دیمپل شیت چیست؟

دیمپل شیت چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۳:۳۲ | ۱۴۰۰/۱۱/۰۲

دیمپل شیت علاوه بر جمع آوری آب های مازاد و هدایت آنها به سمت لوله های زهکش به جهت آن که از جنس HDPE ساخته شده است می تواند به نوعی عایق آب و بخار آب نیز باشد.

به گزارش اخبار ساختمان، دیمپل شیت مانند شانه تخم مرغ دارای برآمدگی های منظم است که علاوه بر آنکه مقاومت فشاری بالایی را در برابر انواع بارهای ضربه ای را تحمل می کند همچنین با ایجاد فضای خالی بین لایه ژئوممبران و دیواره فونداسیون شرایط را جهت خروج آب اضافی و زهکشی آب نیز فراهم می کند.

 

همان گونه که در بالا اشاره شد، از دیمپل شیت به منظور زهکشی آب در اطراف فضای سازه استفاده می شود. استفاده از این شیت ها از ایجاد فشار هیدرواستاتیکی در پشت سازه جلوگیری می کند.

 

ویژگی های دیمپل شیت چیست؟

 

از ویژگی های دیمپل شیت ها می توان به عدم نفوذ پذیری، کارایی بالا، عمر طولانی و قیمت مناسب آن ها اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این شیت ها می توان به مقاومت آن ها در برابر ضربه های سنگ در هنگام نصب اشاره کرد. در ساخت دیمپل شیت ها از نوعی پلاستیک با دوام که در ساخت آن HDPE و LLDPE به کار رفته است استفاده می شود.

 

دیمپل شیت هایی که ارتفاع بیش تری دارند از قابلیت بالاتری برای انتقال آب برخوردار هستند. این گونه شیت ها باید به گونه ای باشند که در طول عمر سازه به خوبی عملکرد خود را حفظ کنند. چرا که در غیر این صورت خسارات جبران ناپذیری به بار خواهد آمد. در ارزیابی این گونه شیت ها معیارهای عملکردی و دوام آن ها مورد ارزیابی قرار می گیرند. معیارهای عملکردی شامل ویژگی های مکانیکی، هیدرولیکی و دوام آن ها است.

 

افزایش تعداد لایه های دیمپل شیت چه مزایایی دارد؟

 

با افزایش تعداد لایه های این گونه شیت ها خواص و کارایی آن ها نیز بهبود پیدا می کند. برای مثال در این موارد مقاومت کششی و استحکام آن ها در برابر پارگی بالاتر می رود. مقاومت فشاری در برابر بارهای دائمی در زمانی که از چند لایه شیت استفاده شود بالاتر می رود. هم چنین با انجام این کار لایه های مقاوم تری نسبت به شرایط جوی و محیطی ایجاد خواهد شد.

 

در هنگام نصب دیمپل شیت بر روی آن ها از یک لایه هشدار (signal layer) استفاده می شود. این لایه بسیار نازک بوده و در یک طرف شیت وجود دارد. استفاده از این لایه سبب می شود در صورت بروز هرگونه آسیب یا از بین رفتن لایه ها محل آسیب دیده شناسایی شده و نسبت به ترمیم آن اقدام شود.

 

نصب دیمپل شیت

 

نصب دیمپل شیت ها آسان بوده و برای انجام این کار به ابزار پیچیده ای نیاز نیست. اتصال این شیت ها به دیواره به آسانی و با استفاده از میخ هیلتی و واشر آب بند کننده امکان پذیر است. هم چنین این امکان وجود دارد از جوش حرارتی در طرفین هر رول استفاده شود.

 

مزایای استفاده از دیمپل شیت

 

استفاده از دیمپل شیت در ساخت سازه به واسطه کارایی بالایی که دارد و از طرفی به واسطه اینکه عایق های رطوبتی راهکاری مناسب برای افزایش طول عمر ساختمان است می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره شده است.

 

دیمپل شیت می تواند آب را از خود عبور دهد و به همین خاطر از تجمع آب در اطراف سازه جلوگیری به عمل می آورد.

این شیت ها برای موجودات زنده آسیب زا نبوده ومحیط زیست را آلوده نمی کنند.

برای نصب این گونه شیت ها نیاز به خشک کردن سطح مورد نظر نیست.

نصب این المان آسان بوده و برای انجام این کار نیاز به ابزارآلات خاصی نیست.

دیمپل شیت ها از وزن پایینی برخوردار هستند.

استفاده از دیمپل شیت ها باعث بهبود کیفیت بتن می شود.

امکان اتصال این گونه شیت ها با همپوشانی ورق ها بر روی هم وجود دارد.

دیمپل شیت ها از مقاومت بالایی در برابر فشار بتن پاششی برخوردار هستند.

انعطاف پذیری دیمپل شیت ها در تماس با سطوح ناهموار بالا است.

دسترسی به این شیت ها آسان بوده و در اندازه های مختلف به بازار عرضه می شوند.

امکان نصب این گونه شیت ها در تمامی شرایط آب و هوایی وجود دارد.

استفاده از دیمپل شیت ها سبب می شود دیوار فونداسیون در برابر آب های زیر زمینی حفظ شوند.

به کارگیری این گونه شیت ها ارتباط مناسبی در محل ترک های فونداسیون ایجاد می کند.

دیمپل شیت ها سبب می شوند در صورت جا به جایی فونداسیون و ایجاد ترک در آن، عملکرد آن حفظ شود.

 

کاربرد دیمپل شیت

 

کاربرد دیمپل شیت در صنعت ساختمان سازی و ساخت سازه بسیار گسترده است. از جمله کاربردهای دیمپل شیت می توان به استفاده از آن ها در زهکشی و آب بندی در گودبرداری های عمیق و فونداسیون ساختمان، تونل های مترو، تونل جاده ها، تحکیم مقاومت سازه و به عنوان زهکش در روف گاردن ها اشاره کرد.

 

دیمپل شیت این وسیله برای پاک سازی آب سطح ها و دیوارها به کار می رود و به دلیل نوع ساختاری که دیمپل شیت دارد علاوه بر تخلیه آب سطوح و دیوار، هجوم آب را نیز به صورت موقت کنترل می کند. این محصول در نقاط مختلف با توجه به استاندردهای منطقه ای با ضخامت های گوناگون توصیه و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این ورق ها ساختار پلی اتیلن دارد بنابراین ویسکوزیته از دوام بسیار بالایی برخوردار است. به دلیل وجود برآمدگی در کل سطح این لایه از مقاومت بالایی در برابر بارهای ضربه ای برخوردار است و به دلیل برجسته بودن، آب های سطحی را به راحتی تخلیه می کند.

 

ساختمانچی

سوالات متداول
  • دیمپل شیت ها در چه گرماژهایی عرضه می شوند؟
    دیمپل شیت ها در گرماژهای 500 ،600 و 800 گرم بر متر مربع تولید و به بازارهای مصرف عرضه می شوند.
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman