شوک مثبت بر بازار اجاره با تحویل واحدهای مسکن مهر

شوک مثبت بر بازار اجاره با تحویل واحدهای مسکن مهر
Facebook Twitter LinkedIn

۱۱:۵۵ | ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

درحالی نماینده مجلس از "شوک مثبت" بر بازار مسکن در نتیجه افتتاح مساکن مهر خبر داده که معاون وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: تحویل ۲۰ هزار مسکن مهر شوک مثبت و خوبی را برای بازار اجاره به دنبال دارد.

به گزارش اخبار ساختمان، اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر لزوم پیشگیری تاثیرپذیری بازار مسکن از نوسانات ارزی گفته است: تا وقتی بین عرضه و تقاضای مسکن در بازار تعادل وجود نداشته باشد، رشد قیمتی اتفاق خواهد افتاد و همچنین بازار آماده تاثیرپذیری از نوسانات اقتصادی شده و جو روانی در جامعه نیز بر قیمت ها اثرگذار خواهد شد.

وی بیان کرد: با آن که طی ماه های اخیر اتفاق خاصی در بازار از جمله نرخ نهاده های ساختمانی روی نداده، اما رشد قیمت در مسکن اتفاق افتاد که بخش زیادی از آن ناشی از جو روانی موجود در جامعه است.

وی با اشاره به اینکه مسکن یک کالای سرمایه ای است که از نوسانات اقتصادی تاثیر می گیرد، گفت: دولت باید ضمن مدیریت نوسانات اقتصادی در بازارهای طلا، سکه و ارز باید برخی از مسکن های در حال ساخت را در سر رسیدهای زودتری به مردم تحویل دهد، این امر شوک مثبتی به بازار وارد کرده و موجب کاهش قیمت می شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همانگونه که بارها به وزارت راه و شهرسازی نیز تاکید کردیم باید مساکن مهری که مدت ها از زمان تحویل آنها گذشته تکمیل و به مردم تحویل تا شوک مثبتی به بازار مسکن وارد شود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی حدود 200 هزار واحد مسکن مهر در سراسر کشور نیمه تمام وجود دارد که به دلایل متعددی از جمله کمبود منابع مالی، مشکلات مربوط به تعاونی ها و ... تاکنون به اتمام نرسیده اند.

بخشی از این واحدها در شهرهای جدید اطراف تهران واقع شده اند. در همین حال معاون وزیر راه و شهرسازی از تحویل 50 درصد مساکن مهر نیمه تمام شهرهای جدید تا پایان سال خبر داد و گفت: تا پایان سال 20 هزار مسکن مهر تحویل متقاضیان می شود.

علیرضا جعفری یادآور شد: زمانی که به شهرهای جدید آمدم، حدود 60 هزار واحد نیمه تمام مسکن مهر در شهرهای جدید سراسر کشور داشتیم. با برنامه ریزی صورت گرفته طی ماه های اخیر تاکنون 10 هزار واحد این تعداد تکمیل و تحویل متقاضیان شده است.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تا آخر امسال نیز 20 هزار واحد نیمه تمام دیگر مسکن مهر شهرهای جدید به متقاضیان تحویل می شود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران با بیان "به این ترتیب 50 درصد از واحدهای نیمه تمام شهرهای جدید تحویل می شود" گفت: با توجه به وضعیت بازار مسکن، افتتاح و تحویل این واحدها تغییر مثبت و خوبی در بازار اجاره بها خواهد داشت.

جعفری بیان کرد: عمده واحدهایی که تاکنون تکمیل و تحویل شده و واحدهایی که قرار است تا آخر امسال تحویل شود مربوط به شهرهای پردیس، هشتگرد و پرند است.

تسنیم

برچسب ها:

بازار مسکن ،مسکن مهر 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman