افزایش قیمت یونولیت سقفی ادامه دارد

افزایش قیمت یونولیت سقفی ادامه دارد
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۴۶ | ۱۴۰۱/۰۹/۱۲

درحالی روند رو به رشد قیمت پلاستوفوم ادامه دارد و هر بلوک آن به حدود ۵۰۰ هزار تومان رسیده که به دلیل کمیاب شدن این نهاده، کارگا‌ه های ساختمانی در حال تعطیل شدن، هستند.

به گزارش اخبار ساختمان، اواخر مهرماه امسال عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان از افزایش قیمت یونولیت سقفی خبر داده و گفته بود: دلیل این افزایش قیمت عدم عرضه مناسب مواد اولیه توسط پتروشیمی ها اعلام شده است.

فرشید پورحاجت بیان کرد: حدود یک هفته است که قیمت پلاستوفوم (یونولیت سقفی) بین 50 تا 60 درصد افزایش یافته است. هفته گذشته قیمت یک بلوک استاندارد پلاستوفوم حدود 150 هزار تومان بود که در زمان حاضر به 230 هزار تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: کارخانه های تولید پلاستوفوم می گویند عدم عرضه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید از سوی پتروشیمی ها، باعث افزایش قیمت شده است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان تاکید کرد: به گفته تولیدکنندگان پلاستوفوم (یونولیت سقفی) مشتری در بازار نیست و کسی یونولیت را با قیمت 230 هزار تومان خریداری نمی کند.

پورجاجت اواسط ماه قبل نیز گفته بود: در ادامه افزایش قیمت، یک بلوک استاندارد پلاستوفوم به 400 هزار تومان افزایش یافته است.

وی افزود: پتروشیمی ها از عرضه مواد اولیه تولید پلاستوفوم به کارخانه های تولید خودداری می کنند و این مسئله باعث شده تا برخی کارخانه ها تعطیل شوند.

وی تصریح کرد: شرکت های پتروشیمی، کارگاه های زیرپله ای نیستند که نتوان بر عملکرد آنها نظارت کرد. از دولت می خواهیم به این موضوع وارد شود تا از افزایش قیمت تمام شده مسکن جلوگیری به عمل آید.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان بیان کرد: به دلیل افزایش قیمت پلاستوفوم،‌ هزینه ساخت هر مترمربع واحد نهضت ملی مسکن 270 هزار تومان افزایش یافته است.


کارگاه های ساختمانی در آستانه تعطیل شدن


پورحاجت با اشاره به اینکه پتروشیمی های می گویند در دوره تعمیرات قرار دارند که صحت و سقم را نمی دانیم، افزود: چند ماهی است که مواد اولیه تولید یونولیت سقفی به تولیدکنندگان تحویل نمی شود یا اینکه قطره چکانی توزیع می شود.

وی تصریح کرد: به دلیل کمیاب شدن پلاستوفوم، اکثر کارگاه های ساختمانی در حال تعطیل شدن هستند.

وی بیان کرد: برای حل این معضل با نمایندگان مجلس، مسئولان استانی و کشوری صحبت کردم می گویند حل می شود ولی زمان آن مشخص نیست، حل این مشکل هم کار پیچیده ای نیست.

بررسی ها از بازار ساخت و ساز نشان می دهد که یونولیت سقفی روند صعودی افزایش قیمت را ادامه داده و هر بلوک استاندارد آن با احتساب هزینه های حمل به حدود 500 هزار تومان رسیده است.

روند افزایش قیمت پلاستوفوم در حالی ادامه دارد که سازندگان از نایاب شدن این نهاده ساختمانی خبر می دهند. به گفته فعالان این بخش، همزمان با گران شدن یونولیت سقفی، عرضه آن در بازار مصرف به شدت کاهش یافته و بسیاری از پروژه های ساختمانی به همین دلیل متوقف شده اند.

تسنیم

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman