چرا قیمت مسکن ملی گرانتر از بازار است؟

چرا قیمت مسکن ملی گرانتر از بازار است؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۸:۴۰ | ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

پس از اعلام قیمت علی الحساب، طرح مسکن اقدام ملی برای مردم تعجب آور شد چرا که با مبلغی که دولت به عنوان آورده مردمی محاسبه کرده است امروز در حاشیه‌های تهران خانه کلیدنخورده تحویل و عرضه می‌شود.
به گزارش اخبار ساختمان، از پاییز سال ۹۸ یعنی ۶ سال و چند ماه پس از آغاز دولت تدبیر و امید برای اولین بار زمزمه یک طرح مسکن برای مستأجران به گوش مردم رسید. دقیقا یک سال بعد از زمانی که محمد اسلامی جای عباس آخوندی را پس از حدود ۲۰۰۰ روز بی اعتنایی به طرح مسکن مهر در ساختمان بلند وزارت راه و شهرسازی گرفت.

گرچه همین اقدام بسیاری از مستأجران را امیدوار کرد اما نکته‌ای که کارشناسان را از ابتدا با طرح مسکن اقدام ملی درگیر کرد زمان بسیار کم دولت دوازدهم برای آغاز و عملیاتی کردن این طرح کشوری بود. اما دوباره جذابیت‌هایی برای برخی مردم پایتخت و حاشیه‌های آن به عنوان بزرگترین کلونی مستأجران ایران فراهم می‌کرد.

اما آنچه امید متقاضیان این طرح را برای پایان دوران مستأجری پس از سود بالای بانکی دوباره کم‌رنگ کرد، آورده اولیه لازم برای اخذ این واحدها بود علی جوان ۲۳ ساله‌ای است که شش ماه عقد کرده است و ساکن قرچک است او به ما می‌گویند بهمن ماه بود که با پیامک وزارت راه و شهرسازی به اداره کل مسکن جنوب شرق استان تهران برای ثبت نام رفتم پس از چند نفر که در صف منتظر بودند از کارشناس این اداره درباره شرایط مسکن ملی سوال کردم، گرچه محل‌های مناسب و نزدیک شهر را برای احداث واحدها مشخص کرده بودند و از نظر موقعیت خانه ها بهتر از مسکن مهر بودند اما تهیه ۴۰ میلیون تومان قبل از عید و ۱۰۰ میلیون تومان در سال ۹۹ برایم امکان پذیر نبود گرچه مبلغ تسهیلات هم برایم سنگین است.

مردم: اگر ۱۴۰ میلیون داشتیم همین امروز خانه می‌خریدیم

مهدی جوان دیگری است که رباط کریم زندگی و در تهران کار می‌کند او می‌گوید: من برای طرح مسکن ملی پرند را انتخاب کردم ولی قیمتی که باید برای خانه‌دار شدن به من اعلام شد بیشتر از خانه‌های آماده تحویل مسکن مهر پرند بود. از طرفی اقساط و سود بانکی خانه‌های مسکن مهر به مراتب پایین‌تر از این طرح است.

بررسی‌های ما نیز صحبت های مهدی را تأیید می‌کند، قیمت های واحد های تحویل خرداد پرند نقدینگی ۱۱۰ تا ۱۳۰ میلیون تومانی را می‌خواهد و برای واحد‌های تحویل نیمه دوم سال نیز این عدد پایین تر است البته این پروژه ها به مرحله نازک کاری رسیده‌اند و مشخصا زودتر از مسکن ملی به مردم تحویل می‌شوند. گرچه شما با همان ۱۴۰ میلیون آورده مسکن ملی میتوانید همین امروز در پرند خانه بخرید و اسباب‌کشی کنید و به مراتب اقساط پایین تری نیز پرداخت کنید.

برای پاسخ به این تناقض عجیب به سراغ پرویز فیروز معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی تهران رفتیم.

اداره کل راه و شهرسازی استان تهران: قیمت قطعی نیست/ شاید بیشتر؛ شاید کمتر

وی در پاسخ به سوالی درباره علت گرانی خانه‌های مسکن ملی از قیمت بازار اظهار داشت: مبلغ قطعی برای طرح مسکن اقدام ملی استخراج نشده است و قیمت هر واحد مسکن تابع تعداد واحد است و به واحدهای ثبت‌نامی و قرارداد با پیمانکاران بستگی دارد که فعلا در مرحله ثبت نامی هستیم.

فیروز گفت: مبالغ پرداختی مردم برای تحویل خانه‌ها نیز با در دفعات متعدد و بازه‌های زمانی است و پرداخت‌ها به صورت یکجا نیست.

معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی تهران افزود: قیمت ساخت صد واحد و هزار واحد مسکن در پیشوا یا پرند متفاوت است.

وی این قیمت‌ها را گمانه زنی خواند است و افزود: قیمت‌ها می‌تواند بالاتر و پایین تر از آورده ۱۴۰ میلیون تومان باشد.

سود بالای وام مسکن ملی

پرداخت آورده اولیه ۱۴۰ میلیونی با وام تزریقی ۱۰۰ میلیونی دولت یعنی قیمت هر متر مربع یک واحد ۷۵ متری حدود ۳ میلیون و دویست هزار تومان خواهد بود در حالی که قیمت آپارتمان در پرند همین امروز حوالی ۲ میلیون تومان تومان است و این عدد در شهرهای جنوب شرق برای شهری مانند قرچک ۳ میلیون تومان است و شما می توانید وامی حدود دوبرابر طرح مسکن ملی با تقریبا همان سود نیز برای مسکن اولی‌ها دریافت کنید. گرچه قیمت مسکن در شهری مانند ایوانکی سمنان که به برای تهرانی‌ها در سایت مسکن اقدام ملی فعال شده است به مراتب پایین‌تر است.

عملا در استان تهران به جز شهرستان پردیس قیمت تمام شده خانه برای متقضیان با قیمت حدودی اعلامی ادارت راه و شهرسازی شهرستان‌ها در تمامی شهرهای استان تهران بالاتر از قیمت کف آپارتمان در همان شهرستان است.

معاون وزیر راه: با کیفیت‌تر از مسکن‌مهر می‌سازیم/ قیمت ۱۴۰ میلیون علی‌الحساب است

حبیب‌اله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره اختلاف قیمت مسکن ملی با قیمت‌های فعلی بازار مسکن حاشیه تهران اظهار داشت: بخش مهمی از قیمت مسکن تابع کیفیت است به طور مثال نوع ساخت و زیرساخت ها در قسمت های مختلف پرند متفاوت است.

وی با تایید قیمت حدودی اعلامی به مردم در زمان ثبت نام آن را علی الحساب خواند و افزود: قیمت نهایی پس از انتخاب پیمانکاران مشخص می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مشخصات مسکن ملی از اقدامات قبلی مسکن مانند برخی واحدهای مسکن مهر متفاوت است، پس از واریز ۴۰ میلیون تومان تسهیلات وارد شده پروژه را پیش می برد و پس از بازه استراحت دوباره مردم برای تأمین مرحله‌ای حدود ۱۰۰ میلیون تومان برای پیشرفت ادامه پروژه فراخوان داده می شود.

طاهرخانی در پاسخ به این سوال که آیا قبول دارید اگر دلال مسکن پرند متوجه شود قیمت طرح مسکن ملی بالاتر از خانه‌های تحویلی است قیمت مسکن بالاتر می‌رود، گفت: مکان یابی پروژه‌های طرح در پرند در بلوار ۷۰ متری در کنار کاربری‌های اداری و تجاری است و قابل قیاس با پروژه‌های مهر نیست، اراضی مشخص و دارای زیرساخت تعیین شده است و قیمت خانه‌های برنامه اقدام ملی از لحاظ موقعیت برتری‌هایی دارد.

بخش عمده‌ای از خانه‌های مسکن ملی را تا پایان دولت تحویل می‌دهیم

وی در پاسخ به این سوال که آیا خانه‌ها تا پایان دولت تحویل می‌شود بیان داشت: الان در مرحله ثبت نام اولیه کردند و بخش عمده ای از تعدادی واحد ثبت نام و تعهد کرده ایم را تحویل مردم می‌دهیم.

طاهرخانی افزود: بخشی از مسکن اقدام ملی ثبت نام عمومی و بخش دیگری از آن در مشارکت با بخش خصوصی تعریف شده است، که بخش دوم به آغاز شده است و به طور مثال در پرند ۴۰۰۰ واحد در بخش خصوصی این پروژه شروع به کار کرده است.

مردم از سرمایه‌گذاری در طرح اقدام ملی ضرر نمی‌کنند

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: چون سرمایه گذاری زیرساختی عظیمی در شهرهای جدید صورت می‌گیرد فرآیند افزایش قیمت در این نقاط قابل وجه خواهد بود، به طور مثال با افتتاح مترو هشتگرد با سرمایه گذاری ۱۰۰۰ میلیاردی کیفی زندگی مردم و به تبع آن قیمت مسکن افزایش یافت.

وی بیان کرد: سرمایه گذاری در زیرساخت‌های شهرهای جدید باعث می‌شود قیمت مسکن افزایش قابل توجهی داشته باشد و قطعا سرمایه گذاری در طرح مسکن ملی به ضرر مردم نخواهد بود.

یک استاد اقتصاد: دولت قیمت خانه در حاشیه تهران را زیاد می‌کند

علی رضایی دکترای اقتصاد و استاد دانشگاه اظهار داشت: طرح مسکن اقدام ملی برای قشر ضعیف جامعه دیده نشده است چرا که این دهک‌های اقتصادی نه توان بازپرداخت وام ۱۰۰ میلیونی ۱۸ درصد را دارند و نقدینگی ۱۴۰ میلیونی را می‌توانند تأمین کنند.

وی تصریح کرد: با نهایی شدن قیمت مسکن در بخش‌های مختلف استان تهران عملا دلالان قیمت مسکن را به بهانه قیمت بالای ثبت نام واحد‌های طرح اقدام ملی افزایش خواهند داد و دولت به جای اینکه با یک طرح مناسب قیمت مسکن را کاهش یا حداقل کنترل کند، تورمی دیگر در بازار آن تزریق خواهد کرد.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: قیمت‌های علی الحساب اعلامی ادارات راه و شهرسازی به مردم قیمت تمام شده مسکن در زمان تحویل یعنی دو تا سه سال آینده است. البته ساخت مسکن با کیفیت در انبوه سازی چیزی شبیه یک شعار است.

دولت خود به دنبال این است که با قیمتی شدن خانه‌های مردم در حاشیه تهران آنها را به سکونت در آنها سوق دهد و جمعیت سیال به سمت شهر تهران و سرمایه گذاری در این کلان شهر را کنترل کند و تقاضا در پایتخت بالا نرود.

آن‌چه از صحبت‌های مردم، مسؤولان و کارشناسان مشخص است طرح مسکن دولت در استان تهران می‌توانست با قیمت مناسب‌تری به مردم عرضه شود و دولت حداقل باید با کاهش سود وام بانکی تسهیلات این طرح توان مردم برای خانه‌دار شدن را افزایش می‌داد.

فارس
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman