بررسی مزایای استفاده از سقف تیرچه بلوک

بررسی مزایای استفاده از سقف تیرچه بلوک
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۳۲ | ۱۳۹۸/۱۱/۳۰

در بین تمام سقف های ساختمان, سقف تیرچه بلوک پرکاربردترین نوع سقف است. در سیستم سقف تیرچه بلوک, تیرچه ها به عنوان تیر فرعی و بلوک عامل پر کننده بین تیرچه ها است. در سقف تیرچه بلوک از بلوک های توخالی سبک بتنی, سفالی و یا فوم پلی استایرن برای پر کردن فضای خالی بین تیرچه ها استفاده می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، سقف های تیرچه و بلوک جزء دال های یکطرفه به شمار می آیند که برای کاهش بار مرده بر ساختمان از بلوک های تو خالی در ساخت آن استفاده می شود. در این نوع سقف تیرچه ها در دو نوع بتنی و یا فولادی مورد استفاده قرار می گیرند و فاصله بین آنها حدود ۵۰ سانتی متر است. به طور کلی در ساخت تیرچه باید محاسبات کاربردی بر مبنای سفارش مشتری صورت پذیرد.

سقف های تیرچه و بلوک با استفاده از تیرچه و بلوک که به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می شوند و با انجام مرحله بتن ریزی اجرا می شوند. بعد از قرار دادن تیرچه ها در فاصله های مشخص و انجام شمع بندی زیر تیرچه ها, بلوک ها در بین فاصله دو تیرچه چیده می شوند. سپس آرماتورهای حرارتی جاگذاری شده و عملیات بتن ریزی صورت می گیرد.

اجزای سقف تیرچه و بلوک شامل موارد زیر است:

* تیرچه
* بلوک
* آرماتورهای منفی و آرماتورهای افت و حرارت
* کلاف میانی
* بتن پوشش درجا

مزایای استفاده از سقف تیرچه بلوک

از سقف های تیرچه بلوک در انواع ساختمان ها از جمله ساختمان های آجری, اسکلت فلزی و ساختمان اسکلت بتنی استفاده می شود و دارای فواید و مزیت های زیر است:

مزایای اجرای سقف های تیرچه بلوک

* اجرای سقف تیرچه بلوک نیازی به نیروی کار متخصص و یا تجهیزات ویژه ندارد و توسط کارگران معمولی ساختمان نیز قابل اجرا است.
* شمع بندی حین اجرای سقف باعث می شود این نوع سقف ها لرزش کمتری نسبت به سایر سقف ها داشته باشد.
* قالب بندی زیر سقف ها فقط با شمع بندی و نصب چهار تراش در فاصله های مشخص صورت می گیرد و نیازی به افراد متخصصی که قالب بندی و آرماتوربندی سقف های بتن آرمه را انجام می دهند نیست.
* نصب سقف تیرچه بلوک به دلیل پیش ساخته بودن تیرچه و بلوک به سرعت و آسانی صورت می گیرد.
* اجرای این سقف نیازی به کارهای وقت گیر کارگاهی و هزینه بردار ندارد.
* تیرچه و بلوک در کارخانه های صنعتی و تحت نظارت کنترل کیفی تولید می شوند و برای انجام اینکار نیروی انسانی کمتری مورد نیاز است.
* استفاده از بلوک های توخالی باعث کاهش مصرف بتن می شود که این امر باعث صرفه جویی شده و از نظر اقتصادی مقرون بصرفه است.
* این سقف ها مقاومت بالایی در برابر نیروهای افقی مانند باد و زلزله دارند.
* تیرچه بلوک ها وزن سبکی دارند و حمل و نقل آنها نیازی به استفاده از جرثقیل ندارد زیرا می توان آنها را توسط کارگران به طبقات منتقل کرد.
* بتن کششی در سقف های تیرچه و بلوک توسط بلوک جایگزین می شوند که این امر دلیل اقتصادی بودن این نوع سقف هاست.
* با اجرای سقف های تیرچه و بلوک امکان اجرای همزمان چند سقف وجود دارد و نیازی به استفاده از جک های زیر سقفی نیست.
* استفاده از این نوع سقف مصرف گچ و خاک را کاهش می دهد و یکنواختی بیشتری در زیر سقف ایجاد می کند.
* سقف های تیرچه بلوک نوعی عایق صوتی, حرارتی و رطوبتی هستند.
* مقاومت و استحکام بنا با سقف های تیرچه بلوک در برابر آتش سوزی بسیار بالا است.

تیرچه بتنی

تیرچه بتنی، المانی از پیش ساخته شده است که از بتن و آرماتورهای فولادی تشکیل شده است. در ساختار آن ها بلوک ها در میان تیرچه ها قرار گرفته و با بتن پوشیده می شوند. بر اساس روش تولید، تیرچه های بتنی در دو دسته خرپایی و پیش تنیده قرار می گیرند. قیمت تیرچه بتنی بر اساس طول و ارتفاع آن، متغیر است.

تیرچه پاشنه بتنی

به قسمت بتنی تیرچه خرپایی، پاشنه بتنی گفته می شود. این قسمت محل قرار گیری بتن بوده و به عنوان پوشش دهنده و مهار کننده میلگردهای زیرین خرپا عمل می کند. تیرچه پاشنه بتنی در اجرای سقف از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در صورتی که مشکلی در ساختار آن وجود داشته باشد، جایگذاری بلوک ها با سختی رور به رو می شود.

بیشتر بخوانید:

روشهای جدید ساختمان سازی در جهان

 


تیرچه کرومیت (تیرچه فلزی)

تیرچه کرومیت که با نام تیرچه فلزی نیز شناخته می شود، از یک تسمه یا ورق و دو بال در قسمت فوقانی و تحتانی تشکیل شده است. از مزایای استفاده از تیرچه کرومیت، بالا بردن سرعت اجرای سقف است. عموما وزن این تیرچه ها با بارگذاری مسکونی و استفاده از تیرچه های ۵ تا ۶ متری نباید بیش از ۱۰ کیلوگرم باشد. از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرچه کرومیت، طول آن است.

تیرچه صنعتی

تیرچه صنعتی چیست؟ تیرچه های صنعتی یا ماشینی متشکل از خرپایی فلری است که میلگردهای برشی آن با استفاده از نقطه جوش به آرماتورهای تحتانی و فوقانی متصل شده است. از عوامل موثر در قیمت تیرچه صنعتی، طول و ابعاد آن است.

ساختمانچی


نظرات کاربران
security code
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman