این صورت از میلگردها برای اتصال توری‌های رابیتس به شاسی‌کشی‌ها استفاده می‌شود.

3. ملات

در مواقعی که نوع نمای ساختمان سیمان یا برخی مصالح دیگر انتخاب شده باشد، جهت اتصال بهتر نما به نبشی از ملات استفاده می‌شود.

4. استفاده از ضدزنگ، تراز و سایر کنترل‌های مورد نیاز

در نبشی‌های آهنی باید از ضدزنگ استفاده کرد. تراز نبشی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور کلی در پایان عملیات نبشی باید از هر نظر مورد بررسی قرار گیرد تا باعث دوباره‌کاری و تحمیل هزینه‌های اضافی نشود.

افکارنیوز
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman