وزیر پرحاشیه از وزارت مسکن رفت

وزیر پرحاشیه از وزارت مسکن رفت
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۴۴ | ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

رستم قاسمی بعد از مدت ها گمانه زنی بالاخره از وزارت مسکن رفت. مردی که تخصصش وعده دادن و البته عدم رسیدن به اهداف بود.

به گزارش اخبار ساختمان، به سرانجام رساندن پروژه مسکن ملی که بزرگترین و مهم ترین پروژه عمرانی این دولت است مهم ترین ماموریت وزیر مستعفی بود. بر اساس گزارش شورای عالی مسکن در حالی قرار بوده که طی دو سال رستم قاسمی دو میلیون مسکن بسازد که تا حالا که فقط هشت ماه به پایان این مهلت مانده تنها کار انجام شده تامین زمین برای ۱.۴ میلیون واحد است. تقریبا هیچ پروژه ای هنوز کلنگ نخورده و حتی ۳۰ درصد از زمین های مورد نیاز برای ساخت دو میلیون مسکن هم تامین نشده است.

سال گذشته در ابتدای تشکیل دولت رستم قاسمی فرمانی ۱۰ بندی به معاونت های وزارتخانه اعلام کرد. طبق یکی از این بندها قرار بود ۲۳۵ هزار مسکن مهر که از زمان احمدی نژاد ناتمام مانده بود تا پایان ۱۴۰۰ تکمیل شود. اما حالا آمارها نشان می دهد که تنها ۱۰۰ هزار واحد تکمیل شده و برای تکمیل بقیه واحدها هم بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد.

اما هنر رستم قاسمی تنها محدود به متوقف کردن ساخت و سازهای دولتی و برنامه های عجیب دولت برای مسکن نبود. طبق آخرین آمار پروانه های ساختمانی، در بهار امسال تنها ۷۴۰ پروانه ساخت در تهران صادر شده است. این کمترین سطح ساخت و ساز تاریخی در تهران از هنگام در دسترس بودن داده ها (ابتدای دهه ۸۰) بود. به این ترتیب نه تنها خانه های دولتی ساخته نشد بلکه حتی بخش خصوصی هم کم توان تر شد.


تهییج قیمت ها در بازار مسکن و اجاره ملک


کارنامه ردی رستم قاسمی اما تنها محدود به عدم عرضه ملک نبود. از تیر ۱۴۰۰ تا مهر ۱۴۰۱ یعنی ظرف ۱۵ ماه متوسط قیمت مسکن در تهران با رشد بیش از ۵۰ درصدی از حدود متری ۳۰ میلیون تومان به ۴۶.۵ میلیون تومان افزایش یافته است.

وضعیت در بازار اجاره اما از این هم بدتر بوده است. آخرین آمارها از اجاره کشوری، نشان می دهد که در پایان ۱۴۰۰ نرخ تورم اجاره بها به رقم عجیب ۶۰ درصد رسیده است. از طرفی این ۶۰ درصد رکورد تاریخی تورم اجاره بود و از طرفی دیگر هم با توجه به تورم عمومی ۳۵ درصدی، رشد واقعی اجاره بها بیش از ۲۰ درصد بوده است که این رقم هم بی سابقه بود.

جهش عجیب اجاره در سال گذشته و امسال شوکی بزرگ به سبد مصرف خانوارهای مستاجر وارد کرد. بسیاری مجبور به کوچ به خانه های کوچکتر در مناطق ارزان تر شدند و بسیاری هم برای حفظ خانه شان مجبور شدند از سفره شان بزنند. واکنش دولت اما تمدید دوباره سقف های موهومی ۲۵ درصدی برای افزایش اجاره بها بود. چیزی که به گواه اغلب کارشناسان خود بر تلاطم بازار افزود و تورم اجاره را تندتر کرد.


خداحافظی با وزیر پرحاشیه


رستم قاسمی را می توان پرحاشیه ترین وزیر دولت رئیسی دانست. از چالش کمر درد تا اظهارات عجیب و بعضا هزینه تراشی های فراوان برای دولت و نظام بانکی.

شروع این حواشی هم در روز معارفه وی در مجلس به عنوان وزیر مسکن، راه و شهرسازی بود. روزی که رستم هنوز در رویای وزارت نفت بود و با تصور این که قرار است وزیر نفت شود از برنامه هایش برای این وزارتخانه صحبت کرد. نهایتا هم کارنامه اعمال قاسمی نشان می دهد که واقعا برنامه ای برای وزارت مسکن نداشته است.

یکی از ترفندهای رستم در سال وزارتش، اظهارنظرهای هیجانی و البته پرهزینه برای کشور بود. رستم قاسمی معمولا وقتی برنامه ای برای افزایش دستوری وام یا کاهش غیر کارشناسی نرخ سود وام داشت به سرعت آن را رسانه ای می کرد تا نهادهای تصمیم گیر تحت فشار قرار بگیرند و طرح های پرهزینه قاسمی برای کشور را تایید کنند.

نهایتا هم کارنامه وزیر ساخت خانه های پوچ با حواشی خبری بسیار به پایان می رسد. از دستگیری مشاور عالی اش هنگام دریافت رشوه تا چالش کمر دردی که از هنگام دستگیری مشاور شروع شد و تا زمان لو رفتن عکس های مالزی و نهایتا استعفا ادامه داشت.

اگرچه اعلام شد که وزیر زیر تیغ جراحی رفته است؛ اما یک نماینده مجلس فاش کرد که موضوع کمردرد رستم قاسمی از همان روزی اتفاق افتاده که بازداشت قاسم مکارم مشاور عالی وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته.

اردشیر مطهری نوشته بود ماموران اطلاعاتی قاسم مکارم شیرازی بازرس ویژه رستم قاسمی را دقیقا سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود، دستگیر کرده اند و از آن روز هم رستم قاسمی کمردرد گرفته و بستری شده.

اردشیر مطهری همچنین مدعی شد که در این پرونده نام های دیگر، از جمله فرزند رستم قاسمی هم مطرح شده، فرزندی که اسمش سال ۹۸ همراه با ۱۶ شرکت، ۱۰ شخص و ۱۱ نفتکش در فهرست تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا دیده شده بود.

 

بیشتر بخوانید: افندی زاده سرپرست وزارت راه و شهرسازی شد

فردای اقتصاد


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman