مقایسه محصول؛

سنگ تراورتن چه تفاوت هایی با سنگ گرانیت دارد؟

سنگ تراورتن چه تفاوت هایی با سنگ گرانیت دارد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۴۹ | ۱۴۰۰/۰۷/۱۰

سنگ یک متریال طبیعی است که از معادن سطح زمین استخراج می شود و برای مصارف متعدد در حوزه ساختمان سازی به کار می رود. سنگ ها در انواع مختلف در طبیعت موجود و هر کدام با توجه به شرایط شکل گیری خود دارای بافت و رنگ متفاوت هستند.

به گزارش اخبار ساختمان، ویژگی های منحصر بفرد هریک از انواع این متریال استفاده از آن ها را برای مصارف گوناگون امکان پذیر ساخته است. در نوشته های پیشین به معرفی انواع سنگ ساختمانی به طور مفصل پرداخته شده است. هم اکنون در این نوشته تفاوت بین دو سنگ پرکاربرد گرانیت و تراورتن بررسی خواهد شد.

سنگ تراورتن

تراورتن یک سنگ رسوبی است که بافت آن دارای خلل و فرج است. این سنگ از قابلیت های منحصر بفردی برخوردار است، از این رو از آن هم در نمای بیرونی و هم در طراحی داخلی ساختمان استفاده می شود. دوام و طول عمر این سنگ بسیار بالاست از این رو اکثر سازندگان سعی می کنند عمر مفید ساختمان خود را با انتخاب تراورتن افزایش دهند.

در کشور ایران معادن مختلفی برای استخراج این سنگ وجود دارند که از جمله معروف ترین آنها می توان به تراورتن حاجی آباد، تراورتن عباس آباد و تراورتن آتش کوه اشاره نمود. استالاكتیت و استالاگمیت دو نمونه سنگ تراورتن هستند که بافت آنها بسیار زیبا و متخلخل است.

 

بیشتر بخوانید: سنگ مرمریت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کاربرد سنگ تراورتن

سنگ تراورتن از جمله سنگ هایی است که مورد تایید برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان است. آن چه که آن را به نمونه ای مناسب برای اجرای نمای ساختمان تبدیل کرده است، وجود خلل و فرج در پشت آن است. این امر سبب می شود، ملات به خوبی به پشت آن چسبیده و بر روی سطح مورد نظر قرار گیرد و در طول زمان از سقوط آن جلوگیری به عمل می آورد. از آن جایی که ساب پذیری این سنگ بالاست، از آن در ساخت راه پله نیز استفاده می شود.

مزایای سنگ تراورتن

* این سنگ گرما را جذب نمی کند و سطح آن همیشه خنک است، به همین دلیل برای استفاده در مناطق گرم مناسب است. از این سنگ برای ایجاد حسی خنک در استخر و حمام استفاده می شود.
* این سنگ به دلیل تخلخل زیاد سطح صیقلی ندارد و بافت پر از منفذ آن مانع از لیز خوردن روی آن می شود.
* بافت سنگ تراورتن بی نظیر است و این یکی از مزایای این سنگ است.
* رنگ این سنگ ثابت است و به مرور زمان کم رنگ نمی شود.
* رایج ترین رنگ های سنگ تراورتن از نظر قیمت در بازار مناسب هستند.
* این سنگ از قابلیت برشکاری و صیقل کاری بالایی برخوردار است.
* در برابر صوت و حرارت نوعی عایق است.
* این سنگ از قابلیت برشکاری به شکل موج دار و بدون موج برخوردار است.
* حفره ها و منافذی که در سنگ تراورتن وجود دارند چسبندگی ملات سیمان را به سنگ بیشتر می کند، در نتیجه از سقوط سنگ ممانعت می شود و عملیات نصب راحت تر صورت می گیرد.
* درز و شکافی که در این سنگ دیده می شود بسیار کم است.
* لایه بندی سنگ تراورتن به شکل افقی و با شیب کم انجام می شود، از این رو استخراج آن آسان و در مناطق قابل دسترس و کم ارتفاع صورت می گیرد.
* منافذی که در این سنگ وجود دارند مقاومت آن را در برابر انقباض و انبساط بالا می برند.
* سنگ تراورتنی که برای نمای ساختمان استفاده می شود در برابر اشعه خورشید مقاوم است و نیازی به مراقبت ندارد. تنها یک شستشوی سطحی می تواند ظاهر این سنگ را تمیز کند.

معایب سنگ تراورتن

در صورت استفاده از سنگ تراورتن به عنوان کفپوش، هزینه های اولیه آن در مقایسه با کفپوش بتنی بیشتر است. علاوه بر آن رنگ و بافت های خاص این سنگ دارای قیمت گران تری نسبت به بافت های ساده هستند. لازم به ذکر است که منابع سنگ تراورتن در همه جا وجود ندارد و تنها از مناطق خاص می توان این سنگ را استخراج نمود.

 

بیشتر بخوانید: همه آنچه که باید در مورد سنگ کورین بدانید

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از جمله سنگ هایی است که برشکاری و صیقل کاری آن با زحمت انجام می شود. قیمت این سنگ در مقایسه با سنگ تراورتن بالاست و استخراج آن پر هزینه است. این سنگ جزء سنگ های نفوذناپذیر است و در برابر فشار و ضربه دچار ترک خوردگی نمی شود. سنگ گرانیت وزن زیادی دارد و دلیل آن وجود آهن در آن است. هم چنین به دلیل وجود آهن در این سنگ، در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت به مرور زمان دچار زنگ زدگی می شود.

استحکام سنگ گرانیت به اندازه ای است که از نظر سختی بعد از الماس قرار می گیرد. گرانیت برخلاف تراورتن توپر است و هیچ خلل و فرجی در بافت آن دیده نمی شود. این سنگ در صورت نصب درست سنگی مادام العمر است که به افزایش عمر ساختمان کمک می کند.

مزایای سنگ گرانیت

* این سنگ جذب آب پایینی دارد، از این رو از آن در مناطق مرطوب و در قسمت هایی از ساختمان که در معرض آب قرار دارند از جمله حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده می شود.
* در برابر آلودگی و گرد و غبار از خاصیت نفوذناپذیری برخوردار است.
* مقاومت این سنگ در برابر مواد اسیدی و شیمیایی بالاست و رنگ آن در اثر این عوامل کم رنگ نمی شود.
* گرانیت متشکل از کریستال های متنوع است، از این رو با بافت های زیبا در طبیعت یافت می شود.
* تنوع رنگ این سنگ بالاست و در انواع رنگ های مشکی، صورتی، نارنجی، آبی، سبز، قهوه ای و … موجود است.
* از این سنگ در قسمت های مختلف ساختمان به عنوان سنگ نما، دیوارپوش، کفپوش، کانتر آشپزخانه و … استفاده می شود.
* در ایران معادن زیادی برای استخراج این سنگ وجود دارد.
* مقاومت این سنگ در برابر حرارت و آتش بالاست.
* این سنگ به راحتی دچار خراشیدگی نمی شود.
* دوام و طول عمر بالا، آن را به سنگی ایده آل برای مصارف ساختمانی تبدیل کرده است.

 

بیشتر بخوانید: بررسی تفاوت های سنگ طبیعی و مصنوعی

معایب سنگ گرانیت

یکی از معایب سنگ گرانیت ساطع کردن امواج رادیواکتیو است. اگر این سنگ در مکان هایی که تشعشعات گاما، اشعه ایکس، امواج مغناطیسی و یا مواد شیمیایی قوی وجود دارند قرار گیرد این امواج را بازتاب می کند و منجر به بیماری های خطرناک مانند سرطان در انسان می شود. از این رو از این سنگ در چنین مکان هایی استفاده نمی شود.

کاربرد سنگ گرانیت

از آن جایی که گرانیت چسبندگی پایینی دارد، به راحتی به سطوح نمی چسبد. هم چنین این سنگ وزن زیادی دارد از این رو برای استفاده در نمای ساختمان گزینه ای مناسب نیست. از این سنگ می توان به منظور محوطه سازی، ساخت پلکان و به عنوان کفپوش استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید: اجرت نصب سنگ آنتیک

ساختمانچی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman