قیمت اجاره‌بهای مسکن کاهش یافت

قیمت اجاره‌بهای مسکن کاهش یافت
Facebook Twitter LinkedIn

۱۱:۵۴ | ۱۳۹۹/۰۴/۳۱

یک روز بعد از اینکه معاونت مسکن وزارت راه از تمدید ۵۰ درصدی قرارداد‌های اجاره هماهنگ با مصوبه ستاد ملی کرونا خبر داد، واسطه‌های ملکی افت قیمت‌های اجاره در پی توافق مالکان و مستاجران برای تمدید قرارداد‌ها را تایید کردند.
به گزارش اخبار ساختمان، بازار اجاره مسکن در نیمه دوم تیرماه شرایط متفاوتی را با نیمه اول این ماه برای مستاجران داشت، قیمت‌های اجاره در نیمه نخست تیرماه از رشد قیمت‌ها و التهاب فضا در خردادماه تبعیت می‌کرد، اما با اجباری شدن تمدید قرارداد‌های اجاره اکنون قیمت‌ها مشخص و بازار نسبت به خردادماه آرام‌تر است.

یک واسطه ملکی در منطقه دو تهران محله ستارخان، در خصوص تنظیم‌گری مقررات اجاره از سوی دولت و تاثیر آن بر آرام شدن فضا، گفت: بعد از اعلام دولت برای اجباری شدن تمدید قرارداد‌های اجاره در ابتدا بسیاری از مالکان تمایلی برای اجرای این قانون نداشتند، از ما می‌خواستند تا ملک آن‌ها را با افزایش ۵۰ درصدی یا حتی ۶۰ درصدی نسبت به قرارداد سال گذشته اجاره دهیم، اما بعد از مدتی با عدم همکاری مرجع قضایی برای تخلیه ملک، مالکان تغییر رویکرد را حس کردند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مستاجران همین حالا توان افزایش ۲۵ درصدی اجاه بها را هم ندارند، گفت: با این حال فضای اجاره در بازار مسکن اکنون به نفع مستاجران بوده و این مصوبه قدرت چانه زنی مستاجران را افزایش داده است.

این واسطه ملکی ادامه داد: وقتی قرارداد‌های اجاره تمدید می‌شود، رقابت برای رهن و اجاره فایل‌های جدید در بنگاه‌های املاکی نیز کاهش می‌یابد و خودبخود روی کاهش قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد.

یک واسطه ملکی در منطقه سعادت آباد نیز در خصوص تنظیم‌گری مقررات اجاره از سوی دولت و تاثیر آن بر آرام شدن فضا، گفت: البته هنوز مالکانی هستند که به بهانه فروش ملک خود اقدام به جواب کردن مستاجر خود می‌کنند، اما آن دسته از مالکانی که قصد فروش ندارند موظف هستند قرارداد‌های اجاره را با نرخ‌های مصوب تمدید کنند.

وی گفت: در تیرماه امسال قرارداد‌های اجاره جدید کمتری نسبت به خرداد ماه ثبت کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تا ۴۰ درصد کاهش داشته است. اکنون شیووع دوباره ویروس کرونا هم به این وضعیت دامن زده است و مستاجران اجازه بازدید ملک تحت رهن خود را نمی‌دهند. شاید اگر وضعیت شیووع کرونا آرام شده بود روی افزایش قیمت‌ها تاثیر می‌گذاشت، اما اکنون کاملا معاملات وارد رکود شده است که روی کاهش قیمت اجاره هم تاثیر گذاشته است.

«محمود محمودزاده» معاون وزیرا راه و شهرسازی نیز روز یکشنبه گفته بود: بر اساس گزارش‌های شفاهی که از وضعیت قرارداد‌های اجاره در ۲۲ منطقه تهران به ما ارائه شده، در تیرماه با افزایش تمدید قرارداد‌های اجاره و کاهش جابجایی‌ها روبرو هستیم.

وی گفته بود: پیش‌بینی دولت نیز بر همین اساس بود که مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر اجباری شدن تمدید قرارداد‌ها آن هم تا سقف ۲۵ درصد، منجر به کاهش ۵۰ درصدی جابجایی‌ها خواهد شد که به نظر می‌رسد این انتظار محقق شده است.

به گفته محمودزاده هنوز اتحادیه املاک ریز معاملات را در اختیار وزارت راه و شهرسازی نگذاشته، اما از میزان صدور کد‌های رهگیری مشخص است که تا ۵۰ درصد وضعیت قرارداد‌های اجاره با مصوبه ستادملی کرونا همخوانی دارد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی افت قیمت اجاره بها از هفته دوم تیرماه آغاز شده که رقم قابل ملاحظه‌ای است.

ایرنا
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman