نهضت ملی مسکن و سوالات بی پاسخ

نهضت ملی مسکن و سوالات بی پاسخ
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۳۶ | ۱۴۰۰/۱۱/۰۲

طرح نهضت ملی مسکن با روی کار آمدن دولت سیزدهم بر سر زبان ها افتاد، اما حال و با گذشت زمان هنوز سوالات بسیاری در مورد این طرح وجود دارد که بی پاسخ مانده اند و هر روز ابهامات در این مورد افزایش می یابد.

به گزارش اخبار ساحتمان، با افزایش تورم و رکود قیمت ساخت مسکن روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند و این اتفاق باعث می‌شود تا مردم قدرت خرید خود را از دست بدهند. این موضوع صرفا در مورد بازار غیر دولتی مسکن صدق نمی‌کند، بلکه در مورد مسکن ملی یا نهضت ملی مسکن که دولت متولی آن است را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

در حقیقت با افزایش هزینه ساخت دهک‌هایی که برای خانه‌دار شدن چشم امید به خانه‌های دولتی دارند هم دچار مشکل می‌شوند چراکه نه اندوخته‌ای دارند که بتوانند با رشد تورم و افزایش هزینه ساخت، کسری نظام بانکی را تامین کنند و نه سیستم بانکی می‌تواند وام و تسهیلات بیشتری به مردم ارائه کند و دلیل آن هم این است که در اینصورت اقساط وام بانکی رشد چشمگیری خواهد داشت که در این‌صورت پرداخت این اقساط برای مردمی که متقاضی خرید مسکن ملی هستند عملا مشکل و سخت خواهد شد.

 

پرداخت اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن سنگین است

 

بخشی از این تسهیلات بانکی هم که گفته شده قرار است اقساط آن برای خانواده‌ها کاهش داده شود تنها از محل اختصاص یارانه های دولتی امکان‌پذیر خواهد بود.

 

وقتی بانک‌ها پول‌ را با نرخ ۲۰ درصد از مردم جذب می‌کنند قطعا نرخ تمام شده وام مسکن برای بانک‌ها ۲۲ تا ۲۳ درصد خواهد بود. اگر وام‌گیرنده قرار باشد که ۲۲ تا ۲۳ درصد اقساط پرداخت کند اقساط سربه فلک خواهد زد مگر اینکه دولت کمک کند و بخشی از این بهره‌ها را به عهده بگیرد.

 

با این وجود حجمی که برای ساخت ادعا می‌شود و یارانه‌ای که دولت باید برای اجرای این طرح و حمایت از مردم باید پرداخت کند یارانه کمرشکنی خواهد بود و این یارانه برای یکسال هم نیست و برای ۲۰ تا ۳۰ سال که دوره بازپرداخت وام است به صورت تصاعدی اضافه خواهد شد. اینها مسائلی است روی آنها به صورت تخصصی و کارشناسی بررسی نشده است.

 

منابع طرح ملی مسکن از کجا تامین می شود؟

 

چندی پیش آیین نامه تسهیلات نهضت مسکن از سوی مسئولین بانک عامل ابلاغ شد اما از طرفی باید زوایای غیرشفاف این طرح مشخص شود تا ببینیم که منابع این طرح از چه محلی قرار است که تامین شود.

 

وقتی خانوارهای متقاضی خرید مسکن ملی قادر به تامین و پرداخت اقساط وام نهضت ملی مسکن نباشند این هزینه‌ها باید از جایی پرداخت شود، دولت مدعی پرداخت این هزینه‌ها است؛ دولتی که در تامین هزینه‌های جاری خود دچار مشکلات عدیده و جدی است و با بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است از چه محلی قرار است چنین یارانه‌ای را تامین کند تا بتواند طرح مسکن ملی را آن‌طور گفته اجرا کند، نتیجه این اتفاق یا بدهی بالاتر دولت خواهد بود که دولت‌های بعدی باید آن را بازپرداخت کنند یا تن دادن به چاپ اسکناس و رشد بیشتر تورم و وضعیتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم.

 

مادامی که وضعیت معیشتی و درآمدی مردم حل نشود این راه‌ها کمکی به حل مساله مسکن نخواهد کرد.

 

شفقنا

سوالات متداول
  • وام نهضت ملی مسکن در تهران چقدر است؟
    خود مالکان می توانند برای استفاده از تسهیلات خودمالکی در طرح نهضت ملی مسکن برای هر واحد در تهران ۴۵۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.
  • مبلغ اقساط وام نهضت ملی مسکن برای اقشار کم درآمد چقدر است؟
    مبلغ اقساط نهضت ملی مسکن برای اقشار کم درآمد در تقاط مختلف کشور که پرداخت آن از سه سال آینده شروع خواهد ش،د بسته به میزان تسهیلات دریافتی بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman