قرنیز سنگی چیست؟

قرنیز سنگی چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۴۱ | ۱۳۹۸/۱۱/۱۰

یکی از مواردی که در زیبایی و جذابیت فضای داخل ساختمان نقش دارد قرنیز می باشد. آیا تاکنون به نوارهایی که دور تا دور دیوار کشیده شده اند دقت نموده اید؟ این نوارها قرنیز نام دارند و در انواع مختلف ساخته می شوند.

به گزارش اخبار ساختمان، قرنیز در واقع نواری است که دیوار را از کف ساختمان جدا کرده و با طرح ها، رنگ ها و جنس های متنوع به کفپوس زیبایی خاص می بخشد. قرنیز سنگی، قرنیز سرامیکی، قرنیز پی وی سی و قرنیز MDF از جمله قرنیزهایی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند و زیبایی خود را در طراحی داخلی به نمایش می گذارند.

در خانه هایی که کف آن ها با لمینت یا پارکت پوشیده شده از قرنیز ام دی اف و یا قرنیز PVC استفاده می شود اما برای کفپوش سنگی یا سرامیکی، قرنیز سنگی بهترین انتخاب می باشد. قرنیز سنگی از جمله قرنیزهایی است که می توان آن را در ساختمان های مختلف استفاده نمود.

در حال حاضر در ساختمان های مدرن از قرنیزهای حرارتی یا همان رادیاتور قرنیزی استفاده می شود زیرا این قرنیزها نه تنها خط اتصال دیوار به کفپوش را زیباتر نشان می دهند بلکه حرارت مورد نیاز برای ساختمان را نیز در فصول سرد سال فراهم می نمایند. انتخاب جنس قرنیز با توجه به جنس کفپوش صورت می گیرد، از این رو متناسب با نوع کفپوش می توان نسبت به نصب قرنیز دیواری اقدام نمود.


قرنیز سنگی چیست؟


دیوارهای گچی از مقاومت لازم در برابر نم و رطوبت برخوردار نیستند، از این رو به منظور جلوگیری از رسیدن رطوبت به آن ها سنگ پلاک یا قرنیز سنگی مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع سنگ قرنیز ۱۰ سانتی متر است. این سنگ نه تنها از دیوار محافظت می کند بلکه زیبایی خاصی به کفپوش ساختمان می بخشد.

قرنیز سنگی از جمله قرنیزهایی است از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته سنگ قرنیز به صورت ساده و ساب خورده به کار می رفت اما در حال حاضر با استفاده از دستگاه های CNC می توان طرح های بسیار زیبایی بر روی آن ایجاد نمود و جذابیت آن را دوچندان کرد.

معایب قرنیز سنگی


هر چند قرنیزهای سنگی ساده و طرح دار بسیار زیبا هستند و در کنار کفپوش های سنگی جلوه بسیار زیبایی پیدا می کنند اما آن ها معایبی را نیز در بردارند از جمله:

* سنگ از جمله مصالحی است که از دوام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد اما هنگامی که برای ساخت قرنیز استفاده می شود به علت ساب خوردن، استحکام آن کاسته می شود.
* قرنیزهای سنگی در مقایسه با سایر قرنیزها قیمت بالاتری دارند.
* رنگ بندی سنگ های قرنیز محدود است.
* اصولاً این قرنیزها دارای طول بلندی هستند و همواره احتمال شکستن سنگ هنگام کار با ابزار وجود دارد.
* پرت سنگ قرنیز بالاست و به علت داشتن خلل و فرج ظاهر قرنیز یکدست و یکنواخت نخواهد بود.

انواع سنگ قرنیز


سنگ هایی که در امور ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند دارای انواع مختلف با ویژگی های منحصر بفرد هستند که برای آشنایی با آن ها می توانید به نوشته انواع سنگ ساختمانی مراجعه نمائید. از بین تمام سنگ ها، سنگ مرمریت و سنگ تراورتن رایج ترین سنگ های ساختمانی هستند.

سنگ تراورتن به دلیل مقاومت بسیار بالا هم در نمای خارجی ساختمان و هم در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که سنگ مرمیت مقاومت پایینی دارد و تنها برای مصارف داخل ساختمان کاربرد به کار می رود. اصولاً جنس قرنیز را از جنس همان سنگی انتخاب می کنند که برای کفپوش استفاده شده است. در کل برای قرنیز می توان از سنگ تراورتن، سنگ چینی، سنگ گرانیت و سنگ مرمریت استفاده نمود که انتخاب رنگ آن ها به معمار ساختمان بستگی دارد. اصولاً رنگ قرنیز کمی متفاوت از کفپوش سنگی انتخاب می شود.

همانطور که در نوشته های پیشین به آن اشاره شد، سنگ های طبیعی و سنگ های مصنوعی هر کدام دارای مزایا و قابلیت های منحصر بفرد خود هستند، از این رو قیمت آن ها نیز متفاوت است. قیمت سنگ قرنیز ساختمانی با توجه به نوع سنگ و ضخامت آن تعیین می شود. برای مثال قیمت سنگ قرنیز مرمریت در مقایسه با قیمت سنگ قرنیز گرانیت بالاتر می باشد. سنگ های مصنوعی نیز در مقایسه با سنگ های طبیعی از نظر اقتصادی مقرن بصرفه تر هستند.

با پیشرفت علم سنگ های مصنوعی تا حد زیادی شبیه به سنگ های طبیعی ساخته می شوند اما باز هم تفاوت هایشان از نزدیک مشخص است چرا که همه ی سنگ های طبیعی از یکدیگر متفاوت اند اما در مورد سنگ مصنوعی اینگونه نیست. در کل انتخاب و خرید قرنیز علاوه بر سلیقه ی افراد به میزان بودجه ی موجود نیز بستگی دارد.

برچسب ها:

قرنیز ،قرنیز سنگی 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman