مشکل بازار مسکن کشور عدم مدیریت تقاضاست

مشکل بازار مسکن کشور عدم مدیریت تقاضاست
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۱۴ | ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه دولت نباید وارد ساخت و ساز مسکن شود، گفت: مشکل بازار مسکن کشور عدم مدیریت تقاضاست نه تولید مسکن.

به گزارش اخبار ساختمان، فردین یزدانی با یادآوری اینکه در کشور تعداد خانوارها کمتر از تعداد واحدهای مسکونی است، اظهار کرد: مسئله ما تولید مسکن و سمت عرضه نیست. در بخش مسکن مسئله ما سمت تقاضاست.

وی ادامه داد: این بخش از یک سو پولی ندارد که وارد بازار ملکی بشود و از طرف دیگر به دلایلی از جمله روند فزاینده نرخ اجاره بها پولی برای استیجار هم ندارد که به مالکان جهت هزینه استفاده از مسکن بدهد.

وی با اشاره به اینکه حدود 82 خانوار جدیدی که در کشور تشکیل می شود نمی توانند وارد بازار ملکی شوند یعنی مستأجر می شوند، افزود: البته همچنان سهم مالکان مسکن در کشور زیاد است،‌ به این دلیل که فردی 10، 15 سال قبل خانه ای را خریداری کرده آن را دو دستی هم چسبیده که از دست ندهد. اما به طور کلی روند کنونی این احتمال را تشدید می کند که 4 تا 5 سال آینده تعداد مستأجران به شدت افزایش می یابد.

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه سال 95، حدود 2.5 میلیون ملک خالی در کشور داشتیم،‌ اضافه کرد: گفته می شد حدود سه میلیون مسکن دوم، ویلا و ... نیز داریم. یعنی مشکل، مشکل تولید نیست. همانطور که گفتم مشکل سمت تقاضای مسکن است که مسئله دارد.

یزدانی با تاکید بر اینکه باید سمت تقاضای مسکن را با هر ابزاری مدیریت و تقویت کنیم، گفت: در این شرایط باید کپسول های خیلی اضطراری استفاده کنیم، مثل همین نقاط جغرافیایی، ما باید مدیریت داشته باشیم.

وی اظهار کرد: دولت نباید در ساخت و ساز مسکن دخالت کند. واقعیت این است هر کاری که دولتی شد، سیستم نمی تواند آنرا مدیریت کند. مسکن را باید بگذارید بخش خصوصی کار کند. اگر هم دولت می خواهد مداخله کند نقش راهبری آنرا بر عهده بگیرد.

تسنیم

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman